Mlok skvrnitý u Lubence přežil, přestože potoky v okolí byly kdysi otrávené. (Ilustrační snímek)

Mlok skvrnitý u Lubence přežil, přestože potoky v okolí byly kdysi otrávené. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Šulgan

U Lubence se objevil chráněný mlok, pomůže to odpůrcům jaderné skládky

  • 17
Lidé, kteří odmítají skládku jaderného odpadu u Lubence na Podbořansku, získali další argument. Je jím přítomnost vzácného a chráněného mloka skvrnitého. Před 50 lety přitom byly potoky kolem Lubence otrávené a nikdo nepředpokládal, že by tu mlok přežil.

"Na místě eventuálního povrchového areálu úložiště se ale znovu objevil. Budou ho snad chtít vystěhovat?" ptá se jedna z odpůrkyň jaderné skládky Jitka Kantová.

Své výhrady nedávno aktivisté předali ministru průmyslu Janu Mládkovi, teď postupně o problému jednají s dalšími politiky, hlavně poslanci a senátory. Obviňují totiž Správu úložišť radioaktivního odpadu, která místo pro hlubinné úložiště hledá, že se chová nekoncepčně a netransparentně.

"Chceme, aby se o problému mluvilo konečně veřejně," zdůraznila Kantová.

Argumenty proti úložišti shrnuje Lubenecké prohlášení. Upozorňuje, že ve světě tyto stavby stojí desítky miliard dolarů a že podle posledních plánů mají být v celé Evropě jen tři úložiště, takže není důvod spěchat.

"Vyvolává to dojem, že existuje něčí zájem, aby právě u nás skládka vznikla," říká Richard Kanta ze sdružení SOS Lubenec.

Odpůrci dokazují, že Čertovka není vhodná

Další argumenty se týkají geologické nevhodnosti lokality Čertovka u Lubence. Někteří odborníci upozorňují nejen na tektonické zlomy v blízkosti žulového masivu, do kterého se má úložiště vrtat, ale také na relativně malý objem masivu.

K tomu se přidávají obavy z ekologických škod. Vedle vzácného mloka v místě žijí i další chráněné druhy rostlin a živočichů a polovinu lokality tvoří přírodní park Horní Střela.

"Příprava je hodně zvláštní. Nikdo třeba neřeší, že u místa, kde se plánuje úložiště, je ochranné pásmo plynovodu, a naopak i úložiště musí mít své ochranné pásmo," popisuje další z problémů Kanta.

Podle harmonogramu má hlubinná skládka vyhořelého jaderného odpadu v Česku začít fungovat v roce 2065. Během 10 let se pro ni má vybrat vhodná lokalita. Vytipováno je zatím sedm míst, Čertovka je jediným, které zasahuje do území Ústeckého kraje.