Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie prověřuje půlmilionovou odměnu pro advokátku Chlumce u Ústí

  7:24aktualizováno  7:24
Policie vyšetřuje výši odměn pro právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, která zastupuje město Chlumec na Ústecku. Zastupitel Vladimír Henzl na ni a starostu Petra Maxu podal trestní oznámení, protože odměny jsou podle něj nepřiměřené. "Za jeden dopis jí starosta vyplatil přes půl milionu korun," tvrdí Henzl.

Jana Zwyrtek Hamplová. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hamplová, která také bývala starostkou Mohelnice, se angažuje v letitém sporu mezi městem a firmou MFC Izoblok.

Ta dodala Chlumci materiál na výstavbu bytových domů, ale město ho kvůli neplatnosti smluv z éry exstarosty Romana Hanusche dosud nezaplatilo. Hanusch totiž v roce 2008 uzavřel smlouvu bez vědomí zastupitelů. Firma s městem vede spor o platnost pohledávky.

Případem se podle smlouvy zabývala nejdříve Hospodářská komora ČR, která rozhodla, že dodavatel má právo na zaplacení materiálu za 7,9 milionu plus úroky. Ty nejsou nijak malé, částka narůstá každým dnem o 0,05 procenta.

Mezitím několik let probíhala pře o platnost rozhodčí doložky, kterou nakonec loni na jaře pravomocně stvrdil Městský soud v Praze. Chlumec tak musí podle verdiktu platit.

V té době už byl exstarosta Hanusch za uzavírání dalších zakázek a zneužití pravomoci odsouzen k pětiletému vězení. Soud zároveň stanovil, že musí zaplatit Chlumci škodu 16,5 milionu, byť se Hanusch na její úhradě podílí jen symbolicky, strhávají se mu peníze z důchodu a jemu zbývá pouze životní minimum.

Byl to obrovský kus práce, říká právnička

Právnička Jana Zwyrtek Hamplová odměnu půl milionu korun podle zastupitele Henzla dostala pouze za to, že Chlumec přihlásila jako poškozený subjekt k trestnímu řízení proti Hanuschovi. "Odměna mi přijde vzhledem k vykonané práci jako neadekvátní," argumentuje Henzl.

Hamplová nařčení rezolutně odmítá s tím, že také třeba vyčíslovala škodu. "Byl to obrovský kus práce. Vyčíslit škodu není v tak složité kauze jednoduché," hájí se.

"Škodu přece vyčísluje soud," poznamenal k tomu Henzl.

"Moje odměna je nižší, než kdyby město platilo za soudní poplatek při samostatné žalobě," argumentuje proti tomu Hamplová. Bude proto prý od Henzla požadovat omluvu.

Policejní mluvčí Šárka Poláčková potvrdila, že kriminalisté se trestním oznámením na Hamplovou a starostu Maxu zabývají.

"Trestní oznámení na představitele města Chlumec vyšetřujeme. Více informací není možné v tuto chvíli poskytnout," řekla Poláčková. Doplnila jen, že policie zatím v této věci nikoho neobvinila.

Starosta Maxa nezvedal mobil a nereagoval ani na e-mailové dotazy.

Ve sporu o materiál zastupitelstvo schválilo ústavní stížnost

V samotném sporu o nezaplacený stavební materiál zastupitelé v květnu schválili podání ústavní stížnosti. Jejich rozhodnutí nebylo jednoznačné. Některým se nelíbilo, že pohledávka se zvyšuje každý den o čtyři tisíce korun a podávání dalších opravných prostředků pohledávku dál navyšuje.

"Než o dovolání rozhodl Nejvyšší soud, přišli jsme o dalších 1,8 milionu. A další čekání nás bude stát další miliony," zlobil se zastupitel Ludvík Rellig, který spolu s několika dalšími opustil před hlasováním sál.

Zastupitelé kromě ústavní stížnosti také odmítli stáhnout odvolání proti usnesení ústeckého okresního soudu, který zamítl návrh města zastavit exekuci.

"Když stáhneme odvolání, právní spor tím ukončíme bez další možnosti uplatnit stížnost k Ústavnímu soudu," vysvětloval tehdy Maxa. Peníze zatím shromažďuje na účtu exekutor a ten by je v případě stažení odvolání poslal firmě.

Hamplová věří, že ústavní soudci stížnosti vyhoví. "Budou se zabývat tím, zda nedošlo k porušení práva na spravedlivý soudní proces, o čemž jsem přesvědčená. Soud by neměl rozhodovat formalisticky, ale spravedlivě," uvedla právnička. Výsledek by podle ní měl být známý do konce roku.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz