Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové vedení Ústí chce řešit anonym ze zoo, ředitel pozval kontrolu sám

  13:08aktualizováno  13:08
Zoologickou zahradu v Ústí nad Labem čeká hloubková prověrka. Kontrolory pozval její ředitel Jiří Bálek. Chce vyvrátit nařčení z anonymního dopisu primátorovi, že Bálkovo chování hraničí se šikanou, zaměstnance přijímá bez výběrového řízení a jiné vyhazuje, nebo že zvířatům snížil krmné dávky.

Ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Taková tvrzení zoologickou zahradu poškozují. Kromě dvou lidí si na pana ředitele nikdo nestěžoval, nikoho nešikanuje a ani jedinému zvířeti nebyla krmná dávka snížena,“ staví se za Bálka vedoucí přípravy krmiv Iveta Myšková.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Podle samotného Bálka, který nastoupil do funkce letos v březnu, bylo od té doby přijato šest lidí, což schválilo i město. Nově zoo zaměstnává například traktoristu nebo chovatele, kteří byli dřív placeni v rámci veřejně prospěšných prací. Jejich mzdy budou zaplaceny z peněz z nových pronájmů a služeb v zoo, takže podle Bálka není důvod šetřit na krmivech.

Ze zoo mají podle něj odejít jen dva lidé: vedoucí provozně technického oddělení Jiří Hanzlík a ekonomka Jana Černá.

„Paní Černá mi nebyla opakovaně schopna předkládat požadované dokumenty a smlouvy, v nichž byl nepořádek. Pan Hanzlík svou práci nezvládal. Například betonem a dlažbou byl poničen historický prostor u Jindřichova Hrádku, zanedbáním likvidace odpadků vznikla u botanického pavilonu skládka, jejíž odklizení bude stát miliony,“ říká Bálek.

Černá i Hanzlík byli přeřazení na nižší pozice, což ale odmítli. „Následně mi bylo doporučeno, abych odešla na konci června úplně. Budu se bránit soudně,“ řekla už dříve Černá, které Bálek nabídl místo prodavačky v obchodě se suvenýry.

Oba podle Bálka poslali vzápětí naráz neschopenku.

Černá podle Bálka odnesla dokumenty, ta to popírá

Bálek navíc tvrdí, že Černá před odchodem z kanceláře odnesla veškeré dokumenty a v šanonech zbylo jen pár už neplatných smluv.

„Od května tak nemáme žádné doklady a smlouvy. Zjistili jsme, že paní Černá měla u počítače připojený externí hard disk, který si pravděpodobně odnesla. V jejím počítači jsme našli pouze odkazy k dokumentům na tom hard disku. Nevím, zda má paní Černá má co skrývat,“ říká šéf zoo, kam prý nedávno přišly pro bývalou ekonomku 3 faktury na celkem 120 tisíc korun za právní program.

Protože zoo o smlouvy přišla, musela dodavatele požádat o jejich kopie, aby věděla, za co a komu platí. „V této smlouvě není uvedeno, kdo za zoo jedná a ani ji nikdo nepodepsal. Od roku 2009 platíme nějaký právní program, který tu nikdo nepotřebuje,“ podotkl Bálek.

Černá Bálkova slova odmítla. „Žádnou smlouvu ani žádné doklady jsem si domů neodnesla. Všechny smlouvy byly ve skříni v mojí kanceláři. Co se tam dělo posledních šest týdnů, co jsem v zoo nebyla, ale opravdu nevím,“ řekla ČTK.

Veškeré doklady má podle ní k dispozici i magistrát. „Jako příspěvková organizace máme externí úložiště dat, které má k dispozici zřizovatel,“ doplnila Černá.

Za sporem může být politika

Černá je členkou okresního vedení ČSSD a za vlády sociální demokracie nad městem byla pověřenou ředitelkou zoo. Bálka zvolila šéfem zoo letos po výběrovém řízení koalice ANO a PRO! Ústí. Dopis o Bálkově šikaně se objevil jen těsně před úterním pučem na magistrátu, který tuto koalici i s pomocí ČSSD smetl.

Předchozí primátor Josef Zikmund se anonymem odmítl zabývat. „Pan primátor obdržel e-mail, který byl anonymní. Řízení organizace je plně v kompetenci ředitele, který má u vedení města důvěru,“ řekla tehdy mluvčí města Romana Macová.

Nové vedení města dalo naopak hned najevo, že se situaci v zoo zabývat bude, a to intenzivně.

„Musíme si to všechno probrat, projít si všechny věci a zřejmě bude nasnadě tam udělat kontrolu, aby se vše vyjasnilo. Budeme se tím zabývat do hloubky. Vnímáme jak pana ředitele, tak zaměstnance. Musíme prověřit i názory těch lidí,“ řekl ČTK nový náměstek primátorky Pavel Dufek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz