Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starostové nepracují, vrací kritiku Agentura pro sociální začleňování

  10:32aktualizováno  10:32
Představitele Agentury pro sociální začleňování i vládní zmocněnkyni pro lidská práva zaskočil tvrdý výpad starostů na Šluknovsku. Agenturu, která navrhuje například bezplatný první ročník i se stravou pro chudé nebo jejich odvádění do škol, požadují starostové za tyto nápady zrušit.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček. | foto: Libor ZavoralČTK

"Považuji to za nečekanou ránu pod pás," říká šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Starostové Šluknovska žádali zrušení agentury minulý týden při setkání s poslanci. Tvrdí, že jim agentura od začátku nepokojů na Šluknovsku nepomohla, spíše naopak svými pozitivně diskriminačními proromskými návrhy jen dráždí místní. (čtěte zde).

"Spousta věcí v regionu se nepodařila vinou starostů, nemají zájem pracovat," vrací úder Šimáček. Tvrdí, že problematická je především komunikace s vedením Rumburku, kde bojkotují ustavení pracovní komise. Ve Varnsdorfu zase podle něj odmítají projekty dotáhnout do konce a ve Šluknově nemá zájem starostka.

"Například ve Varnsdorfu jsme nabídli dva pracovníky na přípravy projektů, město je dodnes neschválilo. Když se práce má pořádně rozeběhnout, vše skončí. My nepřinášíme peníze na otevřené dlani. Léta zde zanedbávali prevenci, vše se musí odpracovat," tvrdí Šimáček.

V Rumburku podle Šimáčka chybí například azylové bydlení, dluhové poradny, které jsou pro všechny obyvatele v potížích, a ne jen pro Romy. Všude schází prostupné bydlení. "Součástí naší nabídky je, že radnicím pomůžeme připravit projekty pro strukturální fondy. Radnice to nestojí ani korunu, ale nepochopitelně nabízené peníze, a jde o miliony, nechtějí přijmout," zlobí se.

Agentura zbavuje rodiče zodpovědnosti za děti, říká starostka

Starostka Šluknova Eva Džumanová odmítá, že by starostové z výběžku neměli zájem problém řešit. "Nikdo neříká, že s nepřizpůsobivými není nutné soustavně pracovat. Naopak. Ve strategii agentury jsou některé dobré návrhy, například vytváření středisek výchovné péče a zajištění jejich dostupnosti. Ovšem mnohé z nich jsou i velmi diskutabilní, podle mého dojmu bude v praxi jejich realizace složitá a finančně náročná," říká Džumanová.

"Není kladen žádný důraz na povinnosti rodičů podílet se na péči o děti. Velmi zjednodušeně - terénní pracovník bude chodit do rodin ráno a budit děti do školy, zdravotnický pracovník je bude učit hygienickým návykům, případné záškoláky odvede do školy policie. Z tohoto materiálu máme já i kolegové pocit, že zodpovědnost za výchovu dětí přebírá stát, školy, sociální a terénní pracovníci, policie," uvádí Džumanová.

Na stranu Šluknova se přidávají další radnice v kraji. V Chomutově zastupitelé strategický plán pro sociální začleňování smetli ze stolu, protože vůbec neakceptoval připomínky místních sociálních pracovníků a lidé z agentury nebyli podle zastupitelů ani schopni vysvětlit, kde vzali některá čísla (čtěte zde).

"A tvrzení, že v chomutovských školách jsou romské děti segregovány, je nejen nepravdivé, ale také urážlivé," řekla mluvčí chomutovská radnice Šárka Schönová.

Pravomoc agentury je naopak nutné posílit, tvrdí Šimůnková

Naopak v Obrnicích nebo Litvínově tři roky po stejných problémech, se kterými se nyní potýká Šluknovsko, agenturu hájí. Jenže v Litvínově nejprve vyhlásili tvrdou nulovou toleranci, začaly kontroly bytů, evidence lidí a výplata dávek v poukázkách. Až pak přišly projekty s agenturou, třeba poradna při finanční tísni, prostupné bydlení.

Zmocněnkyni pro lidská práva Moniku Šimůnkovou překvapilo, že jí starostové Šluknovska o své kritice neřekli ani na posledním setkání minulou středu, den před jejich ostrým vyjádřením. Podle Šimůnkové mohou za voláním po konci agentury být blížící se krajské volby. "Ať se k tomu postaví každý, jak chce. Ale ne tak, že si na tomto problému budou nahrávat body. To není dobré, situace je příliš vážná," říká zmocněnkyně.

Podle ní není agentura bez chyb, ale když radnice nechtějí nic změnit, neměly o její pomoc vůbec žádat. "Mělo by dojít ke změnám v jejím fungování. Její pracovníci nyní nemají žádné pravomoci cokoli na radnici prosadit. Je jen na politicích, jak se k jejich návrhům postaví. Pravomoc agentury je nutné posílit," řekla Šimůnková.

Zástupcům obcí a lidem z nich je podle Šimůnkové důležité vysvětlit, že opatření, která se jim mohou zdát nespravedlivá, přinesou výhody. Romské děti budou chodit do škol, se vzděláním získají práci a nebudou žít ze sociálních dávek nebo krást. "Děláme to pro všechny, ne jen pro Romy. Musíme to podstoupit, jinak se nebude nic měnit dalších dvacet let a situace se bude jen zhoršovat," zdůraznila Šimůnková.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Najdete na iDNES.cz