Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Traktory i sláma z Bouřňáku zmizely, sjezdovka sloužila jediný víkend

  8:23aktualizováno  8:23
Z louky v lyžařském areálu Bouřňák u Moldavy zmizely traktory, balíky slámy a betonové skruže, které skoro tři měsíce blokovaly vleky kvůli sporům o pozemky. Vlekaři odmítali platit ročně 800 tisíc za pronájem pozemků, které z malé části zasahují do sjezdovek. Nyní vyjednávají o nové smlouvě.

Poté, co vlekaři sjezdovku zkrátili, aby se vyhnuli balíkům slámy, přistavili majitelé pozemku pod kotvy traktor. Odvezli ho až poté, co sníh roztál. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Minulý týden ve středu jsem to všechno odvezl. Není důvod, aby to tam bylo dál, ani počasí už není takové," řekl spolumajitel pozemků Michal Krajhanzl ze společnosti Skimmer. Kvůli slunečnému počasí totiž sníh zmizel, s ním i lyžaři a provozovatelé vleků už nic nevydělají i bez zábran.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Vlekaři nyní s majiteli pozemků vyjednávají, co dál. "Chtěli bychom nájem snížit na rozumnou částku a dlouhodobou smlouvu na deset let," řekl ředitel Sport Centra Bouřňák Pavel Tetřev. Detaily z jednání nechtěl prozradit on ani Krajhanzl.

Podle informací MF DNES by vlekaři rádi platili nájem jako kdysi: 200 tisíc korun za rok. Krajhanzl nechtěl tuto nabídku komentovat.

Na sjezdovce na Bouřňáku se letos lyžovalo jen jeden víkend a jinak bylo v provozu jen Údolíčko s vlekem pro děti. Vlekaři počítají ztrátu, která půjde do statisíců.

"Platby za energie na zasněžování, revize, mzdy zaměstnanců... Navíc se zjistilo, že rolby jsou v dezolátním stavu, tak jsme je před sezonou museli nechat opravit," vyjmenoval Tetřev s tím, že si Sport Centrum Bouřňák nejspíš bude muset vzít úvěr, aby vše splatilo.

Areál neprodáme, říká Tetřev

Na Teplicku se již rozšířila informace, že vlekaři chtějí areál prodat. "To v žádném případě," ohradil se proti tomu Tetřev.

Začátkem února ještě uvažoval, že během léta nechá středisko přestavět tak, aby se vyhnul sporným pozemkům. To by sice vyšlo na spoustu peněz, ale lyžaři by měli jednou pro vždy klid. To ale v tuto chvíli podle něj není prvořadé. Teď se vlekaři soustředí na jednání o nové nájemní smlouvě.

Správní rada Sport Centra Bouřňák navíc bude muset vyřešit kompenzace lyžařům, kteří měli koupené permanentky na tuto sezonu. Tetřev zvažuje, že buď jim část vrátí, nebo poskytne padesátiprocentní slevu na příští sezonu. "To musí odsouhlasit správní rada," dodal.

Vysoký nájem brání modernizaci střediska

Společnost Skimmer, kterou vlastní Krajhanzl spolu s Ivetou Boudišovou, družkou starosty Moldavy Jaroslava Poka, koupila pozemky v roce 2009. Původní nájem hned zvedla na 1,2 milionu korun, pak chtěla milion a další dva roky po 800 tisících. Provozovatel vleků sotva přežíval a neměl peníze na opravy areálu, natož na modernizaci. Vlekaři kritizovali i to, že jim majitel nedával dlouhodobou smlouvu, ale vždy jen na jeden rok a těsně před sezonou, aby neměli čas na vyjednávání.

V roce 2012 se stal ředitelem Sport Centra Bouřňák Pokův kolega z radnice, bývalý místostarosta Tomáš Tvrdík a podepsal smlouvu na 800 tisíc s firmou JI Consulting, v níž figuruje Boudišová a donedávna i Pok. Ta měla od Skimmeru pozemky pronajaté. Sport Centrum vyplatilo polovinu, pak ale nový ředitel Pavel Tetřev namítl, že ve smlouvě jsou chyby, a zbylých 400 tisíc dát odmítl.

Vlekaři tudíž neměli splacenou smlouvu za rok 2012 a ani novou smlouvu na sezonu 2013 až 2014.

Nejdřív sláma, pak traktory

Spory se vyhrotily loni před Vánocemi, kdy starosta Pok nechal na sjezdovky navézt slámu a skruže. Svůj krok hájil tím, že smlouvy se mají plnit a nájmy platit. Když vlekaři sjezdovky zkrátili, aby se vyhnuli zábranám, objevily se tam traktory, které zvednutými vidlicemi blokovaly kotvu i pomu.

Neobvyklý spor zaměstnával policii, úřady i soud. Vlekaři se totiž obrátili na radnici v Duchcově, která rozhodla, že zábrany mají zmizet. Stejnou žádost přitom soud v Teplicích zamítl. Ani rozhodnutí duchcovského úřadu ale stále není pravomocné, majitelé pozemků se odvolali na krajský úřad a ten dosud nerozhodl. Vzhledem k tomu, že bariéry už na sjezdovkách nejsou, rozhodnutí už není důležité.

Mezitím obě strany podaly také trestní oznámení. Policie věc vyhodnotila jako podezření z přestupku proti občanskému soužití a poslala opět na duchcovskou radnici. Ta zatím o přestupku nerozhodla.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz