Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Statici na povodni prodělají. Ale lidé by jinak byli nešťastní, říkají

  9:20aktualizováno  9:20
Statici z oblastí postižených povodní se nyní nezastaví. Musejí rychle prohlédnou každý vytopený dům, protože do té doby se evakuovaní nemohou vrátit. Nad názory, že na záplavách vydělají, se však jen usmívají. Děláme to spíš ze solidarity, říkají.

Statik Karel Stránský stejně jako letos kontroloval stav domů v ústecké čtvrti Střekov už po povodni v roce 2002. | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

"My máme svoji nasmlouvanou práci, kterou teď musíme opustit a posuzovat stav zaplavených domů. Investoři, se kterými máme dohody na posudky, se na nás dívají skrz prsty, když jdeme jinam," říká statik z Ústí nad Labem Jaroslav Talacko.

Statici vysvětlují, že pokud by měřili jen penězi, vyplatilo by se jim posudky v zatopených oblastech odmítat. Jako živnostníky by je k návštěvám vytopených domů ani nikdo nemohl nutit.

"Vemte si, že do domů vcházíme první, jsme špinaví od bláta, a pak dostaneme za posudky třetinu nebo i méně, než bychom vydělali počítáním a projektováním v kancelářích," říká další statik Karel Stránský.

Statiků je ale málo a bez jejich posudků se lidé do vytopených domů vrátit nemohou. "Kdybych to odmítl, hodně lidí by bylo nešťastných," zdůvodňuje Stránský, proč domy prohlíží a zatím ani neřešil, kolik za to dostane.

Stovka za dům, někde nic

V roce 2002 dostávali statici stovku za jeden dům, někde jim ale nezaplatili ani to.

"Při povodních v roce 2002 jsem pracoval měsíc zadarmo. A myslím, že i ostatní. Volali nás do obcí, abychom posoudili stav rodinných domků, ale nikdo nám za to nedal ani korunu," vzpomíná Talacko.

To potvrzuje i jeho kolega Stránský. "Část z toho nám pak kompenzovala komora autorizovaných inženýrů a techniků. Ale je pravda, že něco jsme odvedli zdarma," dodává.

Při základní prohlídce statik zjišťuje, jestli nejsou ve zdivu trhliny, podmáčené nebo podemleté podlahy a propadlé stropy. Stránský už takto nyní prošel desítky domů.

"Žádný z nich nebyl staticky narušený, jen ve dvou byly trhliny. Ale protože nevím, jestli jsou nové, nebo starší, musí je teď majitel sledovat, a pokud by se zvětšily, opět zavolá statika," přibližuje.

Statik vytopený dům prodal a odstěhoval se do bytu

Stav domu záleží na jeho konstrukci, na tom, jestli v něm voda proudila, nebo stála, a hlavně na geologickém podloží. Teprve po prozkoumání všech těchto aspektů mohou statici říct, jestli je vstup do domu bezpečný a majitelé v něm mohou začít s úklidem.

Talacko byl minulý týden zjišťovat stav budov v jedné firmě v Ústí nad Labem, v úterý byl v jiné firmě v Roudnici. Jak voda opadává, přicházejí na řadu rodinné domy.

I jeho před časem postihla povodeň. Tehdy bydlel v domě ve Velkém Březně. Když mu ho voda vyplavila, odešel.

"Dům jsem velmi nevýhodně prodal a odstěhoval jsem se raději do bytu na kopci na Klíši," říká.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Najdete na iDNES.cz