Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlekaři na Bouřňáku zkrátili sjezdovku, aby se vyhnuli balíkům slámy

  9:13aktualizováno  9:13
Správci lyžářského areálu Bouřňák na Teplicku zkrátili vlek na sjezdovku Slalomák. Provizorně tím vyřešili problém, jak zajistit lyžařskou sezónu, když jim starosta Moldavy nechal ke sjezdu navézt balíky slámy. Lyžaři nyní budou vystupovat dřív, přijdou ale o nejprudší část sjezdovky.

Balíky slámy a betonové skruže bránily v přístupu od vleku ke sjezdovce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vlekaři nahrnuli sníh na cestu, která protíná sjezdovku v horní části, a vytvořili náhradní zónu, kde budou lyžaři seskakovat z kotev.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Nový vlastník pozemků chce nyní po provozovateli areálu okolo milionu ročně, takže nezbývá na modernizaci ani opravy.

Zatímco na horní nejprudší část sjezdovky si troufli jen zkušenější lyžaři, nyní bude zkrácený Slalomák sloužit i jako náhrada za mírnější Hrobskou, která zatím v provozu nebude. Sporné pozemky do ní totiž zasahují nejvíc a vytvořit náhradní výstup jako na Slalomáku by se nevyplatilo, protože by už byla moc krátká.

"Navíc zasněžit prudší svah Slalomáku je náročné, protože sníh ujíždí dolů. Proto jsme raději zasněžili vrstvu 20 až 30 centimetrů na jeho mírnější ploše," říká ředitel Sport Centra Bouřňák Pavel Tetřev.

Zkrácení Slalomáku navíc může přilákat víc lidí na večerní lyžování, které bude vždy v úterý a ve čtvrtek od 18 do 20:30 hodin. Je tak možné, že ho vlekaři kvůli velkému zájmu budou pořádat i v sobotu.

"Myslím si, že večerní lyžování bude zajímavější, protože spousty lyžařů se bály právě té horní, nejprudší části Slalomáku, což nyní odpadá," dodává Tetřev.

Vlekaři napadnou smlouvy u soudu

Konflikt o pozemky se vyhrotil loni v prosinci, když starosta Moldavy Jaroslav Pok nechal navézt balíky slámy a betonové skruže na vršky sjezdovek na pozemky, které patří firmě, jíž spoluvlastní jeho družka Iveta Boudišová.

Vlekaři měli za jejich pronájem platit 800 tisíc, zaplatili polovinu, zbytek dát odmítli, neboť ve smlouvě podle nich byly chyby, navíc by je taková suma zlikvidovala. "Je tu nějaká smlouva, ale oni nechtějí platit nájem, to přece nejde," namítal Pok (o sporu zde).

Sport Centrum Bouřňák se obrátilo na radnici v Duchcově a žádalo, aby majitelé pozemky uvedli do takzvaného pokojného stavu. Tedy, aby odstranili zábrany. Radnice vyhověla, jenže teplický soud stejnou žádost odmítl a není jasné, které rozhodnutí má větší váhu.

"Neplatnost nájemních smluv a bezdůvodné obohacení napadneme u soudu," řekl Tetřev.

Ceny zůstávají jako loni

Naopak vedení Mikulova vyšlo vlekařům vstříc a oddálilo splatnost půjčky 200 tisíc korun a dlužného nájemného za parkoviště z minulých let, a navíc odpustilo nájem za parkoviště pro letošní sezónu. Přesto bude parkoviště upravovat. Hlavní parkoviště v Mikulově tak pro lyžaře zůstane bezplatné.

"Jsem velmi rád, že zastupitelé Mikulova v čele se starostou Otou Stehnem k tomuto rozhodnutí dospěli, a je vidět, že jim osud střediska není lhostejný. Patří jim velké poděkování," říká Tetřev.

Lyžovat se nyní bude za cenu jako při vedlejší sezóně. Přestože provoz areálu je omezený, peníze za permanentky se vracet nebudou. "Po skončení sezóny, podle počtu dní provozu areálu, se letošním předplatitelům určí procentuální snížení ceny při nákupu permanentek na příští sezónu," doplnil Tetřev.

Část areálu správci zprovozňují už v pátek. "Po týdnu zasněžování chceme otevřít Údolíčko a spustit dětský vlek Mikeska. Školáci mají prázdniny a lyžařské školy chtějí začít s výukou," dodal Tetřev. Další část střediska otevře v sobotu.

Kvůli nedostatku přírodního sněhu zatím nejsou v provozu tratě číslo 3 a 4. Pokud by ale napadlo 30 centimetrů, mohli by lyžaři i na ně a dostali by se tam z provizorního výstupu na Slalomáku.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz