Hasiči procházejí v poničeném Hřensku kolem reklamního poutače. (14. srpna 2010)

Hasiči procházejí v poničeném Hřensku kolem reklamního poutače. (14. srpna 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Starostové: Stát je v povodňové pomoci pomalý

  • 0
Je to jen výkřik do tmy, my pojištěni jsme. Spíš ministerstvo by mělo lépe pracovat a peníze zaplaveným poslat včas. Na tom se shodli severočeští starostové. Ministerstvo pro místní rozvoj jim totiž vzkázalo, že za povodňové škody na nepojištěném obecním majetku nedá ani korunu.

Starostové na severu Čech zůstávají klidní, majetek pojištěný mají. Ze židlí je zvedá to, kdy peníze přijdou. "Pokud ministerstvo vyhlásí výzvu pro podávání žádostí o dotace na obnovu na konci září, peníze tu budou v říjnu."

"My potřebujeme opravovat nyní, v zimě bude pozdě a škody budou ještě mnohem větší," řekl Darek Šváb, místostarosta Rumburku, kde dokonce mají pojištěné i konstrukce mostů.

Peníze na srpnové záplavy opravdu do městských a obecních pokladen nepřitečou dřív než říjnu. Bez vypsání výzvy to totiž nejde. A teprve od pondělí mohou obce ministerstvu posílat žádosti o dotace za letošní červnové povodně.

"Přitom to není nic složitého, ty výzvy jsou stále stejné, dělané jako přes kopírák. Vůbec nechápu takové zdržení a v čem je vlastně problém. Možná v tom, že záplavy byly na severu Čech a ne v Praze," zlobil se Šváb.

Proti Ústecku mají starostové na Děčínsku výhodu. Zde kraj vyhlásil stav nebezpečí, proto jim stát pozdě, ale uhradí 90 procent škod. Obcím na Ústecku jen 70 procent. Škody v Povrlech šplhají k 6 milionům. Pro obec to znamená vytáhnout z vlastní kasy 1,8 milionu korun.

Někde musíme výdaje snížit, říkají v Povrlech

"Ale zaplať pánbůh za to. My máme rezervu asi 700 tisíc, to je stále málo. Někde budeme muset výdaje krátit," říká starosta Povrlů Jiří Schick.

Naštěstí část škod uhradí pojistka, která obec s rozpočtem 25 milionů stojí 80 tisíc korun. "Dobrá zpráva je, že jsme byli prozíraví a po loňských záplavách jsme ji rozšířili," dodal.

23. srpna

Od tohoto dne mohou starostové žádat o dotace za červnové povodně. Datum pro ty srpnové bude vypsán až v září.
Starostové se shodují, že pojistky nejsou likvidační, i když něco stojí. Českou Kamenici 600 tisíc korun, Srbskou Kamenici 8 tisíc, Janská platí 15 tisíc, Chřibská 150 tisíc a Děčín 2,7 milionu korun.

"My moc majetku nemáme a vyplavená radnice je pojištěná. Bohužel jen budova, ne její vybavení," přiblížila starostka Srbské Kamenice Vlasta Marková.

Mosty v Heřmanově si asi pojistíme, říká starosta

Pro obyvatele a chod obcí jsou ale nejdůležitější opravy silnic a mostků. V České Kamenici například nutně potřebují šest mostů. "Tyhle škody jsou největší, ale ty nepojišťují. Nebo by to stálo šílené peníze a to po nás nikdo chtít nemůže," říká starosta Miroslav Weis.

V Heřmanově zvažují, že si mostky pojistí. "Budou nové a velká voda může přijít znova. Asi pojistku rozšíříme," uvažuje starosta Josef Sedláček, který nyní řeší rébus, co s mostky k jednotlivým soukromým domům. Nikdo netuší, zda je zaplatí obec, kraj, stát nebo si je budou muset lidé zaplatit sami.

Podle starosty Petra Kubišty z Janské je varování ministerstva jen výkřikem do tmy. "Proti uplavaným mostům je pojistné na auto k smíchu," míní.

Zatím obce pojištěné jsou. Ale až se v záplavových oblastech po letošní povodni pojistné zvýší, může být pro ty nejmenší obtížné peníze vyčlenit. "Potom začnete velmi pečlivě uvažovat, co, kde a jak se vyplatí ještě zaplatit," přemítá Kubišta.