Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecko brázdily trabanty, mezi nimi i „večerníčkový“ pro vnučku

  8:57aktualizováno  8:57
Na Ústecko se o víkendu sjelo přes padesát vozů z legendární automobilové stáje IFA z bývalé Německé demokratické republiky. Ústí nad Labem a okolí tak brázdily trabanty, wartburgy či barkasy. Ústecko zaujalo účastníky natolik, že za rok bude sraz opět tady.

„Byli tu lidé z Plzně, z Moravy nebo Havlíčkova Brodu. A byli unešení, jaké to v Ústí a okolí je,“ hodnotila Marcela Kubátová z Veteran Car Clubu Ústí nad Labem, jenž se na zajištění akce podílel.

Fotogalerie

Byl to již pátý ročník putovního srazu, který zajišťuje Zemský svaz A. I. C. E., tedy svaz majitelů vozů bývalého koncernu IFA. Akce měla zázemí v Chabařovicích, od pátku do neděle odtud pak účastníci vyráželi na spanilé jízdy po Podkrušnohoří, Teplicku či do Ústí.

„Když jsme měli spanilou jízdu přes centrum Ústí nad Labem, lidé nám mávali. Líbilo se jim to taky,“ je spokojený i jeden ze spoluorganizátorů akce Milan Rudik.

Ročně se obdobných srazů koná v zemi čtyřicet pět, ten ústecký patří mezi hlavní. „Hodnotím ho výborně, vyšlo nám nádherné počasí a všechny akce se vydařily,“ dodává Rudik.

Sám vlastní dvanáct let dva wartburgy a dva trabanty. „Ta auta jsou jednoduchá, dá se s nimi užít spousta legrace. Protože tam nemáte žádné posilovače řízení, tak ta jízda je skutečně přímá,“ přibližuje Rudik.

Své vozy občas provětrá jen tak, aniž by byl zrovna nějaký sraz. „Když si chci trochu odpočinout od moderních aut, jedu si nakoupit wartburgem,“ přibližuje.

Večerníčkový trabant vznikl kvůli vnučce

Pozornost na srazu přitahoval i trabant s motivy večerníčků o Rumcajsovi, víle Amálce či Malé čarodějnici. Je to jeden z celkem třinácti vozů legendární východoněmecké značky, které jsou v rodině Jaroslava Chytrého.

„To je trabant udělaný pro mou vnučku. Každé vnouče už má svého trabanta. A mám čtyři vnoučata,“ usmívá se Jaroslav Chytrý z obce Nesuchyně nedaleko Rakovníka.

Chytrý za rok absolvuje zhruba pět podobných srazů. „Už můj táta měl trabanty, já se jim aktivně věnuji sedm let. Trabanťák je ten, který se v tom sveze, najde v tom zalíbení a je to jeho život,“ říká.

Sám vlastní modely z let 1962 až 1989. Do trabanta sedá pravidelně každý měsíc, protože trabant nesmí zahálet. „Když trabanta neprojíždíte, začnou zarezat brzdy. Co se nepoužívá, to se znehodnocuje,“ přibližuje Chytrý.

Kolik ho koníček stojí, nepočítá. „Každý koníček je drahý. Ale protože to je srdeční záležitost, drahé to není,“ dodává Chytrý.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz