Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skiareál na Bouřňáku požaduje vyvlastnění soukromých pozemků pod vlekem

  8:35aktualizováno  8:35
Stavební úřad v Teplicích bude rozhodovat o vyvlastnění pozemku, na které zasahuje lyžařský vlek střediska Bouřňák na Teplicku. Sport Centrum Bouřňák podalo žádost o nabytí práva odpovídajícího věcnému břemenu k tomuto pozemku. Stavební úřad nyní řeší, zda jde v kauze o veřejný zájem.

Poté, co vlekaři sjezdovku zkrátili, aby se balíkům slámy vyhnuli, přistavili majitelé pozemku pod kotvy traktor. Odvezli ho až poté, co sníh roztál. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Nechci, aby se opakovala situace z let 2013 a 2014 a chci dojít k nějakému řešení,“ říká bývalý politik Petr Benda, jenž do Sport Centra Bouřňák vstoupil loni v září.

Fotogalerie

Naráží na události, jimiž vyvrcholily spory o pronájem pozemků, do nichž zasahují konce vleků. Původně vlekaři platili 200 tisíc za rok, nový vlastník pozemků, firma Skimmer, zvýšila nájem na 1,2 milionu. V dalších letech chtěla milion a nakonec 800 tisíc.

Vlekaři tolik odmítali platit a smlouvu nepodepsali, areál ale provozovali dál. V prosinci 2013 pak vlastník pozemků vleky zablokoval, postavil před ně balíky slámy a traktory.

Sport Centrum se pod vedením Petra Bendy a jeho bratra Jana rozhodlo podat návrh na vyvlastňovací řízení s cílem zřídit věcné břemeno, díky němuž by Skimmer musel lyžaře na svých pozemcích strpět.

„Argumentujeme veřejným zájmem. Vleky a příslušenství byly postaveny a řádně zkolaudovány v 70. letech a slouží lidem k rekreaci,“ říká právník vlekařů Martin Dančišin.

Tady nejde o veřejný zájem, říkají majitelé pozemku

Vedoucí stavebního úřadu Oldřich Moravec zdůrazňuje, že v řízení mezi vlekaři a Skimmerem nejde o to vzít někomu pozemky, ale „pouze“ omezit jeho vlastnická práva tak, aby majitel skiareálu mohl spustit vleky.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Dnes patří pozemky firmě Skimmer.

„Všechny legálně existující stavby mají právo na ochranu a veřejný zájem spatřujeme v možnosti provozovat nebo užívat legálně vzniklou stavbu k účelu, ke kterému byla zřízena. A to jakoukoli stavbu, králíkárnu za účelem chovu králíků, školu za účelem výuky, autobusovou zastávku za účelem úkrytu před deštěm,“ naznačuje Moravec, že žádost má velkou šanci uspět.

V listopadu bylo na stavebním úřadu ústní jednání s oběma stranami. Sport Centrum navrhlo, že dá Skimmeru 1,5 milionu za ochotu nechat si vlastnická práva omezit na 99 let. To Iveta Boudišová, která zastupuje majitele pozemků, ostře odmítla.

„Jsme přesvědčeni, že tady nejde o veřejný zájem,“ řekla. „Není možné, aby někdo vydělával peníze na náš úkor a na našich pozemcích,“ dodala. O veřejném zájmu by se podle ní dalo mluvit jen v případě, že by lyžaři jezdili po svahu zadarmo.

Kdy padne rozhodnutí, zatím není jasné. Nyní se doplňují podklady a hledá znalec, který sám stanoví sumu. Je ale pravděpodobné, že verdiktem stavebního úřadu případ neskončí. Ať bude jakýkoli, protistrana se odvolá a věc půjde na krajský soud.

Díky předběžnému opatření soudu se lyžovat bude

Obě strany tvrdí, že se dohodnout chtějí. Chybu ale vidí každý na tom druhém. Majitel pozemků chce za pronájem statisíce, zatímco vlekaři namítají, že je to příliš a nabízejí desetitisíce.

„Už dvě sezony jsme nedostali ani korunu. Chceme se domluvit, ale oni ne. Oni se chtějí jen soudit,“ říká Boudišová.

Sport Centrum žaluje Skimmer za zmařenou sezonu 2013 - 2014. Naopak Skimmer namítá, že mu vlekaři stále dluží půl milionu.

K tomu dalších 125 tisíc požaduje po Sport Centru bývalá účetní za daňové poradenství a účetní služby a poslala na ústecký krajský soud návrh na insolvenci. Vlekaři označili pohledávku za spornou a soud v srpnu návrh zamítl. Účetní se ale odvolala a teď případ řeší Vrchní soud.

Podle právníka Dančišina se každopádně letos v zimě na Bouřňáku lyžovat bude, neboť vlekaři mají předběžné opatření teplického soudu, které stanoví, že společnost Skimmer jim v provozu vleků do soudního vyřešení sporu nesmí bránit.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz