Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitelka zámku v Peruci a Ústecký kraj se přou o galerii Emila Filly

  10:34aktualizováno  10:34
Mezi majitelkou zámku v Peruci a Ústeckým krajem se v úterý naplno rozhořel spor o Pamětní síň Emila Filly. Výstavní prostor v jižním křídle zámku je již dva roky uzavřený kvůli opravě památky. Ta měla skončit letos, majitelka ale termín posunula na neurčito kvůli větší náročnosti celé rekonstrukce.

Pavel Ondráček a jeho partnerka zvažovali, že zámek v Peruci prodají. Nyní se tam znovu pracuje. Opravuje se střecha, vyměňují okna a barví fasáda. | foto: MAFRA

Hejtmanství tvrdí, že majitelka odmítá prostory, na které má kraj věcné břemeno, předat.

V úterý si zástupci kraje a krajské příspěvkové organizace Galerie Benedikta Rejta, která odkaz Emila Filly spravuje, přijeli do Peruce vyzvednout klíče od pamětní síně, současně si chtěli prostory prohlédnout.

Fotogalerie

Hejtmanství přizvalo i novináře. Majitelka se ale nedostavila, ačkoliv ji k tomu kraj podle slov tiskové mluvčí vyzval.

„Chceme ještě jednou zopakovat, že bychom rádi, kdyby s námi kdokoliv, ať už právní zástupci, nebo paní majitelka, začali alespoň jakkoli komunikovat,“ uvedla na místě mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Za majitelku zámku Dominiku Matušovou veřejně vystupuje její partner a podnikatel Pavel Ondráček, vlastník zámku a středověké krčmy v Dětenicích. Tvrzení Ústeckého kraje o nekomunikaci odmítá.

Umělecká díla jsou vystavena v jiné galerii

„Kraj i ředitelku galerie Alici Štefančíkovou jsme několikrát informovali, že devastace zámku je mnohem rozsáhlejší, než jsme předpokládali, a že rekonstrukce nabrala zpoždění a stále pokračuje,“ podivil se Ondráček.

Emil Filla v Peruci

Světoznámý český kubistický malíř Emil Filla dostal část zámku po návratu z koncentračního tábora a zůstal tu do konce života. Jeho rodina pak darovala státu obrazy, jež tu namaloval, a veškerý nábytek s podmínkou, že budou vystaveny právě v Peruci.

„O úterním setkání jsme byli informováni, ovšem nebylo vůbec avizováno, že bychom měli síň předávat, a z časových důvodů jsme se omluvili. Vzhledem k probíhající rekonstrukci a sanačním pracím by nebyla ani prohlídka z bezpečnostních důvodů možná,“ dodal.

Pamětní síň Emila Filly se uzavřela v červnu 2016. Umělecká díla a vybavení byly odvezeny do depozitáře lounské galerie Benedikta Rejta. Obrazy byly posléze vystaveny v galerii, kde jsou k vidění dodnes.

Původně měla rekonstrukce jižního křídla skončit do letošního června a díla Emila Filly, který na zámku pobýval po návratu z koncentračního tábora, tam měla být znovu vystavena.

Ředitelka galerie zvažuje právní kroky

To ale není kvůli stále pokračující renovaci možné. Stav jižního křídla zámku, stejně jako celého komplexu, je totiž v reálu mnohem horší, než se myslelo. Podle Ondráčka kraj, respektive Galerie Benedikta Rejta jako provozovatel síně nedodržovala základní hygienické standardy.

„Odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do sklepů z 12. století. Celá léta tam tekly splašky a je s podivem, jak nositel kultury dokáže roky ničit kulturní památku. Odčerpání obrovské hmoty není snadné, statický posudek říká, že byly narušeny základy křídla, a řešíme, co s tím,“ popsal již dříve Ondráček.

Alica Štefančíková označila tvrzení za lživá. „Poradím se s odborníky a podle toho zvážíme další kroky, ale budeme se bránit,“ řekla.

Právní kroky zvažuje i majitelka zámku. Zřejmě bude po Galerii Benedikta Rejta požadovat finanční kompenzaci za zničení těchto prostor.

Na zámek v Peruci se vrátily ukradené obrazy Emila Filly

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Naší vizí je moderní město k žití a ne jen k přežívání, říká Žákovská

PRO! Ústí tvoří zástupci Zelených, Pirátů a nezávislí kandidáti, Karolina...

Získat post primátorky a udělat z Ústí nad Labem město k žití a ne pouze k přežívání chce Karolina Žákovská, jednička...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany uzavřená kvůli smrtelné nehodě

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany u hranic s Německem zhruba tři a půl hodiny uzavřená. Důvodem byla smrtelná...

Najdete na iDNES.cz