Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitel rumburské nemocnice se pře s lékařem, jestli chtěl krýt sestru

  17:03aktualizováno  17:03
Vedení rumburské nemocnice vede spor s lékařem Petrem Vondráčkem, který zajistil klíčový důkaz proti zdravotní sestře obviněné z vraždy onkologické pacientky. Ředitel nemocnice Darek Šváb naznačuje, že lékař chtěl ženu krýt.

Ředitel rumburské nemocnice Darek Šváb. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Žena zemřela v noci na pátek a my se o tom, že něco není v pořádku, dozvěděli až v pondělí odpoledne. Pan doktor byl přitom i v sobotu na denní službě. Mohl mi kdykoliv zavolat, telefon mám kvůli krizovým situacím zapnutý i v noci," tvrdí ředitel Šváb.

Vondráček to odmítá. "Výsledky mého podezření včetně laboratorních výsledků jsem hned ráno oznámil zástupci primáře, primáři i hlavní sestře nemocnice. Ředitel Šváb totiž nikomu z personálu nebere telefony," uvedl Vondráček.

Sedmdesátiletá pacientka zemřela v noci na 6. června. Externí lékař Vondráček měl zrovna službu. Úmrtí mu bylo podezřelé, protože pacientka zemřela na srdeční zástavu, přestože netrpěla srdeční arytmií a pro její onemocnění nebyla taková smrt typická. Měl podezření, že dostala vysokou dávku draslíku a odebral jí krev, protože v mrtvém těle se draslík hromadí přirozeně a při pitvě už by nebylo možné nic prokázat.

Zároveň sebral infuzi, přes kterou měla pacientka správně draslík pomalu dostávat. Rozbor v laboratoři ukázal, že zatímco v krvi měla mrtvá žena draslíku vysoký obsah, v infuzi po něm nebylo ani stopy. Pacientce ho tak zdravotní sestra musela píchnout přímo do žíly, čímž ji zabila (o případu zde).

Přirozené úmrtí, stálo na úmrtním listě

"My nezpochybňujeme, že na to pan doktor sám přišel. Problém je, jak se zachoval poté. Výsledky si odnesl domů a podepsal úmrtní list s chybnou diagnózou, že pacientka zemřela na selhání jater. Bylo na ní zaškrtnuté, že zemřela přirozenou smrtí. Když měl podezření na nepřirozené úmrtí, měl sám hned nařídit pitvu a obrátit se na policii," argumentuje Šváb.

Podle něj se policie o provedených odběrech dozvěděla až v průběhu vyšetřování, když vedení nemocnice podalo kvůli podezřelé smrti trestní oznámení. "Výsledky rozborů jsme pak z digitálního přístroje získávali dodatečně," řekl Šváb.

Lékař Vondráček říká, že si jen vytiskl kopii výsledků, aby měl důkaz. "Výsledky do zdravotní dokumentace dávají sestry. Já z ní nic nebral. Pokud jde o úmrtní list, předvyplnil jsem ho a ráno jsme ho po konzultaci dokončili s primářem, kterého jsem o všem informoval," řekl Vondráček.

Šváb však naznačuje, že se Vondráček mohl snažit zdravotní sestře pomoci, protože se dobře zná s jejím bratrem, také lékařem. "Podle primáře oddělení mu doktor Vondráček řekl, že tu sestru nechce lidsky zlikvidovat a navrhl ji přeložit na oddělení ošetřovatelských lůžek," zmínil Šváb.

Lékař na ředitele podal trestní oznámení pro pomluvu

Vondráček připouští, že s bratrem obviněné ženy studoval na gymnáziu. "To jsou veškeré mé vazby na tu sestru. Primáři jsem skutečně řekl, že se mi likvidace nelíbí, ale že nevím, jak s ní naložit," říká Vondráček.

Vondráček v rumburské nemocnici končí, výpověď podal před dvěma týdny. "Ředitel Šváb mi bezdůvodně snížil odměnu, na které jsme se domluvili," zdůvodnil lékař. Na ředitele Švába v pátek za jeho slova podal trestní oznámení pro pomluvu.

Šváb si stojí na svém. "Pacient nechodí do nemocnice umírat rukou kohokoliv jiného, byť by se mělo jednat o eutanazii. To je nepřípustné. Možná v minulosti bylo zvykem zametat ve zdravotnictví takové věci pod koberec, ale myslím, že doba od té doby pokročila," řekl.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz