Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skiareál na Bouřňáku požaduje vyvlastnění soukromých pozemků pod vlekem

  8:35aktualizováno  8:35
Stavební úřad v Teplicích bude rozhodovat o vyvlastnění pozemku, na které zasahuje lyžařský vlek střediska Bouřňák na Teplicku. Sport Centrum Bouřňák podalo žádost o nabytí práva odpovídajícího věcnému břemenu k tomuto pozemku. Stavební úřad nyní řeší, zda jde v kauze o veřejný zájem.

Poté, co vlekaři sjezdovku zkrátili, aby se balíkům slámy vyhnuli, přistavili majitelé pozemku pod kotvy traktor. Odvezli ho až poté, co sníh roztál. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Nechci, aby se opakovala situace z let 2013 a 2014 a chci dojít k nějakému řešení,“ říká bývalý politik Petr Benda, jenž do Sport Centra Bouřňák vstoupil loni v září.

Fotogalerie

Naráží na události, jimiž vyvrcholily spory o pronájem pozemků, do nichž zasahují konce vleků. Původně vlekaři platili 200 tisíc za rok, nový vlastník pozemků, firma Skimmer, zvýšila nájem na 1,2 milionu. V dalších letech chtěla milion a nakonec 800 tisíc.

Vlekaři tolik odmítali platit a smlouvu nepodepsali, areál ale provozovali dál. V prosinci 2013 pak vlastník pozemků vleky zablokoval, postavil před ně balíky slámy a traktory.

Sport Centrum se pod vedením Petra Bendy a jeho bratra Jana rozhodlo podat návrh na vyvlastňovací řízení s cílem zřídit věcné břemeno, díky němuž by Skimmer musel lyžaře na svých pozemcích strpět.

„Argumentujeme veřejným zájmem. Vleky a příslušenství byly postaveny a řádně zkolaudovány v 70. letech a slouží lidem k rekreaci,“ říká právník vlekařů Martin Dančišin.

Tady nejde o veřejný zájem, říkají majitelé pozemku

Vedoucí stavebního úřadu Oldřich Moravec zdůrazňuje, že v řízení mezi vlekaři a Skimmerem nejde o to vzít někomu pozemky, ale „pouze“ omezit jeho vlastnická práva tak, aby majitel skiareálu mohl spustit vleky.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Dnes patří pozemky firmě Skimmer.

„Všechny legálně existující stavby mají právo na ochranu a veřejný zájem spatřujeme v možnosti provozovat nebo užívat legálně vzniklou stavbu k účelu, ke kterému byla zřízena. A to jakoukoli stavbu, králíkárnu za účelem chovu králíků, školu za účelem výuky, autobusovou zastávku za účelem úkrytu před deštěm,“ naznačuje Moravec, že žádost má velkou šanci uspět.

V listopadu bylo na stavebním úřadu ústní jednání s oběma stranami. Sport Centrum navrhlo, že dá Skimmeru 1,5 milionu za ochotu nechat si vlastnická práva omezit na 99 let. To Iveta Boudišová, která zastupuje majitele pozemků, ostře odmítla.

„Jsme přesvědčeni, že tady nejde o veřejný zájem,“ řekla. „Není možné, aby někdo vydělával peníze na náš úkor a na našich pozemcích,“ dodala. O veřejném zájmu by se podle ní dalo mluvit jen v případě, že by lyžaři jezdili po svahu zadarmo.

Kdy padne rozhodnutí, zatím není jasné. Nyní se doplňují podklady a hledá znalec, který sám stanoví sumu. Je ale pravděpodobné, že verdiktem stavebního úřadu případ neskončí. Ať bude jakýkoli, protistrana se odvolá a věc půjde na krajský soud.

Díky předběžnému opatření soudu se lyžovat bude

Obě strany tvrdí, že se dohodnout chtějí. Chybu ale vidí každý na tom druhém. Majitel pozemků chce za pronájem statisíce, zatímco vlekaři namítají, že je to příliš a nabízejí desetitisíce.

„Už dvě sezony jsme nedostali ani korunu. Chceme se domluvit, ale oni ne. Oni se chtějí jen soudit,“ říká Boudišová.

Sport Centrum žaluje Skimmer za zmařenou sezonu 2013 - 2014. Naopak Skimmer namítá, že mu vlekaři stále dluží půl milionu.

K tomu dalších 125 tisíc požaduje po Sport Centru bývalá účetní za daňové poradenství a účetní služby a poslala na ústecký krajský soud návrh na insolvenci. Vlekaři označili pohledávku za spornou a soud v srpnu návrh zamítl. Účetní se ale odvolala a teď případ řeší Vrchní soud.

Podle právníka Dančišina se každopádně letos v zimě na Bouřňáku lyžovat bude, neboť vlekaři mají předběžné opatření teplického soudu, které stanoví, že společnost Skimmer jim v provozu vleků do soudního vyřešení sporu nesmí bránit.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz