Podle firmy se do Neštěmic nebude vozit víc odpadních olejů. (Ilustrační snímek)

Podle firmy se do Neštěmic nebude vozit víc odpadních olejů. (Ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Stáčírna olejů v Neštěmicích nemusí mít studii EIA, rozhodl úřad

  • 0
Firma Minorec má volnou cestu ke zřízení stáčírny na odpadní oleje, ropu a emulze v areálu průmyslové zóny Tonaso v ústeckém obvodu Neštěmice. Krajský úřad dospěl k závěru, že projekt není třeba podrobit detailnímu zkoumání.

„Záměr nemá významný vliv na životní prostředí,“ stojí v čerstvém rozhodnutí krajského úřadu.

Místní se stáčírny obávají. Stejně jako starostka Neštěmic Miloslava Válková si přáli, aby úřad prověřil záměr podrobněji v rámci tzv. velké studie EIA.

„Budou nespokojení,“ poznamenala starostka Válková. S rozhodnutím se však smířila. „Věřím tomu, že to krajský úřad rozhodl s plnou odpovědností odborníků a musíme to vzít na vědomí,“ dodala.

Firma nyní může požádat o podkladová povolení včetně stavebního, aby mohla stáčírnu v areálu dokončit a začít ji používat. Kdyby krajský úřad velkou studii EIA provedl, firma by musela ještě pár měsíců počkat.

„Mám radost, že se na krajském úřadě našli úředníci, kteří takto odpovědně rozhodli,“ komentovala rozhodnutí jednatelka firmy Alena Jursová.

Děláme to kvůli zlodějům, říká jednatelka

Minorec stáčí odpadní oleje z průmyslové výroby na pozemcích Tonasa už 16 let v neoplocené části, která je zhruba o 700 metrů jinde (o plánech zde).

„Současné stáčení je problematické. Na cisternách jsou kovové části, které zloději odnášejí do sběrných surovin,“ zdůvodnila Jursová, proč chce stáčírnu přesunout do oplocené části areálu.

Odpadní oleje z průmyslové výroby firma shromažďuje, třídí a poté rozváží k dalšímu využití. Místní mají obavy, že se po přesunu zvedne objem zpracovávaných olejů. Stále se totiž nevyrovnali s tím, že se v Tonasu zvýšil už objem výroby látky Elsil obsahující toxický oxid chromový (o Elsilu zde).

Jednatelka Jursová vyloučila, že by se do Neštěmic mělo začít dovážet olejů víc. Nebylo to ani součástí předkládaného záměru. Firma bude pode Jursové za rok zpracovávat 2,5 tisíce tun olejů jako dosud.

Jursová také tvrdí, že nehrozí ani únik odpadních olejů. „Půjde o zabezpečenou vybetonovanou jímku, která je izolovaná a zastřešená,“ popisuje.

Celkem budou ve stáčírně dvě vany osazené osmi cisternami. Úřad firmě mimo jiné nařídil, aby zaktualizovala havarijní plán a u cisteren provedla zkoušky těsnosti.