Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zaplaťte odškodné exředitelce ze svého, vyzvala opozice radní v Lounech

  • 1
Lounská opozice vyzvala radní města, aby zaplatili ze svého odškodné 1,5 milionu korun bývalé ředitelce mateřské školy Jaroslavě Hajmové. Radnice ji odvolala před třemi lety, Hajmová však letos v červnu vysoudila zpět funkci i ušlou mzdu.

„Jsou to veřejné peníze a město musí udělat vše pro to, aby po vinících škodu vymohlo,“ uvedl lídr opozičních sociálních demokratů Pavel Csonka. Opoziční zastupitelé zároveň požadují, aby se lidé z vedení města vzdali funkcí.

„O odvolání Hajmové rozhodla rada chybně. Pro tehdy hlasovalo sedm členů rady, pět z nich je stále radními. Jejich rozhodnutí bylo v rozporu se školským zákonem a měli by odstoupit,“ uvedl Stanislav Rybák z KSČM (o soudu zde).

Ke složení mandátu vyzval současného starostu Radovana Šabatu, Jana Červu (oba Unie pro sport a zdraví), Michala Kučeru (TOP 09), Miloslava Boudu a Bohumila Kurku (ODS). Ti to odmítají.

„Od počátku jsem postupoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jak mi ukládá slib zastupitele,“ hájí se starosta Šabata. Že by opoziční zastupitelé dokázali radní odvolat, je nepravděpodobné, koalice má totiž v zastupitelstvu většinu a drží při sobě.

Město bude sice způsob odvolání Hajmové zpětně prověřovat, ovšem rozhodnutí tehdejší rady bude posuzovat paradoxně jeden z jejích členů - Radovan Šabata. „Nepovažuji to za vhodné. Starosta je jedním z těch, kteří problém zapříčinili,“ komentuje to Csonka.

Spor vznikl po snížení úvazků třem učitelkám

Z funkce ředitelky školky ve Fügnerově ulici Hajmovou rada města odvolala tři měsíce poté, co místo obhájila ve výběrovém řízení. Školku vedla přes dvacet let bez výtek zřizovatele i školní inspekce.

Problémy začaly poté, co Hajmová částečně snížila pracovní úvazky třem učitelkám. Těm se to nelíbilo a odstartoval tak spor, do kterého se zapojili i rodiče, kteří psali petice na podporu Hajmové i proti ní.

Radnice Hajmovou odvolala 19. září 2012. Jako důvod uvedla manažerské selhání a špatnou personální politiku. Odvolání z funkce kvůli těmto důvodům však školský zákon neumožňuje.

Že město v odvolání ředitelky pochybilo, rozhodl nejprve lounský okresní soud. Proti rozsudku se město odvolalo ke krajskému soudu, ten však rozhodnutí potvrdil.

Částka, kterou město musí Hajmové uhradit, zahrnuje jak náhradu ušlé mzdy ve výši téměř milionu korun, tak odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Započítána je také mimořádná odměna 244 tisíc korun za dlouhodobé působení ve funkci ředitelky. Tu schválila v létě rada města na základě dohody, že Hajmová na vysouzenou funkci rezignuje, což k 31. srpnu také udělala.