Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Enkláva „pražské kavárny“ Doubice přišla o starostu ze Svobodné Evropy

  11:08aktualizováno  11:08
Doubice na Děčínsku, považovaná za enklávu „pražské kavárny“, přišla o výrazného starostu. Bývalý redaktor Svobodné Evropy Martin Schulz po osmi letech ve funkci rezignoval na post zastupitele, protože se jeho sdružení Doubice 2018 po vyhraných opakovaných volbách domluvilo na vládě s opozicí.

Dosavadní starosta Martin Schulz je nejvýraznějším představitelem "Pražáků", kteří v Doubici převládají. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Sdělili mi, že oni chtějí pro obec pracovat jako neuvolnění (nevykonávají funkci na plný úvazek a za plný plat - pozn. red.). Nabídl jsem, že i já mohu být neuvolněným starostou, ale mou nabídku odmítli, že už se domluvili s opozicí a ta se mnou nechce spolupracovat,“ říká Schulz. Spekuluje i o tom, že k dohodě mohlo dojít už před volbami.

Fotogalerie

Spolupracovat s opozicí, jejímž představitelem je podnikatel Karel Rezek, je pro Schulze nepředstavitelné. „Před volbami naslibovali lidem věci, které nebudou moci splnit. Třeba to, že pokud bude v obci neuvolněný starosta, rozdá jeho plat sociálně slabým lidem. Každému prý dá pět tisíc korun,“ řekl Schulz.

Schulz míní, že opozice si jeho kolegy zavázala. „Bude možné je vydírat. Když nebudou ochotni požadavkům pana Rezka vyhovět, bude vyhrožovat, že opozice složí funkce a Doubice bude opět bez zastupitelstva,“ poznamenal.

Představitelé sdružení Doubice 2018 říkají, že je odstoupení jejich lídra Schulze mrzí, ale hájí se, že neměli na výběr. „Chtěli jsme, aby se situace v obci uklidnila. Volby jsme vyhráli, ale opozice by v případě znovuzvolení Martina Schulze starostou opět odstoupila a nás by čekaly další volby. To jsme nechtěli dopustit,“ poznamenal Jan Drozd ze sdružení Doubice 2018.

Volby v Doubici se totiž opakovaly proto, že po řádných podzimních komunálních volbách tři opoziční zastupitelé rezignovali. Protože má sdružení Doubice 2018 jen čtyři zastupitele ze sedmi a počet zastupitelů podle zákona nesmí klesnout pod pět, opozice by neustálým odstupováním mohla chod obce zcela paralyzovat.

Šanci na funkci starosty mají lidé z národního parku

Zda by k takovému scénáři došlo, Rezek neřekl. Potvrdil ale, že Schulze na postu starosty odmítá.

„Jsem rád, že pan Schulz už starostou nebude. Bral plat, který byl polovinou obecního rozpočtu, přitom pro obec nic neudělal,“ tvrdí Rezek. A dodává, že Schulzovi nejprve nabídl, že může dělat starostu jako neuvolněný, ale ten to odmítl.

Schulz popírá, že takovou nabídku dostal. Nic o ní neví ani Drozd, který odmítá i Rezkovo hodnocení Schulze. „Martin Schulz pro obec pracoval velmi dobře a plat bral podle tabulek. Rozhodně to nebyla polovina rozpočtu, to je nesmysl,“ uvedl Drozd.

Drozd, který je ředitelem oddělení péče o ekosystémy Národního parku České Švýcarsko, je nyní spolu s kolegou Břetislavem Jemelkou z lesní správy parku hlavním kandidátem na starostu. Kdo se jím ale skutečně stane, je otázkou. Ustavující zastupitelstvo bude až v dubnu a v kuloárech se mluví i o Rezkovi ze sdružení Naděje pro Doubici. On sám tvrdí, že starostou být nechce, ve volbách ale získal nejvíc hlasů.

Doubice je rozdělená na starousedlíky a „Pražáky“

Dosavadní starosta Martin Schulz přišel do Doubice v 90. letech. Za totality byl v emigraci, v Německu pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa, po revoluci byl zástupcem ředitele české redakce v Praze (o Schulzovi zde).

Je nejznámějším zástupcem „Pražáků“, kteří v obci se 105 stálými obyvateli a zhruba pěti sty chalupáři převažují. Proto také v Doubici například při prezidentských volbách drtivě vyhrál Karel Schwarzenberg (reportáž z voleb v Doubici zde).

„Pražáci“ se snaží Doubici budovat jako malebnou, kulturní vesnici s udržovanými roubenkami, stranou ruchu, obklopenou jen lesy a skalami národního parku České Švýcarsko. Jejich základnou je klub Fabrika vybudovaný z bývalé továrny na nitě, kde visí tibetská vlajka a na okně stojí dobová fotka Havel na Hrad!

Naopak „starousedlíci“, jejichž nejvýraznějším představitelem je právě podnikatel Rezek, nechtějí z Doubice dělat skanzen bez většího rozvoje. Kvůli Rezkově restauraci do Doubice míří rodiny s dětmi, protože u ní má volně přístupné stovky dřevěných plastik a staveb, které slouží jako prolézačky, bludiště či kolotoč a lanová dráha. Vedle nich stojí také obrněné transportéry nebo bronzová socha Klementa Gottwalda (reportáž o rozdělené Doubici zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Najdete na iDNES.cz