Zástupci dvou sportovních klubů a tanečního souboru žádali o dotace neoprávněně. Za trest nedostaly kluby žádné peníze, ani o ně nesmějí žádat. (Ilustrační snímek)

Zástupci dvou sportovních klubů a tanečního souboru žádali o dotace neoprávněně. Za trest nedostaly kluby žádné peníze, ani o ně nesmějí žádat. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kluby účtovaly Teplicím děti, které neměly. Za černé duše braly dotace

  • 7
Teplická policie vyšetřuje podvody s černými dušemi v dětských sportovních oddílech. Tři sportovní organizace v Teplicích čelí podezření, že se pokusily získat neoprávněně dotaci na sportování mládeže. Žádaly město o příspěvek na děti, které do klubů vůbec nechodily. Jeden klub už policie obvinila.

"V únoru jsme zahájili trestní stíhání zástupce tohoto sportovního klubu a zároveň i samotného občanského sdružení jako právnické osoby pro podezření ze spáchání dotačního podvodu ve stadiu pokusu," uvedl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Klub i jeho předseda s největší pravděpodobností skončí před soudem. "Minulý týden podal policejní komisař návrh na podání obžaloby," dodal Vítek.

Podle informací MF DNES se obvinění týká Volejbalového klubu Šanov. "My jsme nic nefalšovali," bránil se zástupce klubu Jiří Šenk, když se loni případ objevil. Nyní nebral telefon a neodpověděl na e-mail.

Na černé duše se přišlo náhodou, když úředníci magistrátu kontrolovali žádosti o příspěvek od města. Radnice loni vyplácela klubům 5 900 korun za každé dítě. Změnila však pravidla tak, že pokud mladý sportovec chodil do více klubů, jeho rodiče rozhodli, který z nich peníze dostane. Při revizi se ukázalo, že na některé děti žádá peníze víc organizací.

"Když jsme se ptali rodičů těchto dětí, řekli nám, že třeba žádost pro volejbalový klub nikdy nepodepisovali a že jejich dítě do něj vůbec nechodí," sdělila vedoucí odboru školství Helena Zámostná. Šenk přesto úmyslný pokus o podvod vylučoval. O kolik peněz klub neoprávněně žádal, policie nesdělila.

Provinilé kluby od města nedostaly ani korunu

Nesrovnalosti se však týkaly i dalších klubů, kromě volejbalového i hokejového a také tanečního souboru z Krupky. "Všechny tři dostaly stejný trest. Loni nedostaly žádné dotace a letos o ně ani nesmějí žádat," řekla Zámostná.

Policisté zatím obvinili jen volejbalisty, další dva kluby nadále prověřují. "Zástupci dvou sportovních klubů na Teplicku měli v uplynulých dvou až třech letech opakovaně podat žádost o poskytnutí dotace z fondu na podporu sportu, přičemž k žádostem připojili seznam údajných členů, kteří však nebyli v klubech registrováni," sdělil policejní mluvčí Vítek.

Obvinění hrozí i vedení hokejistů a tanečníků. "Vzhledem k tomu, že se jedná o desítky osob, které je nutno vyslechnout, nebyla zatím stanovena konečná výše způsobené škody a prověřování obou oznámení zatím trvá," doplnil Vítek.

Volejbalisté žádali zmírnit trest, zastupitelé odmítli

Vedoucí podezřelého Tanečního klubu Go dance 2010 z Krupky Tomáš Půlkrábek nezvedal mobilní telefon. Poslal jen textovou zprávu, že nemůže přijmout hovor, požádal o zaslání dotazu v SMS a slíbil, že zavolá hned, jak to bude možné. Pak už se však neozval.

Všechny tři kluby stále žijí bez městských dotací. Funkcionář klubu v Šanově Jiří Šenk to už loni označoval za příliš krutý trest a mluvil o tom, že takový krok povede k likvidaci klubu. Ten dosud přežívá a volejbalisté požádali vedení města o šanci žádat o příspěvky aspoň letos. Zastupitelstvo to však minulý pátek kvůli policejnímu stíhání zamítlo.

Žádosti o dotace ostatní sportovní organizace posílaly do 31. března. Kolik budou dostávat, rozhodnou zastupitelé v červnu.