Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitel rumburské nemocnice se pře s lékařem, jestli chtěl krýt sestru

  17:03aktualizováno  17:03
Vedení rumburské nemocnice vede spor s lékařem Petrem Vondráčkem, který zajistil klíčový důkaz proti zdravotní sestře obviněné z vraždy onkologické pacientky. Ředitel nemocnice Darek Šváb naznačuje, že lékař chtěl ženu krýt.

Ředitel rumburské nemocnice Darek Šváb. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Žena zemřela v noci na pátek a my se o tom, že něco není v pořádku, dozvěděli až v pondělí odpoledne. Pan doktor byl přitom i v sobotu na denní službě. Mohl mi kdykoliv zavolat, telefon mám kvůli krizovým situacím zapnutý i v noci," tvrdí ředitel Šváb.

Vondráček to odmítá. "Výsledky mého podezření včetně laboratorních výsledků jsem hned ráno oznámil zástupci primáře, primáři i hlavní sestře nemocnice. Ředitel Šváb totiž nikomu z personálu nebere telefony," uvedl Vondráček.

Sedmdesátiletá pacientka zemřela v noci na 6. června. Externí lékař Vondráček měl zrovna službu. Úmrtí mu bylo podezřelé, protože pacientka zemřela na srdeční zástavu, přestože netrpěla srdeční arytmií a pro její onemocnění nebyla taková smrt typická. Měl podezření, že dostala vysokou dávku draslíku a odebral jí krev, protože v mrtvém těle se draslík hromadí přirozeně a při pitvě už by nebylo možné nic prokázat.

Zároveň sebral infuzi, přes kterou měla pacientka správně draslík pomalu dostávat. Rozbor v laboratoři ukázal, že zatímco v krvi měla mrtvá žena draslíku vysoký obsah, v infuzi po něm nebylo ani stopy. Pacientce ho tak zdravotní sestra musela píchnout přímo do žíly, čímž ji zabila (o případu zde).

Přirozené úmrtí, stálo na úmrtním listě

"My nezpochybňujeme, že na to pan doktor sám přišel. Problém je, jak se zachoval poté. Výsledky si odnesl domů a podepsal úmrtní list s chybnou diagnózou, že pacientka zemřela na selhání jater. Bylo na ní zaškrtnuté, že zemřela přirozenou smrtí. Když měl podezření na nepřirozené úmrtí, měl sám hned nařídit pitvu a obrátit se na policii," argumentuje Šváb.

Podle něj se policie o provedených odběrech dozvěděla až v průběhu vyšetřování, když vedení nemocnice podalo kvůli podezřelé smrti trestní oznámení. "Výsledky rozborů jsme pak z digitálního přístroje získávali dodatečně," řekl Šváb.

Lékař Vondráček říká, že si jen vytiskl kopii výsledků, aby měl důkaz. "Výsledky do zdravotní dokumentace dávají sestry. Já z ní nic nebral. Pokud jde o úmrtní list, předvyplnil jsem ho a ráno jsme ho po konzultaci dokončili s primářem, kterého jsem o všem informoval," řekl Vondráček.

Šváb však naznačuje, že se Vondráček mohl snažit zdravotní sestře pomoci, protože se dobře zná s jejím bratrem, také lékařem. "Podle primáře oddělení mu doktor Vondráček řekl, že tu sestru nechce lidsky zlikvidovat a navrhl ji přeložit na oddělení ošetřovatelských lůžek," zmínil Šváb.

Lékař na ředitele podal trestní oznámení pro pomluvu

Vondráček připouští, že s bratrem obviněné ženy studoval na gymnáziu. "To jsou veškeré mé vazby na tu sestru. Primáři jsem skutečně řekl, že se mi likvidace nelíbí, ale že nevím, jak s ní naložit," říká Vondráček.

Vondráček v rumburské nemocnici končí, výpověď podal před dvěma týdny. "Ředitel Šváb mi bezdůvodně snížil odměnu, na které jsme se domluvili," zdůvodnil lékař. Na ředitele Švába v pátek za jeho slova podal trestní oznámení pro pomluvu.

Šváb si stojí na svém. "Pacient nechodí do nemocnice umírat rukou kohokoliv jiného, byť by se mělo jednat o eutanazii. To je nepřípustné. Možná v minulosti bylo zvykem zametat ve zdravotnictví takové věci pod koberec, ale myslím, že doba od té doby pokročila," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz