Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starosta zavezl sjezdovku slámou. Uklidí ji, až vlekaři zaplatí družce

  8:58aktualizováno  8:58
Na sjezdovce v areálu Bouřňák u Teplic se objevily balíky slámy, které mají zabránit spuštění vleků. Týden před Vánocemi je tam nechal navézt starosta Moldavy Jaroslav Pok, aby hájil zájmy firmy své družky. Žádá od provozovatele vleků dlužné peníze.

Balíky slámy mají zabránit spuštění vleků v areálu Bouřňák na Teplicku. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Byl jsem s kolegou zrovna v horní části sjezdovky, když jsme uviděli traktor s návěsem a šest chlapů, kteří pokládali na zem balíky a betonové skruže. Vedle stál pan Pok a říkal jim, kam to mají umístit," popsal zaměstnanec společnosti Sport Centrum Bouřňák, která sjezdovky provozuje.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Nový vlastník pozemků chce nyní po provozovateli areálu 1,2 milionu ročně, takže nezbývá na modernizaci ani opravy.

Moldavský starosta Pok to přiznává. "Je tady nějaká smlouva, ale oni nechtějí platit nájem. To přece nejde. Firmě dluží 400 tisíc korun," namítá Pok.

Spor se točí kolem pozemků u hotelu Bouřňák, které zasahují do míst, kde končí vleky a kde lyžaři sesedají a spouští se po svahu dolů. Při stavbě areálu za komunistického režimu si nikdo nelámal hlavu s tím, že některé pozemky patří Jednotě Teplice a jiné ČSTV. Ani po revoluci na pozemcích nevzniklo věcné břemeno, které by s provozem sjezdovky počítalo.

Předešlý majitel hotelu a pozemků umožnil Sport Centru Bouřnák užívat malou část luk za 200 tisíc korun za rok. V roce 2009 ale hotel s pozemky koupila firma Skimmer, jejíž spolumajitelkou je Pokova družka Iveta Boudišová. Firma hned zvedla cenu na 1,2 milionu korun.

"Dříve jsme také chodili na guláš za šest korun," komentuje navýšení ceny starosta Pok.

Provozovatelé se obávají, že je chce firma dohnat ke konkurzu

Jednání o ceně probíhala těsně před startem sezony a Sport Centrum Bouřňák pod časovým tlakem souhlasilo. Další rok zaplatila obecně prospěšná společnost milion, pak dvakrát za sebou 800 tisíc. Provozovatel vleků sotva přežíval a neměl peníze na opravy areálu, natož na modernizaci.

Loni se stal ředitelem Sport Centra Bouřňák Pokův kolega, bývalý místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík. Na pokyn správní rady měl se Skimmerem podepsat smlouvu na další sezonu. Ukázalo se ale, že nájemní smlouvu podepsal s firmou JI Consulting, v níž figuruje opět Iveta Boudišová a donedávna i Pok.

Při prodeji hotelu Bouřňák nikdo neřešil, že přes jeho pozemky vede část...
Balíky slámy mají zabránit spuštění vleků v areálu Bouřňák na Teplicku.

"Tvrdil, že Skimmer dal pozemky do nájmu JI Consulting a ten pak do podnájmu nám," uvedl současný ředitel Centra Pavel Tetřev.

Smlouva byla navíc pro sportovce krajně nevýhodná, prvních 400 tisíc měli zaplatit do konce února, zbytek za další měsíc.

"Obávali jsme se, že je to jen způsob, aby se dva věřitelé dohodli a poslali nás do insolvence," říká Tetřev. Sportovci totiž dlužili Skimmeru z předešlé sezony.

Sportovci hledají pomoc na radnici v Duchcově

Správní rada proto nařídila Tvrdíkovi, aby vyplatil Skimmer. Tvrdík následně v květnu splatil JI Consulting prvních 400 tisíc a v létě ze Sport Centra Buřňák odešel.

Tetřev následně zjistil, že ve smlouvě je řada nedostatků, kvůli nimž je podle právníků neplatná. Nebyl třeba jasný vztah s majitelem pozemků i jejich přesné zakreslení a zaměření.

"My bychom ty peníze dali dohromady, ale dokud se vše nevyřeší, zastavili jsme platbu," řekl Tetřev. Jenže Skimmer kvůli tomu odmítl uzavřít smlouvu na letošní rok a navezl na sjezdovku balíky slámy.

Sportovci se obrátili na pověřené město Duchcov s návrhem na obnovu takzvaného pokojného stavu, tedy aby Pok slámu odvezl a nebránil lyžování. Případně chtějí požádat soud o vydání předběžného opatření. Jak spor dopadne, ale není jasné.

Když zaplatí, balíky zmizí, říká starosta

"Když zaplatí nájem, balíky zmizí," říká Pok nekompromisně.

Provozovatelé areálu to ale tak jednoduše nevidí. "Když zaplatíme, oni mohou říct, abychom letos dali dva miliony. Každý rok nás tlačí ke zdi těsně před začátkem sezony," poznamenal Tetřev.

Obě strany si přitom uvědomují, že spor všem jen uškodí.

"Je to špatné pro lidi, pro obec, pro všechny, ale smlouvy se musí plnit. Kdyby Sport Centrum Bouřňák dlužilo měsíc, ale od září uplynuly už skoro tři měsíce. A navíc oni nejednají, neříkají, že třeba v únoru to zaplatí. Chovají se, jako že to nějak dopadne a že klidně tuhle sezonu odpískají," tvrdí starosta Pok.

Tetřev to odmítá. "Udělám všechno pro to, aby se lyžovalo. I když minimálně do poloviny ledna to nevypadá," poznamenal Tetřev.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz