Majitelka zámku v Peruci a Ústecký kraj se přou o galerii Emila Filly

  10:34aktualizováno  10:34
Mezi majitelkou zámku v Peruci a Ústeckým krajem se v úterý naplno rozhořel spor o Pamětní síň Emila Filly. Výstavní prostor v jižním křídle zámku je již dva roky uzavřený kvůli opravě památky. Ta měla skončit letos, majitelka ale termín posunula na neurčito kvůli větší náročnosti celé rekonstrukce.

Pavel Ondráček a jeho partnerka zvažovali, že zámek v Peruci prodají. Nyní se tam znovu pracuje. Opravuje se střecha, vyměňují okna a barví fasáda. | foto: MAFRA

Hejtmanství tvrdí, že majitelka odmítá prostory, na které má kraj věcné břemeno, předat.

V úterý si zástupci kraje a krajské příspěvkové organizace Galerie Benedikta Rejta, která odkaz Emila Filly spravuje, přijeli do Peruce vyzvednout klíče od pamětní síně, současně si chtěli prostory prohlédnout.

Fotogalerie

Hejtmanství přizvalo i novináře. Majitelka se ale nedostavila, ačkoliv ji k tomu kraj podle slov tiskové mluvčí vyzval.

„Chceme ještě jednou zopakovat, že bychom rádi, kdyby s námi kdokoliv, ať už právní zástupci, nebo paní majitelka, začali alespoň jakkoli komunikovat,“ uvedla na místě mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Za majitelku zámku Dominiku Matušovou veřejně vystupuje její partner a podnikatel Pavel Ondráček, vlastník zámku a středověké krčmy v Dětenicích. Tvrzení Ústeckého kraje o nekomunikaci odmítá.

Umělecká díla jsou vystavena v jiné galerii

„Kraj i ředitelku galerie Alici Štefančíkovou jsme několikrát informovali, že devastace zámku je mnohem rozsáhlejší, než jsme předpokládali, a že rekonstrukce nabrala zpoždění a stále pokračuje,“ podivil se Ondráček.

Emil Filla v Peruci

Světoznámý český kubistický malíř Emil Filla dostal část zámku po návratu z koncentračního tábora a zůstal tu do konce života. Jeho rodina pak darovala státu obrazy, jež tu namaloval, a veškerý nábytek s podmínkou, že budou vystaveny právě v Peruci.

„O úterním setkání jsme byli informováni, ovšem nebylo vůbec avizováno, že bychom měli síň předávat, a z časových důvodů jsme se omluvili. Vzhledem k probíhající rekonstrukci a sanačním pracím by nebyla ani prohlídka z bezpečnostních důvodů možná,“ dodal.

Pamětní síň Emila Filly se uzavřela v červnu 2016. Umělecká díla a vybavení byly odvezeny do depozitáře lounské galerie Benedikta Rejta. Obrazy byly posléze vystaveny v galerii, kde jsou k vidění dodnes.

Původně měla rekonstrukce jižního křídla skončit do letošního června a díla Emila Filly, který na zámku pobýval po návratu z koncentračního tábora, tam měla být znovu vystavena.

Ředitelka galerie zvažuje právní kroky

To ale není kvůli stále pokračující renovaci možné. Stav jižního křídla zámku, stejně jako celého komplexu, je totiž v reálu mnohem horší, než se myslelo. Podle Ondráčka kraj, respektive Galerie Benedikta Rejta jako provozovatel síně nedodržovala základní hygienické standardy.

„Odpady ze sociálního zařízení byly napojeny do sklepů z 12. století. Celá léta tam tekly splašky a je s podivem, jak nositel kultury dokáže roky ničit kulturní památku. Odčerpání obrovské hmoty není snadné, statický posudek říká, že byly narušeny základy křídla, a řešíme, co s tím,“ popsal již dříve Ondráček.

Alica Štefančíková označila tvrzení za lživá. „Poradím se s odborníky a podle toho zvážíme další kroky, ale budeme se bránit,“ řekla.

Právní kroky zvažuje i majitelka zámku. Zřejmě bude po Galerii Benedikta Rejta požadovat finanční kompenzaci za zničení těchto prostor.

Na zámek v Peruci se vrátily ukradené obrazy Emila Filly

Autor:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Mých žáků je mi často líto, říká učitelka školy v problematickém Janově

Učitelka prvního stupně na základní škole v Janově Alena Michalská

Alena Michalská učí 36 let na základní škole v litvínovském Janově, který je považován za romské ghetto. Skladba...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Další z rubriky

Gymnázium ředitele kritizovaného za „Zemana v kompostu“ získalo další cenu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Letošní ročník soutěže Dobrá škola, kterou šestým rokem pořádá Ústecký kraj, vyhrálo v kategorii gymnázií Gymnázium...

Soud dal podmínku úřednici, jež neodvolala kandidaturu senátorky Dernerové

Ilustrační snímek

Podmínkou a zákazem činnosti potrestal soud bývalou tajemnici mosteckého magistrátu Janu Čejkovou za to, že se před...

Jsme tady pro celý kraj a jsme tu zdarma, říká ředitelka knihovny

Ředitelka knihovny Jana Linhartová

Krajská knihovna v Ústí nad Labem není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knihy, časopisy, hudební nosiče či hry. V...

Najdete na iDNES.cz