Pavel Bláha se dlouho potýkal s alkoholismem, žil i na ulici. Nyní může v

Pavel Bláha se dlouho potýkal s alkoholismem, žil i na ulici. Nyní může v Jirkově rok bydlet ve startovacím bytě. | foto: Město Jirkov

Kvůli alkoholu skončil na ulici. Nyní dostal šanci ve startovacím bytě

  • 3
Startovací byt v jirkovské ubytovně pro lidi bez přístřeší už má svého prvního nájemníka. Michalu Bláhovi, který pracuje jako údržbář, má byt pomoci vrátit se do běžného života. Nastěhoval se na začátku září a užívat jej může nanejvýš rok.

Příští měsíc oslaví Michal Bláha z Jirkova na Chomutovsku kulaté čtyřicátiny. Narozeniny už prožije ve svém bytě, kterého se dočkal po šesti letech. Několik roků totiž bojoval s alkoholismem, pak bydlel na ubytovně.

Nově vytvořený byt má pomoci lidem vrátit se do normálního života. Užívat jej mohou rok, během kterého si jednak mají najít vlastní bydlení, jednak si obnovit společenské návyky. "Dotyčný člověk bude fungovat naprosto samostatně a bude mít soukromí, což je oproti ubytovně velký rozdíl," vysvětlila výhodu samostatného bytu 1+1 místostarostka Jirkova Dana Jurštaková.

Pro Bláhu je byt motivací k návratu do běžného života, s nímž dočasně skončil poté, co se rozešel s přítelkyní. Své potíže řešil alkoholem, měsíc žil přímo na ulici, kde se jiný z bezdomovců upil až k smrti. "Chci si udržet práci, pořídit si vlastní byt. Alkohol mám už pod kontrolou," komentuje Bláha svou současnou situaci.

Úřad jej zaměstnal jako údržbáře

V poslední době bydlel na ubytovně v pokoji s dalšími lidmi. Do běžného života už se začal vracet před časem, kdy začal dobrovolně pracovat. Při veřejně prospěšných pracích se snažil tak, že jej městský ústav sociálních služeb zaměstnal jako údržbáře.

Teď sice dál splácí dluhy z minulosti, přispívá na své děti, ale také si šetří na vlastní byt. Ten současný si pomáhal zařizovat, například jej vymaloval. Novinkou je také to, že do tréninkového bytu si může vodit návštěvy, což na běžnou ubytovnu nejde.

Tréninkový byt může užívat díky nájemní smlouvě, která se obnovuje vždy po třech měsících. Podmínkou pro další čtvrtletí samostatného bydlení je pravidelné placení nájmu, což je zhruba tři a půl tisíce korun měsíčně, a viditelná snaha o to, aby se z ubytovny mohl odstěhovat.

"Maximální doba ubytování je jeden rok, ale doufáme, že pan Bláha tu tak dlouho nebude," věří ředitelka městského ústavu sociálních služeb Eva Šulcová. Předpokládá totiž, že Bláhův návrat do běžného života bude rychlejší a tréninkový byt dostane někdo další.