Lidé se bojí, že nebezpečná látka unikne do okolí. (Ilustrační snímek)

Lidé se bojí, že nebezpečná látka unikne do okolí. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Ústí se bojí výroby s rakovinotvorným jedem, kraj kývl na rozšíření

  • 51
Obyvatelé ústecké části Neštěmice protestují proti záměru firmy Vodní sklo, která chce asi 200 metrů od obytných domů rozšířit výrobu látky Elsil. Při výrobě Elsilu se mimo jiné používá vysoce toxický a karcinogenní oxid chromový a místní se obávají, že unikne do okolí.

Přípravek Elsil, sloužící k povrchové úpravě kovů, firma vyrábí v neštěmické průmyslové zóně Tonaso již několik měsíců. Objem výroby zatím odpovídá množství 90 tun za rok. Firma teď usiluje o zvýšení na tisíc tun ročně.

Tonaso

Průmyslový areál dnes známý jako Tonaso se začal budovat v roce 1905. Dalších více než 80 let se firma Solvayka (později Tonaso - Továrna na sodu)  stala monopolním výrobcem sody pro celé Československo.

V roce 1991 výroba sody skončila, areál se transformoval. Dnes ho využívá na 50 firem podnikajících v oblasti chemické výroby, skladování a distribuce pohonných hmot či strojírenství.

"Samozřejmě se bojíme dopadu na životní prostředí a na lidi, kteří tu bydlí. Je to karcinogenní látka, tak ta obava o zdraví lidí je na místě," říká starostka Neštěmic Miloslava Válková.

Místní už třetí týden sbírají podpisy pod petici proti rozšíření výroby. Odevzdat ji chtějí nadcházející pátek primátorovi města Vítu Mandíkovi.

"Je na ní zhruba 500 podpisů. Ve čtvrtek tu byli obyvatelé ze Svádova, kteří bydlí na druhé straně Labe, aby sesbírali podpisy i u nich," podotkla starostka.

Na tahu je ministerstvo

Krajský úřad už vydal pro zvýšení výroby integrované povolení. Zatím ale není pravomocné, protože se proti němu odvolala ústecká radnice, která je účastníkem úředního řízení.

"Dali jsme jasně najevo, že to nechceme," řekl médiím radní Pavel Dlouhý.

Krajský úřad pošle spis na ministerstvo životního prostředí, které o odvolání ústecké radnice rozhodne. "Předpokládáme, že se to odehraje do Vánoc," sdělila MF DNES k odeslání spisu mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Než ministerstvo odvolání vypořádá, integrované povolení neplatí a firma Vodní sklo musí držet stávající objem výroby.

Riziko je minimální, tvrdí firma

Ředitel firmy Zdeněk Vosátka tvrdí, že riziko úniku rakovinotvorné látky je minimální.

"Manipulace jsou omezeny na minimum. Právě proto, aby se i možnost vzniku havarijních situací minimalizovala," řekl už dříve.

Oxid chromový firma skladuje v uzamykatelné výrobně s nepropustnou podlahou se svody do havarijní jímky.