Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zálohy platili, i tak je čeká třetí zima bez tepla. Odejít ale nechtějí

  13:10aktualizováno  13:10
Poslední obyvatele, kteří odmítají opustit mostecký Blok 5 v ulici SNP, čeká třetí zima bez teplých radiátorů a tekoucí teplé vody. Teplárna je odstřihla v únoru 2012, protože nájemníci sice platili zálohy, ale jeden ze spolumajitelů domu je firmě nepředával. Dvě ženy přesto odejít nechtějí a věří, že si teplo zase vybojují.

Blok 5 v Mostě, jehož obyvatelé žijí od února 2012 bez teplé vody. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Jsem v právu a věřím, že ho prosadím. I když už nevím, na koho se dál obrátit," říká jedna z nich Jana Peřinová.

Problémy Bloku 5

Blok 5 v Mostě chtělo v roce 1998 od města koupit sdružení nájemníků. Magistrát ale dal přednost soukromým majitelům.

Ti jsou nyní tři a mají spory i mezi sebou. Na péči o dům už před časem zcela rezignovali, takže v budově chybí teplo, teplá užitková voda, na chodbách je nepořádek a často nesvítí světlo. Většina obyvatel se odstěhovala.

Majitelé domu tím, že přestali odebírat centrální teplo, porušili věcné břemeno. Měli by tak městu zaplatit pokutu 2,5 milionu korun, což ovšem také neudělali.

V ruce má důležité rozhodnutí soudu, předběžné opatření, jež majitelům domu nařizuje, aby dodávky tepla obnovili. Jenže se tak pořád nestalo.

"Topím přímotopy, vodu na mytí si ohřívám. Nechci vidět ten nedoplatek, určitě to bude hodně přes patnáct tisíc," odhaduje Peřinová.

Podle majitelů domu nájemníci doplatili na neplatiče, kteří se do Bloku 5 přistěhovali v posledních letech a jako první zase zmizeli.

"Těch poctivých nájemníků, kteří vše platili, je mi líto. Mám tu zažalovány pohledávky za dva miliony, loni nedoplatek 750 tisíc. Vím, že jsem v pozici zločince, ale já už nemám na to, abych ten dům dotoval ze svého," řekl při odpojení tepla spolumajitel činžáku Tomáš Urban (o odpojení tepla v domě zde).

Blok 5 má 45 bytů. V hlavní budově s třiceti byty už bydlí jen Peřinová se synem a v dalším bytě sousedka, která s majiteli domu bojuje také. I ona si stojí za tím, že se nebude nikam stěhovat, když nic špatného neudělala.

Ve snaze přinutit trojici majitelů domu k nápravě už obě oslovily spoustu úřadů. Vedle soudů i státní zastupitelství, ministerstva spravedlnosti a pro místní rozvoj, ombudsmana. Všichni slíbili, že se problémem budou zabývat, vyžádali si podrobnosti - a dál se nic neděje.

Petice má přimět město, aby dům koupilo

Největší pomocí by pro nájemníky bylo, kdyby Blok 5 odkoupilo zpátky město. "Prý to odbor majetku navrhne, pak to projednají zastupitelé a radní. Pro nás by to bylo nejlepší řešení," přikyvuje Peřinová.

Zatímco všechny ostatní domy v sousedství jsou opravené a zateplené, Blok 5 připomíná stále víc chátrající ruinu. Také kolemjdoucí chodce už ohrožují padající tašky ze střechy.

Podle Peřinové je hlavním důvodem přístupu majitelů k domu snaha všechny obyvatele donutit, aby odešli pryč. Pak by Blok 5 mohli podle ní přeměnit na ubytovnu a vydělávat na dávkách vyplácených na bydlení sociálně slabým lidem.

"Ale to by byl problém i pro všechny domy v okolí a pro město, kdyby tady byli nepřizpůsobiví obyvatelé," upozorňuje Peřinová.

Připravila proto petici. Obchází sousední domy a sbírá podpisy pod žádost, aby město koupením Bloku 5 vzniku ghetta zabránilo.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz