Starosta Krupky Zdeněk Matouš přešel do ČSSD, s ním i radní Karel Rouček a šéf finančního výboru Václav Šanda.

Starosta Krupky Zdeněk Matouš přešel do ČSSD, s ním i radní Karel Rouček a šéf finančního výboru Václav Šanda. | foto: MF DNES

ČSSD posílili politici z Krupky spojovaní s kupčením s hlasy voličů

  • 8
Severočeská ČSSD získala kontroverzní posilu. Do strany vstoupili starosta Zdeněk Matouš, radní Karel Rouček a další politici z Krupky, kteří při komunálních volbách čelili podezření z kupčení s hlasy. Sociální demokracie, která v opakovaných volbách skončila na sedmém místě, tak nyní ve městě rázem vládne.

O tom, proč opustili svá sdružení a přešli k ČSSD, se politici z Krupky příliš bavit nechtějí.

"To je moje věc. Mám k ní blíž," reagoval Rouček, který se radním stal jako lídr Sportovců pro Krupku. Nyní je předsedou místní organizace ČSSD v Krupce a dokonce i zástupcem předsedy ČSSD na Teplicku.

Rozložení sil v Krupce

Původně / nyní

ČSNS 2005 a Šance pro město - 5 / 3
Sportovci pro Krupku - 3 / 2
KSČM - 3
Zdravá Krupka - 3
ODS - 2
ČSSD - 2 / 5
DSSS - 2
Krupka naše město - 1

Starosta Matouš, původně lídr sdružení ČSNS 2005 a NK - Šance pro město, mobil  nebral a neodpověděl ani na e-mail.

Určité vysvětlení jejich přestupu tak nabídl jen mluvčí radnice Milan Křivohlavý.

"Od neukotvených sdružení se přesunuli k pevnějšímu subjektu. Pro vás to může být signál, že je politik vrtkavý, volič to ale může vnímat tak, že se politik vyprofiloval a ztotožnil s programem strany, který je známý a čitelný," soudí Křivohlavý.

Zprostředkovatelé za hlasy v Krupce platili 200 až 300 Kč

Matouš s Roučkem se do vedení Krupky dostali v říjnu 2011, přesně rok poté, co ve městě probíhaly řádné volby. Soud totiž jejich výsledek v Krupce hned dvakrát zrušil a platilo až třetí hlasování, byť ani tehdy volby nebyly úplně čisté.

Při volbách v Krupce zprostředkovatelé sváželi k urnám Romy ze sídliště Maršov, kteří do volební místnosti chodili s předem vyplněnými hlasovacími lístky. Někteří se svěřili, že za hlas dostali dvě stě až tři sta korun.

Přestože sdružení, která vedl Matouš a Rouček, patřila mezi hlavní podezřelé, oba vždy odmítali, že voličům za hlasy platí (rozhovor s Matoušem zde). Matoušovo sdružení volby vyhrálo, Roučkovo patřilo na počty mandátů mezi druhé nejúspěšnější.

ČSSD je v Krupce rázem nejsilnější

Nyní stejní lidé zůstali, ale politická mapa Krupky se zásadně změnila. Zatímco dosud měla ČSSD jen dva mandáty, nyní jich má pět - nejvíc ve městě. Z Matoušova sdružení ji totiž posílil i zastupitel Václav Šanda, který ve městě vede důležitý finanční výbor a komisi rozvoje města.

Okresní šéf ČSSD Vlastimil Aubrecht si nemyslí, že by aféra kolem Matouše a Roučka mohla ČSSD poškodit.

"Já detaily neznám. Vím, že soud výsledky voleb dvakrát zrušil, ale viníky nikdo neoznačil. Navíc si myslím, že když dokázali vyhrát v Krupce, tak nemohou ČSSD uškodit," míní Aubrecht.

Poznamenal také, že Rouček se rovnou do okresního vedení strany dostal díky tomu, že je nyní jeho krupská buňka velmi silná.