Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Křečany se přou o pozemek u pramenů Mandavy, soukromník ho oplotil

  11:04aktualizováno  11:04
Obec Staré Křečany na Děčínsku chce získat do svého majetku na 2,5 tisíce metrů čtverečních kolem pramenu řeky Mandavy. Část pozemku vlastní soukromý zemědělec a zbylou část má pronajatou od státu. Turistický cíl oplotil a odvezl i lavičky a přístřešek klubu turistů.

Zleva předseda rumburských turistů Václav Provazník a starosta Starých Křečan František Moravec u zničených pramenišť Mandavy. | foto: Alice Klaubenschalková, 5plus2.cz

„Jednal jsem na pozemkovém úřadu o směně tohoto prostoru. Nabídneme pozemek v adekvátních rozměrech, už ho máme vybraný,“ říká křečanský starosta Miroslav Moravec

Fotogalerie

„Ten kolem hlavního pramene Mandavy pak chceme získat od soukromého zemědělce, jemuž patří. O tom budeme opět jednat. Dřívější dohady se soukromým zemědělcem Imrichem Maxinem k dohodě nevedly,“ dodává starosta.

„Za zhruba tisícovku metrů, které tam vlastní, po nás chtěl dva miliony korun. To nemůžeme akceptovat. Ale myslím, že se s ním teď dohodneme,“ poznamenává Moravec s tím, že obec potřebuje pozemky sjednotit tak, aby o ně mohla pečovat.

Zda se na směně pozemků s obcí dohodne, není Maxin zatím pevně přesvědčený. Nedávno totiž nechal pozemek okolo prameniště oplotit, protože mu vadil nepořádek, který tu prý nechávali návštěvníci toužící vidět počátek řeky Mandavy.

„Jsem naštvaný, protože mě lidé napadají, jako bych byl nějaký lump. Nechápou, že si svůj majetek nenechám ničit. Pokud budou útoky pokračovat, žádná dohoda nebude. Na policii jsem i podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu. Nenechám se beztrestně urážet,“ sdělil Maxin.

Odmontovaný altán skončil v obci

Z místa dokonce odmontoval altánek a lavičky, které tam umístili rumburští členové Klubu českých turistů (KČT), a vše odvezl před obecní sběrný dvůr.

„Kdyby se návštěvníci chovali slušně, mohli tam chodit dál. Jenže se tam z toho stávalo smetiště - dětské pleny, dámské potřeby a podobné nechutnosti jsem míval zastrkané v balících slámy na louce, ostatní odpadky ani nebudu vyjmenovávat,“ zlobí se zemědělec.

Podle něj není pravda, že řeka Mandava skutečně pramení na jeho pozemcích. Údajně je to o kus dál na Ptačím vrchu. „To, o čem lidi tvrdí, že je hlavní pramen Mandavy, tam vykopali zemědělci v 80. letech minulého století, aby měli napáječku pro dobytek,“ tvrdí Maxin.

Podotýká, že „za nos by se spíš měli chytit“ turisté, kteří sice o místo pečovali, ale dělali to na cizím pozemku. „Devatenáct let ho užívali bez toho, aby se někoho zeptali či dovolili,“ kroutí hlavou.

Rumburští členové Klubu českých turistů oponují, že voda, která se tam objevuje, je skutečně Mandava.

Důkaz na dobové fotografii

„Mám dobovou fotografii, tam je to uvedené. Už za 1. republiky to byl turistický cíl, tady stála malá budova s lavičkami a ohništěm, kousek po cestě i výletní hospoda,“ popisuje předseda rumburského KČT Václav Provazník.

Původní stavby vzaly za své, a tak se turisté z okolí rozhodli místo opět zútulnit tak, aby se stalo vyhledávaným turistickým cílem. Na konci 90. let minulého století tam vybudovali altán, nainstalovali čtyři stoly a osm laviček.

„Prostor jsme pravidelně sekali a uklízeli,“ vyjmenovává Provazník s tím, že pokud by se obci podařilo pozemky vyměnit, s obnovou místa by jí pomohl právě KČT.

KČT také přemýšlí podat na zemědělce trestní oznámení kvůli tomu, že zničil vybavení, jež klub zbudoval.

„Uvidíme, jak se pan Maxin domluví s obcí. Pokud by pozemky nesměnil, trestní oznámení podáme. Raději bych ale, kdyby k tomu nemuselo dojít,“ uvádí Provazník.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz