Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stamiliony za soudní spory o D8 dostanou soukromí právníci

  9:51aktualizováno  9:51
Podle ekologické organizace Děti Země zaplatí ministerstvo dopravy za spory ohledně dálnic 450 milionů korun drahým externím právníkům. Z velké části jde o kauzy spojené s trasou D8. Ještě tento měsíc kvůli ní stát přijde o další milion.

Most přes Opárenské údolí na dálnici D8 - Dělníci most zakonzervují, ačkoli stavba má platné povolení. Nejsou ale peníze. (29. dubna 2010) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Na pomyslné faktuře za stavbu českých dálnic se nesčítají ceny jen za beton, ocel či asfalt, ale i za další pěkně tučnou položku - právníky. Z velké části přitom jde o spory kvůli dálnici D8 přes České středohoří.

A miliony budou místo do silnic téct právníkům i v době, kdy se škrtá v rozpočtu a řadě staveb hrozí zastavení. Smlouva je podle ekologů uzavřena na tři roky a ještě nějakou dobu poběží.

"Je zcela nemravná a je to vyhazování peněz z rozpočtu těm nejdražším právníkům. Jako daňovému poplatníkovi se mi vůbec nelíbí," říká Miroslav Patrik z Dětí Země.

Veřejná zakázka na právnický servis, kterou vypsal v roce 2007 tehdejší ministr Aleš Řebíček, podle Patrika advokátní kanceláři Weil, Gotshal & Manges zaručuje hodinovou taxu 4 800 korun bez DPH. Pro kanceláře Jansta, Kostka & spol., Kříž a Bělina a Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři pak 3 500 korun.

Záležitost, kterou po nástupu do funkce ostře kritizoval i premiér Nečas, včera potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. "Ano, takové smlouvy máme. Právní kancelář Weil, Gotshal & Manges pro nás dělala komplet právní servis na dálnici D8," sdělil mluvčí.

Kolik zatím roky se vlekoucí spory stály, ale neprozradil. "Určitě to budou milionové částky," přiznal.

Za soudní spory se mohl postavit kilometr dálnice

V Česku se staví jedny z nejdražších dálnic v Evropě, kilometr stojí průměrně 500 milionů (pro srovnání v Německu či Británii jde zhruba o 280 milionů). Za prosouzené miliony tak mohl teoreticky stát jeden z 16,4 chybějících kilometrů D8 na severu Čech.

Smlouva s právníky běží do listopadu. Ještě v srpnu soud bude rozhodovat spor o stavební povolení na most Oparno na D8. Kancelář Weil, Gotshal & Manges bude ministerstvo hájit i ve sporech o most Dobkovičky a tunel Prackovice.

"Ať spor vyhrajeme, či ne, stejně občané mohou zaplatit až milion. A zbytečně, stejnou práci by zvládli úředníci či vlastní advokáti ministerstva za desetinu nákladů," míní Patrik.

Další statisíce bude stejný spor stát i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které zastupuje kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. V součtu tak daňové poplatníky jediná kauza s ekology bude stát právě zmíněný milion korun.

Tento postup se nelíbí ani Ústavnímu soudu, podle něhož mají státní orgány hájit jejich vlastní právníci, zvláště když jde o běžné správní žaloby, jako jsou třeba ty proti dálnici D8.

Smlouvu nezrušíme

Ministerstvo smlouvu už prý vypovídat nebude. "Tyto čtyři právní kanceláře nepracují jen pro naše ministerstvo, ale i pro ŘSD a Správu železniční a dopravní cesty. Vlastními silami nejsme schopni tak rozsáhlou činnost zvládnout, nějakou externí kancelář potřebujeme," nastínil mluvčí Hanzelka.

Advokátům možná práce ještě přibude. Pokud opravdu ministerstvo začne zastavovat stavby, mohou se na něj sesypat žaloby stavebních firem za porušení smluv. "Na našem prvním jednání se stavebními firmami ve středu tato otázka na stole nebyla, proto k tomu zatím nemůžu nic říct," sdělil Hanzelka.

Ministerstvo navíc čeká ještě jedna další žaloba od Dětí Země - za to, že jim prý odmítlo sdělit, co konkrétně najatí právníci dělají. Se stejnou žádostí neuspěli ani u nového ministra Víta Bárty. "Doufali jsme, že s novým vedením bude ministerstvo k občanům otevřenější a bude dodržovat zákony. Ale nikdo na naši žádost podanou 6. června neodpověděl," podotkl Patrik.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Najdete na iDNES.cz