Stát začal opět proplácet unijní peníze úřadu podezřelému z machinací

  14:59aktualizováno  14:59
Osm týdnů nejistoty na úřadě, který rozděluje evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji, skončilo. Ministerstvo pro místní rozvoj obnovilo vyplácení peněz Regionální radě Severozápad. Pozastavilo je kvůli policejnímu vyšetřování ředitele úřadu Petra Kušnierze a údajně předražených zdravotnických přístrojů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

"V pátek došlo k opětovnému uvolnění peněz a v průběhu tohoto týdne budou připsány na účet," uvedla v pondělí mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Podezřelé zakázky

V současnosti probíhají dvě policejní vyšetřování spojená s Regionální radou Severozápad.

První se týká údajně předražených zakázek na nákup zdravotnické techniky pro Krajskou zdravotní, jež sdružuje pět největších nemocnic na severu Čech. Případ šetří policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. V říjnu 2009 byly zastaveny certifikace a proplácení peněz za tyto přístroje. (více se dozvíte zde)

Při druhém vyšetřování bylo v březnu kvůli úplatkům obviněno sedm lidí včetně bývalého ředitele Regionální rady Severozápad Petra Kušnierze. Po tomto skandálu se přestaly proplácet peníze i na všechny ostatní žádosti. (o případu čtěte zde)

Od peněz byla regionální rada odstřihnuta od konce března (více o tom čtěte zde). "Celkem jde o 120 milionů korun pro deset žadatelů," upřesnila mluvčí rady Marcela Klíchová.

Jedním z nich je třeba ústecký magistrát. "Rekonstrukce muzea, revitalizace městského centra (prostor za nádražím), lanová dráha na Větruši, Městské sady - aktivní park, Domov pro seniory Bukov a kamerový a bezpečnostní systém," vyjmenovala mluvčí magistrátu Ivana Solničková neproplacené projekty, které leží na regionální radě.

Zdržení plateb zatím městu větší potíže nenapáchalo. Ovšem pokud by to trvalo déle, zřejmě by podle Solničkové musel magistrát platit větší úrok ze svého úvěru.

V praxi to chodí tak, že ministerstvo pro místní rozvoj vyplatí žadatelům peníze ze státního rozpočtu a pak je zpětně dostane z fondů Evropské unie. Jenže ministerstvo financí na konci března pozastavilo regionální radě vydávání takzvaných certifikací, bez nichž nelze evropské peníze získat.

V tom případě by placení zůstalo na státu. Ministerstvo pro místní rozvoj proto hned zastavilo i vyplácení peněz z českého rozpočtu. "Je naší povinností chránit veřejné prostředky," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jabůrková.

Policie vyšetřuje i rekonstrukci ústeckého parku

Jak dlouho to mělo trvat, záleželo na stanovisku Evropské komise. Bruselské úředníky totiž znejistila hned dvě policejní vyšetřování spojená s Regionální radou Severozápad (viz box).

Minulý čtvrtek došlo k dlouho očekávanému jednání mezi zástupci ministerstva pro místní rozvoj a představiteli Evropské komise, po němž se vyplácení peněz znovu rozjelo.

"Byli jsme totiž ujištěni, že se nejedná o systémovou chybu, ale vyšetřování jednotlivců. A že tedy můžeme peníze proplácet dál. Ovšem kromě těch na projekty, které jsou předmětem vyšetřování," dodala Jabůrková.

Předražené přístroje a úplatky ředitele Kušnierze nejsou jediné případy spojené s regionální radou, o něž se zajímá policie. Od minulého týdne řeší ústecká policie další - rekonstrukci městského parku za astronomických 82,8 milionů korun, kterou z drtivé většiny platil Brusel právě přes regionální radu. (o případu čtěte zde)

Nejčtenější

Louka za miliony. Politik stonásobně vydělal na zvláštním prodeji pozemků

Petr Nedvědický, kandidát na primátora Ústí nad Labem za hnutí ANO.

Petr Nedvědický z ANO, jenž se s největší pravděpodobností stane primátorem Ústí nad Labem, před časem pozoruhodným...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Michael Jordan je s Kudláčkem spokojený. Čecha po roce povýšil

Michael Jordan, majitel Charlotte Hornets, gratuluje svým mužům k výhře.

Velmi dobrou pověst si v NBA buduje Jakub Kudláček. Bývalý reprezentační rozehrávač nyní pracuje jako skaut v Charlotte...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Výstava v teplickém muzeu ukazuje všední život lidí za první republiky

Vystavené předměty připomínají život v éře první republiky.

U příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu připravilo teplické regionální muzeum...

Své nápady zkouším na rodičích, říká mladý talentovaný kuchař

Dominik Chytka při soutěžním vaření

Devatenáctiletý Dominik Chytka z Litvínova obsadil třetí místo na celorepublikové soutěži mladých kuchařských nadějí...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz