Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Účast má přednost před penězi, rozhodl soud o termínu referenda ve Štětí

  18:17aktualizováno  18:17
Nejvyšší správní soud definitivně ukončil spor o to, jestli bude ve Štětí referendum o hazardu při komunálních volbách. Zamítl kasační stížnost města, které referendum vyhlásilo na nadcházející víkend s tím, že to vyjde levněji. Snížila by se tím ale i účast, místní tak budou o hazardu rozhodovat v den voleb.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Soudci dospěli k názoru, že jsou specifické důvody pro organizaci místního referenda současně s nastávajícími komunálními volbami. Zájem na co nejširší účasti občanů při hlasování převažuje nad zájmem na úspoře finančních prostředků, jakkoliv i ten může být významný. Při poměřování významu těchto dvou hodnot je třeba upřednostnit zájem na tom, aby občané hlasovali v termínu, kdy lze očekávat jejich vyšší účast,“ informovala mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Přípravný výbor pro místní referendum o zákazu hazardu ve Štětí doručil na radnici petici s potřebnými hlasy v červnu. Zastupitelstvu nezbylo, než referendum vyhlásit. Termín ale stanovilo na 5. září 2014, přestože organizátoři požadovali jeho uspořádání v den voleb.

Přípravný výbor se kvůli tomu obrátil na Krajský soud v Ústí nad Labem. Ten dal organizátorům za pravdu a určil, že se referendum bude konat současně s volbami 10. a 11. října 2014.

Město Štětí s tím ale nesouhlasilo a podalo k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost. Starosta Tomáš Ryšánek označil referendum za předvolební kampaň organizátorů placenou z veřejných peněz a kritizoval, že soud zajímalo jen to, že by voliči museli k urnám dvakrát.

„Otázka financí soud nezajímala. Odhad nákladů na konání referenda mimo termín voleb je 250 tisíc korun. V době konání voleb budou kvůli neslučitelnosti volebních komisí a podobně o 50 tisíc vyšší,“ argumentoval Rašánek.

O kasační stížnosti Ústí soud zatím nerozhodl

Nejvyšší správní soud však rozhodnutí krajského soudu podpořil.

„Má-li referendum splnit svůj účel a nebýt pouhou Potěmkinovou vesnicí, je třeba podřídit organizaci referenda včetně volby termínu snaze o to, aby výsledky byly platné. Jen takový výklad vede k naplnění myslu a účelu právní úpravy. Tím není právo občanů vymoci si organizaci referenda, nýbrž možnost vyjádřit jeho prostřednictvím politicky validně svůj názor. To ovšem nastane pouze tehdy, je-li hlasování platné mimo jiné z hlediska minimální účasti v hlasování,“ uvedl předseda senátu Josef Baxa.

Místní referendum je totiž platné pouze v případě, že se ho zúčastnit 35 procent voličů.

„Přístup nadřazující náklady organizace referenda nad zájmem na co nejvyšší účasti občanů by mohl vést k tomu, že nižší finanční prostředky směřované k termínu s pravděpodobně menší účastí budou vynaloženy zcela vniveč,“ dodal Baxa.

Na Nejvyšší správní soud se kvůli vyhlášenému referendu o hazardu obrátil kasační stížností také magistrát Ústí nad Labem. „Kasační stížnost týkající se referenda o hazardu v Ústí nad Labem volební senát projednával, ale věc ještě není připravena k rozhodnutí,“ uvedla mluvčí soudu Dostálová.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz