Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové vedení Ústí chce řešit anonym ze zoo, ředitel pozval kontrolu sám

  13:08aktualizováno  13:08
Zoologickou zahradu v Ústí nad Labem čeká hloubková prověrka. Kontrolory pozval její ředitel Jiří Bálek. Chce vyvrátit nařčení z anonymního dopisu primátorovi, že Bálkovo chování hraničí se šikanou, zaměstnance přijímá bez výběrového řízení a jiné vyhazuje, nebo že zvířatům snížil krmné dávky.

Ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Taková tvrzení zoologickou zahradu poškozují. Kromě dvou lidí si na pana ředitele nikdo nestěžoval, nikoho nešikanuje a ani jedinému zvířeti nebyla krmná dávka snížena,“ staví se za Bálka vedoucí přípravy krmiv Iveta Myšková.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Podle samotného Bálka, který nastoupil do funkce letos v březnu, bylo od té doby přijato šest lidí, což schválilo i město. Nově zoo zaměstnává například traktoristu nebo chovatele, kteří byli dřív placeni v rámci veřejně prospěšných prací. Jejich mzdy budou zaplaceny z peněz z nových pronájmů a služeb v zoo, takže podle Bálka není důvod šetřit na krmivech.

Ze zoo mají podle něj odejít jen dva lidé: vedoucí provozně technického oddělení Jiří Hanzlík a ekonomka Jana Černá.

„Paní Černá mi nebyla opakovaně schopna předkládat požadované dokumenty a smlouvy, v nichž byl nepořádek. Pan Hanzlík svou práci nezvládal. Například betonem a dlažbou byl poničen historický prostor u Jindřichova Hrádku, zanedbáním likvidace odpadků vznikla u botanického pavilonu skládka, jejíž odklizení bude stát miliony,“ říká Bálek.

Černá i Hanzlík byli přeřazení na nižší pozice, což ale odmítli. „Následně mi bylo doporučeno, abych odešla na konci června úplně. Budu se bránit soudně,“ řekla už dříve Černá, které Bálek nabídl místo prodavačky v obchodě se suvenýry.

Oba podle Bálka poslali vzápětí naráz neschopenku.

Černá podle Bálka odnesla dokumenty, ta to popírá

Bálek navíc tvrdí, že Černá před odchodem z kanceláře odnesla veškeré dokumenty a v šanonech zbylo jen pár už neplatných smluv.

„Od května tak nemáme žádné doklady a smlouvy. Zjistili jsme, že paní Černá měla u počítače připojený externí hard disk, který si pravděpodobně odnesla. V jejím počítači jsme našli pouze odkazy k dokumentům na tom hard disku. Nevím, zda má paní Černá má co skrývat,“ říká šéf zoo, kam prý nedávno přišly pro bývalou ekonomku 3 faktury na celkem 120 tisíc korun za právní program.

Protože zoo o smlouvy přišla, musela dodavatele požádat o jejich kopie, aby věděla, za co a komu platí. „V této smlouvě není uvedeno, kdo za zoo jedná a ani ji nikdo nepodepsal. Od roku 2009 platíme nějaký právní program, který tu nikdo nepotřebuje,“ podotkl Bálek.

Černá Bálkova slova odmítla. „Žádnou smlouvu ani žádné doklady jsem si domů neodnesla. Všechny smlouvy byly ve skříni v mojí kanceláři. Co se tam dělo posledních šest týdnů, co jsem v zoo nebyla, ale opravdu nevím,“ řekla ČTK.

Veškeré doklady má podle ní k dispozici i magistrát. „Jako příspěvková organizace máme externí úložiště dat, které má k dispozici zřizovatel,“ doplnila Černá.

Za sporem může být politika

Černá je členkou okresního vedení ČSSD a za vlády sociální demokracie nad městem byla pověřenou ředitelkou zoo. Bálka zvolila šéfem zoo letos po výběrovém řízení koalice ANO a PRO! Ústí. Dopis o Bálkově šikaně se objevil jen těsně před úterním pučem na magistrátu, který tuto koalici i s pomocí ČSSD smetl.

Předchozí primátor Josef Zikmund se anonymem odmítl zabývat. „Pan primátor obdržel e-mail, který byl anonymní. Řízení organizace je plně v kompetenci ředitele, který má u vedení města důvěru,“ řekla tehdy mluvčí města Romana Macová.

Nové vedení města dalo naopak hned najevo, že se situaci v zoo zabývat bude, a to intenzivně.

„Musíme si to všechno probrat, projít si všechny věci a zřejmě bude nasnadě tam udělat kontrolu, aby se vše vyjasnilo. Budeme se tím zabývat do hloubky. Vnímáme jak pana ředitele, tak zaměstnance. Musíme prověřit i názory těch lidí,“ řekl ČTK nový náměstek primátorky Pavel Dufek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz