Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Účast má přednost před penězi, rozhodl soud o termínu referenda ve Štětí

  18:17aktualizováno  18:17
Nejvyšší správní soud definitivně ukončil spor o to, jestli bude ve Štětí referendum o hazardu při komunálních volbách. Zamítl kasační stížnost města, které referendum vyhlásilo na nadcházející víkend s tím, že to vyjde levněji. Snížila by se tím ale i účast, místní tak budou o hazardu rozhodovat v den voleb.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Soudci dospěli k názoru, že jsou specifické důvody pro organizaci místního referenda současně s nastávajícími komunálními volbami. Zájem na co nejširší účasti občanů při hlasování převažuje nad zájmem na úspoře finančních prostředků, jakkoliv i ten může být významný. Při poměřování významu těchto dvou hodnot je třeba upřednostnit zájem na tom, aby občané hlasovali v termínu, kdy lze očekávat jejich vyšší účast,“ informovala mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Přípravný výbor pro místní referendum o zákazu hazardu ve Štětí doručil na radnici petici s potřebnými hlasy v červnu. Zastupitelstvu nezbylo, než referendum vyhlásit. Termín ale stanovilo na 5. září 2014, přestože organizátoři požadovali jeho uspořádání v den voleb.

Přípravný výbor se kvůli tomu obrátil na Krajský soud v Ústí nad Labem. Ten dal organizátorům za pravdu a určil, že se referendum bude konat současně s volbami 10. a 11. října 2014.

Město Štětí s tím ale nesouhlasilo a podalo k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost. Starosta Tomáš Ryšánek označil referendum za předvolební kampaň organizátorů placenou z veřejných peněz a kritizoval, že soud zajímalo jen to, že by voliči museli k urnám dvakrát.

„Otázka financí soud nezajímala. Odhad nákladů na konání referenda mimo termín voleb je 250 tisíc korun. V době konání voleb budou kvůli neslučitelnosti volebních komisí a podobně o 50 tisíc vyšší,“ argumentoval Rašánek.

O kasační stížnosti Ústí soud zatím nerozhodl

Nejvyšší správní soud však rozhodnutí krajského soudu podpořil.

„Má-li referendum splnit svůj účel a nebýt pouhou Potěmkinovou vesnicí, je třeba podřídit organizaci referenda včetně volby termínu snaze o to, aby výsledky byly platné. Jen takový výklad vede k naplnění myslu a účelu právní úpravy. Tím není právo občanů vymoci si organizaci referenda, nýbrž možnost vyjádřit jeho prostřednictvím politicky validně svůj názor. To ovšem nastane pouze tehdy, je-li hlasování platné mimo jiné z hlediska minimální účasti v hlasování,“ uvedl předseda senátu Josef Baxa.

Místní referendum je totiž platné pouze v případě, že se ho zúčastnit 35 procent voličů.

„Přístup nadřazující náklady organizace referenda nad zájmem na co nejvyšší účasti občanů by mohl vést k tomu, že nižší finanční prostředky směřované k termínu s pravděpodobně menší účastí budou vynaloženy zcela vniveč,“ dodal Baxa.

Na Nejvyšší správní soud se kvůli vyhlášenému referendu o hazardu obrátil kasační stížností také magistrát Ústí nad Labem. „Kasační stížnost týkající se referenda o hazardu v Ústí nad Labem volební senát projednával, ale věc ještě není připravena k rozhodnutí,“ uvedla mluvčí soudu Dostálová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz