Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé z Teplic po letech sporů přestanou platit internet, který nechtěli

  6:57aktualizováno  6:57
Obyvatelé panelového domu v Teplicích už skoro tři a půl roku protestují proti tomu, že musí platit za internet a televizní programy, které nechtějí. Nyní mají naději, že vleklý spor vyhrají. Smlouva, kterou bez jejich vědomí uzavřel bývalý správce Jan Vrzala, se nejspíš zruší.
Lidé platili od roku 2011 za televizi a internet, i když služby nevyužívali. (Ilustrační snímek)

Lidé platili od roku 2011 za televizi a internet, i když služby nevyužívali. (Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jsem ráda, že se po třech letech konečně zruší smlouva, která je podle mě nezákonná,“ uvedla majitelka jednoho z bytů v domě Ladislava Hönigová.

Zvrat v případu potvrdil i Vladimír Jašek, jenž zastupuje nizozemskou firmu Tsjechië Property Investment (TPI), která v panelovém domě v Trnovanské ulici vlastní 147 bytů. Dalších 101 bytů patří místním lidem.

„Předpoklad je, že od 1. 1. příštího roku dojde ke změně fungování služby tak, že tuto budou čerpat a hradit pouze vlastníci a nájemníci, kteří ji budou užívat,“ upřesnil Vladimír Jašek.

Spor se vleče od února 2011, kdy teplický právník Jan Vrzala, jehož firma byla dříve pověřená správou domu a on měl od většinového vlastníka TPI plnou moc, uzavřel smlouvu se společností Coprosys Holding TV.

Lidé měli platit 300 korun měsíčně za televizi a internet, smlouva byla na deset let. Správce Vrzala o ní obyvatelům domu neřekl. Ti se to podle svých slov dozvěděli až na schůzi dva měsíce po uzavření smlouvy.

Vrzala tvrdil, že rozhodlo společenství vlastníků bytů

Vrzala tvrdil, že o všem rozhodlo společenství vlastníků bytů, za které jednal jeden z nich, Jiří Jonáš. Ten namítal, že smlouvu neuzavíral, ani ji už nemohl zrušit, a že se mu podařilo už jen zkrátit dobu její platnosti z deseti let na osm a snížit poplatky z 300 korun na 264 korun.

Podle Vrzaly bylo jen náhodou, že obchodní ředitel společnosti Coprosys Milan Šaloun bydlel v domě, jehož část vlastní Vrzalova manželka Jana.

Obyvatelé domu se bouřili, někteří odmítali platit za něco, co nevyužijí, protože internet i kabelovku už mají. Dva roky trvalo, než se TPI postavilo na jejich stranu a loni v létě se Vrzaly zbavilo. Dál ale žádalo, aby lidé za Coprosys platili.

„Bylo to nešťastné, já bych postupoval jinak, ale smlouva platí, vypovědět ji nelze a společenství vlastníků musí částku hradit,“ nabádal Jašek obyvatele domu na schůzi loni v červenci.

„Nezbývá mi než vyzvat lidi, aby za kabelovku platili. Jinak se obrátíme na soud,“ dodal. Poznamenal, že na neplatící doplácejí ostatní, protože dlužná částka se bere z fondu oprav.

Na soud se chtěli obrátit i lidé z domu

Jenže na soud se chtěli obrátit i lidé z domu. Najali právníka a ten sepsal podklady pro výpověď smlouvy. „Myslím si, že se zástupci vlastníka bytů zalekli soudního sporu, proto zareagovali a otočili o 180 stupňů,“ míní Hönigová.

„Ač proběhla řada schůzí s majiteli bytů i nájemníky, pan Jašek ten problém oddaloval a nehodlal ho řešit. Až když jsme pohrozili soudem, změnil přístup a začal s námi a s naším právníkem jednat o zrušení smlouvy,“ dodala.

Minulý týden v úterý se konala důležitá schůze společenství vlastníků, na které byli i lidé z TPI a Coprosys. „Dohodli jsme se, že se původní smlouva zruší a nové se budou uzavírat přímo s obyvateli domu, kteří budou služby Coprosysu chtít,“ řekla Hönigová.

Podle Coprosysu ale není výsledek schůze tak jednoznačný. „Záleží na tom, jaká argumentace zazní ve výpovědi smlouvy, kterou nám dá společenství vlastníků. Pokud usoudíme, že jejich argumenty u soudu neustojíme, smlouva se zruší. Nechceme jít do sporu, který by se vlekl roky,“ uvedl nynější obchodní ředitel Coprosysu Milan Černobila. Dodal, že pravděpodobně to ale dopadne tak, jak popsala Hönigová.

„Pokud mohu mluvit za sebe, raději bych obcházel byt po bytu a uzavíral smlouvy přímo,“ řekl Černobila, který se na úterní schůzi omluvil za „situaci, která vznikla za bývalého vedení“. „V domě v Trnovanské ulici máme investici za 1,5 milionu a rádi bychom tam službu poskytovali dál,“ dodal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Najdete na iDNES.cz