Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie prověřuje půlmilionovou odměnu pro advokátku Chlumce u Ústí

  7:24aktualizováno  7:24
Policie vyšetřuje výši odměn pro právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, která zastupuje město Chlumec na Ústecku. Zastupitel Vladimír Henzl na ni a starostu Petra Maxu podal trestní oznámení, protože odměny jsou podle něj nepřiměřené. "Za jeden dopis jí starosta vyplatil přes půl milionu korun," tvrdí Henzl.

Jana Zwyrtek Hamplová. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hamplová, která také bývala starostkou Mohelnice, se angažuje v letitém sporu mezi městem a firmou MFC Izoblok.

Ta dodala Chlumci materiál na výstavbu bytových domů, ale město ho kvůli neplatnosti smluv z éry exstarosty Romana Hanusche dosud nezaplatilo. Hanusch totiž v roce 2008 uzavřel smlouvu bez vědomí zastupitelů. Firma s městem vede spor o platnost pohledávky.

Případem se podle smlouvy zabývala nejdříve Hospodářská komora ČR, která rozhodla, že dodavatel má právo na zaplacení materiálu za 7,9 milionu plus úroky. Ty nejsou nijak malé, částka narůstá každým dnem o 0,05 procenta.

Mezitím několik let probíhala pře o platnost rozhodčí doložky, kterou nakonec loni na jaře pravomocně stvrdil Městský soud v Praze. Chlumec tak musí podle verdiktu platit.

V té době už byl exstarosta Hanusch za uzavírání dalších zakázek a zneužití pravomoci odsouzen k pětiletému vězení. Soud zároveň stanovil, že musí zaplatit Chlumci škodu 16,5 milionu, byť se Hanusch na její úhradě podílí jen symbolicky, strhávají se mu peníze z důchodu a jemu zbývá pouze životní minimum.

Byl to obrovský kus práce, říká právnička

Právnička Jana Zwyrtek Hamplová odměnu půl milionu korun podle zastupitele Henzla dostala pouze za to, že Chlumec přihlásila jako poškozený subjekt k trestnímu řízení proti Hanuschovi. "Odměna mi přijde vzhledem k vykonané práci jako neadekvátní," argumentuje Henzl.

Hamplová nařčení rezolutně odmítá s tím, že také třeba vyčíslovala škodu. "Byl to obrovský kus práce. Vyčíslit škodu není v tak složité kauze jednoduché," hájí se.

"Škodu přece vyčísluje soud," poznamenal k tomu Henzl.

"Moje odměna je nižší, než kdyby město platilo za soudní poplatek při samostatné žalobě," argumentuje proti tomu Hamplová. Bude proto prý od Henzla požadovat omluvu.

Policejní mluvčí Šárka Poláčková potvrdila, že kriminalisté se trestním oznámením na Hamplovou a starostu Maxu zabývají.

"Trestní oznámení na představitele města Chlumec vyšetřujeme. Více informací není možné v tuto chvíli poskytnout," řekla Poláčková. Doplnila jen, že policie zatím v této věci nikoho neobvinila.

Starosta Maxa nezvedal mobil a nereagoval ani na e-mailové dotazy.

Ve sporu o materiál zastupitelstvo schválilo ústavní stížnost

V samotném sporu o nezaplacený stavební materiál zastupitelé v květnu schválili podání ústavní stížnosti. Jejich rozhodnutí nebylo jednoznačné. Některým se nelíbilo, že pohledávka se zvyšuje každý den o čtyři tisíce korun a podávání dalších opravných prostředků pohledávku dál navyšuje.

"Než o dovolání rozhodl Nejvyšší soud, přišli jsme o dalších 1,8 milionu. A další čekání nás bude stát další miliony," zlobil se zastupitel Ludvík Rellig, který spolu s několika dalšími opustil před hlasováním sál.

Zastupitelé kromě ústavní stížnosti také odmítli stáhnout odvolání proti usnesení ústeckého okresního soudu, který zamítl návrh města zastavit exekuci.

"Když stáhneme odvolání, právní spor tím ukončíme bez další možnosti uplatnit stížnost k Ústavnímu soudu," vysvětloval tehdy Maxa. Peníze zatím shromažďuje na účtu exekutor a ten by je v případě stažení odvolání poslal firmě.

Hamplová věří, že ústavní soudci stížnosti vyhoví. "Budou se zabývat tím, zda nedošlo k porušení práva na spravedlivý soudní proces, o čemž jsem přesvědčená. Soud by neměl rozhodovat formalisticky, ale spravedlivě," uvedla právnička. Výsledek by podle ní měl být známý do konce roku.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz