Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zaplaťte odškodné exředitelce ze svého, vyzvala opozice radní v Lounech

  10:56aktualizováno  10:56
Lounská opozice vyzvala radní města, aby zaplatili ze svého odškodné 1,5 milionu korun bývalé ředitelce mateřské školy Jaroslavě Hajmové. Radnice ji odvolala před třemi lety, Hajmová však letos v červnu vysoudila zpět funkci i ušlou mzdu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jsou to veřejné peníze a město musí udělat vše pro to, aby po vinících škodu vymohlo,“ uvedl lídr opozičních sociálních demokratů Pavel Csonka. Opoziční zastupitelé zároveň požadují, aby se lidé z vedení města vzdali funkcí.

„O odvolání Hajmové rozhodla rada chybně. Pro tehdy hlasovalo sedm členů rady, pět z nich je stále radními. Jejich rozhodnutí bylo v rozporu se školským zákonem a měli by odstoupit,“ uvedl Stanislav Rybák z KSČM (o soudu zde).

Ke složení mandátu vyzval současného starostu Radovana Šabatu, Jana Červu (oba Unie pro sport a zdraví), Michala Kučeru (TOP 09), Miloslava Boudu a Bohumila Kurku (ODS). Ti to odmítají.

„Od počátku jsem postupoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jak mi ukládá slib zastupitele,“ hájí se starosta Šabata. Že by opoziční zastupitelé dokázali radní odvolat, je nepravděpodobné, koalice má totiž v zastupitelstvu většinu a drží při sobě.

Město bude sice způsob odvolání Hajmové zpětně prověřovat, ovšem rozhodnutí tehdejší rady bude posuzovat paradoxně jeden z jejích členů - Radovan Šabata. „Nepovažuji to za vhodné. Starosta je jedním z těch, kteří problém zapříčinili,“ komentuje to Csonka.

Spor vznikl po snížení úvazků třem učitelkám

Z funkce ředitelky školky ve Fügnerově ulici Hajmovou rada města odvolala tři měsíce poté, co místo obhájila ve výběrovém řízení. Školku vedla přes dvacet let bez výtek zřizovatele i školní inspekce.

Problémy začaly poté, co Hajmová částečně snížila pracovní úvazky třem učitelkám. Těm se to nelíbilo a odstartoval tak spor, do kterého se zapojili i rodiče, kteří psali petice na podporu Hajmové i proti ní.

Radnice Hajmovou odvolala 19. září 2012. Jako důvod uvedla manažerské selhání a špatnou personální politiku. Odvolání z funkce kvůli těmto důvodům však školský zákon neumožňuje.

Že město v odvolání ředitelky pochybilo, rozhodl nejprve lounský okresní soud. Proti rozsudku se město odvolalo ke krajskému soudu, ten však rozhodnutí potvrdil.

Částka, kterou město musí Hajmové uhradit, zahrnuje jak náhradu ušlé mzdy ve výši téměř milionu korun, tak odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Započítána je také mimořádná odměna 244 tisíc korun za dlouhodobé působení ve funkci ředitelky. Tu schválila v létě rada města na základě dohody, že Hajmová na vysouzenou funkci rezignuje, což k 31. srpnu také udělala.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz