Vlekaři na Bouřňáku zkrátili sjezdovku, aby se vyhnuli balíkům slámy

  9:13aktualizováno  9:13
Správci lyžářského areálu Bouřňák na Teplicku zkrátili vlek na sjezdovku Slalomák. Provizorně tím vyřešili problém, jak zajistit lyžařskou sezónu, když jim starosta Moldavy nechal ke sjezdu navézt balíky slámy. Lyžaři nyní budou vystupovat dřív, přijdou ale o nejprudší část sjezdovky.

Balíky slámy a betonové skruže bránily v přístupu od vleku ke sjezdovce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vlekaři nahrnuli sníh na cestu, která protíná sjezdovku v horní části, a vytvořili náhradní zónu, kde budou lyžaři seskakovat z kotev.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Nový vlastník pozemků chce nyní po provozovateli areálu okolo milionu ročně, takže nezbývá na modernizaci ani opravy.

Zatímco na horní nejprudší část sjezdovky si troufli jen zkušenější lyžaři, nyní bude zkrácený Slalomák sloužit i jako náhrada za mírnější Hrobskou, která zatím v provozu nebude. Sporné pozemky do ní totiž zasahují nejvíc a vytvořit náhradní výstup jako na Slalomáku by se nevyplatilo, protože by už byla moc krátká.

"Navíc zasněžit prudší svah Slalomáku je náročné, protože sníh ujíždí dolů. Proto jsme raději zasněžili vrstvu 20 až 30 centimetrů na jeho mírnější ploše," říká ředitel Sport Centra Bouřňák Pavel Tetřev.

Zkrácení Slalomáku navíc může přilákat víc lidí na večerní lyžování, které bude vždy v úterý a ve čtvrtek od 18 do 20:30 hodin. Je tak možné, že ho vlekaři kvůli velkému zájmu budou pořádat i v sobotu.

"Myslím si, že večerní lyžování bude zajímavější, protože spousty lyžařů se bály právě té horní, nejprudší části Slalomáku, což nyní odpadá," dodává Tetřev.

Vlekaři napadnou smlouvy u soudu

Konflikt o pozemky se vyhrotil loni v prosinci, když starosta Moldavy Jaroslav Pok nechal navézt balíky slámy a betonové skruže na vršky sjezdovek na pozemky, které patří firmě, jíž spoluvlastní jeho družka Iveta Boudišová.

Vlekaři měli za jejich pronájem platit 800 tisíc, zaplatili polovinu, zbytek dát odmítli, neboť ve smlouvě podle nich byly chyby, navíc by je taková suma zlikvidovala. "Je tu nějaká smlouva, ale oni nechtějí platit nájem, to přece nejde," namítal Pok (o sporu zde).

Sport Centrum Bouřňák se obrátilo na radnici v Duchcově a žádalo, aby majitelé pozemky uvedli do takzvaného pokojného stavu. Tedy, aby odstranili zábrany. Radnice vyhověla, jenže teplický soud stejnou žádost odmítl a není jasné, které rozhodnutí má větší váhu.

"Neplatnost nájemních smluv a bezdůvodné obohacení napadneme u soudu," řekl Tetřev.

Ceny zůstávají jako loni

Naopak vedení Mikulova vyšlo vlekařům vstříc a oddálilo splatnost půjčky 200 tisíc korun a dlužného nájemného za parkoviště z minulých let, a navíc odpustilo nájem za parkoviště pro letošní sezónu. Přesto bude parkoviště upravovat. Hlavní parkoviště v Mikulově tak pro lyžaře zůstane bezplatné.

"Jsem velmi rád, že zastupitelé Mikulova v čele se starostou Otou Stehnem k tomuto rozhodnutí dospěli, a je vidět, že jim osud střediska není lhostejný. Patří jim velké poděkování," říká Tetřev.

Lyžovat se nyní bude za cenu jako při vedlejší sezóně. Přestože provoz areálu je omezený, peníze za permanentky se vracet nebudou. "Po skončení sezóny, podle počtu dní provozu areálu, se letošním předplatitelům určí procentuální snížení ceny při nákupu permanentek na příští sezónu," doplnil Tetřev.

Část areálu správci zprovozňují už v pátek. "Po týdnu zasněžování chceme otevřít Údolíčko a spustit dětský vlek Mikeska. Školáci mají prázdniny a lyžařské školy chtějí začít s výukou," dodal Tetřev. Další část střediska otevře v sobotu.

Kvůli nedostatku přírodního sněhu zatím nejsou v provozu tratě číslo 3 a 4. Pokud by ale napadlo 30 centimetrů, mohli by lyžaři i na ně a dostali by se tam z provizorního výstupu na Slalomáku.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Kvůli namrzlé silnici havarovalo na Chomutovsku najednou deset aut

Nehodu deseti aut u obce Otvice na Chomutovsku způsobila první ledovka.

U obce Otvice na Chomutovsku bouralo ráno deset automobilů. Zavinila to námraza, která se vytvořila na vozovce. Silnice...

Lovecký zámek Dvojhradí, který zničil požár, podpoří dobročinná sbírka

Ze zámečku Dvojhradí zbyly po nedávném požáru jen trosky.

Záchrana historického loveckého zámečku Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září vyhořel, je znovu o něco...

Najdete na iDNES.cz