Správce nemocnic v Ústeckém kraji dostal pokuty za 900 tisíc korun

  17:43aktualizováno  17:43
Společnost Krajská zdravotní sdružující pět největších nemocnic v Ústeckém kraji dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dvě pokuty v souhrnné výši 900 tisíc korun. Podle úředníků chybovala ve dvou zakázkách na nákup zdravotnického materiálu.

Společnost Krajská zdravotní dostala pokutu 900 tisíc korun. (ilustrační foto) | foto: Karel KopáčMF DNES

Větší pokutu, 700 tisíc korun, uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) krajské společnosti za dodávku nemocničních přístrojů za 420 milionů. Proti ní podala Krajská zdravotní rozklad. Dvousettisícová pokuta za dodávku šicích materiálů za 50 milionů již nabyla právní moci.

Sporné nákupy

Ministerstvo financí podalo kvůli předraženým nákupům zdravotnické techniky v prosinci minulého roku na Krajskou zdravotní trestní oznámení. (více zde)

Ministerstvo si nechalo zpracovat audit, z něhož vyplývá, že nákup přístrojů vyšel o 31 milionů korun dráž, než je obvyklá cena na trhu. Krajská zdravotní všechna obvinění odmítá.

Podle ÚOHS Krajská zdravotní v tendru na nemocniční přístroje nedodržela povinnost stanovenou zákonem o veřejných zakázkách, když po úpravách v uveřejněném vyhlášení zadávacího řízení přiměřeně neprodloužila lhůtu pro podání nabídek. Zakázku nakonec dostalo sdružení firem Hospimed a Puro-Klima.

"Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Zadavatel po úpravě podmínek neposkytl potenciálním dodavatelům časový prostor pro zvážení jejich možné účasti v zadávacím řízení pro případné zpracování a podání kvalifikované nabídky, která by mohla konkurovat nabídce podané vybraným uchazečem," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.  

ÚOHS našel v dokumentaci zadávacího řízení zřejmé nejasnosti. Týkají se třeba nedostatečné technické specifikace v nabídce vybraného uchazeče.

Společnost postupovala netransparentně, tvrdí ÚOHS

U druhé zakázky na šicí materiály, kterou vyhrála firma B. Braun Medical, společnost podle ÚOHS hodnotila jednotlivé nabídky netransparentně.

"Zadavatel požadoval od uchazečů předložení seznamu minimálně pěti odběratelů, kterým dodávali šicí materiály v minimálním objemu jednoho milionu korun za poslední rok. Tím ale Krajská zdravotní zkrátila období požadované zákonem ze tří na jeden rok," uvedl Rafaj.

Úřad rovněž kritizuje způsob posouzení nabídek, podle něj v něm chybí popis způsobu hodnocení nabídek s odůvodněním. "Uvedené postupy zadavatele mohly podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," sdělil Rafaj.

Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra řekl, že firma podala rozklad proti všem výrokům v rozhodnutí antimonopolního úřadu, ve kterém své kroky podrobně zdůvodnila.

"Věříme, že úřad na základě podrobného rozkladu přehodnotí svůj postup, včetně obou vydaných rozhodnutí a upustí také od udělení pokut," poznamenal Vondra.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Žena z Litoměřicka učí chudé v Africe hospodařit na školních farmách

Renata Rokůsková

Renata Rokůsková z malé obce u Litoměřic stála u zrodu sdružení ShineBean, jež v Africe pomáhá chudým lidem hospodařit...

Jeřáb posadil na kostel novou báň, završila se tím oprava zřícené věže

Instalace nové báně na věž lenešického kostela

Novou třítunovou báň vynesl ráno jeřáb do sedmnáctimetrové výšky na kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích na Lounsku....

Z propíchaných nádrží aut v Teplicích mizí benzin, policie zloděje hledá

Jedno z poškozených aut s navrtanou palivovou nádrží v Hradci Králové.

Policisté v Teplicích evidují od července už sedm případů, kdy někdo navrtal či propíchl nádrž osobního automobilu a...

Najdete na iDNES.cz