Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé z Teplic po letech sporů přestanou platit internet, který nechtěli

  6:57aktualizováno  6:57
Obyvatelé panelového domu v Teplicích už skoro tři a půl roku protestují proti tomu, že musí platit za internet a televizní programy, které nechtějí. Nyní mají naději, že vleklý spor vyhrají. Smlouva, kterou bez jejich vědomí uzavřel bývalý správce Jan Vrzala, se nejspíš zruší.
Lidé platili od roku 2011 za televizi a internet, i když služby nevyužívali. (Ilustrační snímek)

Lidé platili od roku 2011 za televizi a internet, i když služby nevyužívali. (Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jsem ráda, že se po třech letech konečně zruší smlouva, která je podle mě nezákonná,“ uvedla majitelka jednoho z bytů v domě Ladislava Hönigová.

Zvrat v případu potvrdil i Vladimír Jašek, jenž zastupuje nizozemskou firmu Tsjechië Property Investment (TPI), která v panelovém domě v Trnovanské ulici vlastní 147 bytů. Dalších 101 bytů patří místním lidem.

„Předpoklad je, že od 1. 1. příštího roku dojde ke změně fungování služby tak, že tuto budou čerpat a hradit pouze vlastníci a nájemníci, kteří ji budou užívat,“ upřesnil Vladimír Jašek.

Spor se vleče od února 2011, kdy teplický právník Jan Vrzala, jehož firma byla dříve pověřená správou domu a on měl od většinového vlastníka TPI plnou moc, uzavřel smlouvu se společností Coprosys Holding TV.

Lidé měli platit 300 korun měsíčně za televizi a internet, smlouva byla na deset let. Správce Vrzala o ní obyvatelům domu neřekl. Ti se to podle svých slov dozvěděli až na schůzi dva měsíce po uzavření smlouvy.

Vrzala tvrdil, že rozhodlo společenství vlastníků bytů

Vrzala tvrdil, že o všem rozhodlo společenství vlastníků bytů, za které jednal jeden z nich, Jiří Jonáš. Ten namítal, že smlouvu neuzavíral, ani ji už nemohl zrušit, a že se mu podařilo už jen zkrátit dobu její platnosti z deseti let na osm a snížit poplatky z 300 korun na 264 korun.

Podle Vrzaly bylo jen náhodou, že obchodní ředitel společnosti Coprosys Milan Šaloun bydlel v domě, jehož část vlastní Vrzalova manželka Jana.

Obyvatelé domu se bouřili, někteří odmítali platit za něco, co nevyužijí, protože internet i kabelovku už mají. Dva roky trvalo, než se TPI postavilo na jejich stranu a loni v létě se Vrzaly zbavilo. Dál ale žádalo, aby lidé za Coprosys platili.

„Bylo to nešťastné, já bych postupoval jinak, ale smlouva platí, vypovědět ji nelze a společenství vlastníků musí částku hradit,“ nabádal Jašek obyvatele domu na schůzi loni v červenci.

„Nezbývá mi než vyzvat lidi, aby za kabelovku platili. Jinak se obrátíme na soud,“ dodal. Poznamenal, že na neplatící doplácejí ostatní, protože dlužná částka se bere z fondu oprav.

Na soud se chtěli obrátit i lidé z domu

Jenže na soud se chtěli obrátit i lidé z domu. Najali právníka a ten sepsal podklady pro výpověď smlouvy. „Myslím si, že se zástupci vlastníka bytů zalekli soudního sporu, proto zareagovali a otočili o 180 stupňů,“ míní Hönigová.

„Ač proběhla řada schůzí s majiteli bytů i nájemníky, pan Jašek ten problém oddaloval a nehodlal ho řešit. Až když jsme pohrozili soudem, změnil přístup a začal s námi a s naším právníkem jednat o zrušení smlouvy,“ dodala.

Minulý týden v úterý se konala důležitá schůze společenství vlastníků, na které byli i lidé z TPI a Coprosys. „Dohodli jsme se, že se původní smlouva zruší a nové se budou uzavírat přímo s obyvateli domu, kteří budou služby Coprosysu chtít,“ řekla Hönigová.

Podle Coprosysu ale není výsledek schůze tak jednoznačný. „Záleží na tom, jaká argumentace zazní ve výpovědi smlouvy, kterou nám dá společenství vlastníků. Pokud usoudíme, že jejich argumenty u soudu neustojíme, smlouva se zruší. Nechceme jít do sporu, který by se vlekl roky,“ uvedl nynější obchodní ředitel Coprosysu Milan Černobila. Dodal, že pravděpodobně to ale dopadne tak, jak popsala Hönigová.

„Pokud mohu mluvit za sebe, raději bych obcházel byt po bytu a uzavíral smlouvy přímo,“ řekl Černobila, který se na úterní schůzi omluvil za „situaci, která vznikla za bývalého vedení“. „V domě v Trnovanské ulici máme investici za 1,5 milionu a rádi bychom tam službu poskytovali dál,“ dodal.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz