Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slabozraký masér se dozvěděl až od klientky, že kandiduje za Ústečany

  8:21aktualizováno  8:21
Hnutí Ústečané přišlo v komunálních volbách o své dva kandidáty, které nasadilo v ústeckém centrálním obvodu. Čtrnáctka na listině Blanka Matysová a šestnáctka Jiří Kruml tvrdí, že je hnutí na kandidátku zapsalo bez jejich vědomí. Na poslední možnou chvíli se tak nechali z listiny vyškrtnout.

Hnutí Ústečané proslulo tím, že dávno před volbami ověsilo celé Ústí nad Labem svými billboardy, na kterých má hesla typická spíše pro opozici. Jeho představitelé přitom sedí ve vedení města. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Je to vrchol sprostoty,“ zlobí se Kruml, který s Matysovou v době podpisu pracoval v chráněné dílně Centra pro sluchové postižené.

Hnutí Ústečané

Hnutí Ústečané bylo zaregistrované teprve v září 2013, přesto má nyní na chod města zásadní vliv.

Založili ho náměstek primátora Pavel Boček, radní Miroslav Král a zastupitel Petr Kratochvíl. Původně byli zvolení za TOP 09, ze strany však vystoupili poté, co se přes nesouhlas krajského vedení přidali k vládnoucí ČSSD podporované komunisty.

Spolu s nimi stáli u zrodu hnutí výkonný ředitel městské akciové společnosti Metropolnet Raul Cruz a vedoucí obchodu této firmy Michal Mohr.

Všech pět je nyní v čele kandidátky hnutí Ústečané do zastupitelstva města.

Hnutí je na kandidátku zapsalo na základě jejich souhlasu, který jim předložil šéf správní rady centra Ladislav Alinče. Kruml s Matysovou ale říkají, že je podvedl.

„Říkal mi, že to je na sběr hlasů pro něj, aby mohl kandidovat,“ tvrdí Kruml.

Kruml je zrakově postižený. Podle vlastních slov je schopný se podepsat, ale číst nezvládá. Proto také nemohl zjistit, že podepisuje souhlas se svou vlastní kandidaturou za hnutí Ústečané.

„Kdybych věděl, že to je na mou kandidaturu, tak bych to nepodepsal,“ říká.

Kruml je v současnosti klientem a zároveň zaměstnancem Tyflocentra, které pracuje se zrakově postiženými. V centru pracuje jako masér.

O své kandidatuře se dozvěděl až v úterý od své klientky. Obratem pak požádal o doprovod z Tyflocentra na magistrát, aby se mohl nechat vyškrtnout.

„Poskytujeme i průvodcovské služby,“ podotkla ředitelka centra Kristina Bašníková.

Věděli, co podepisují, říká Alinče

Alinče Krumlovu verzi odmítá. Podle něj věděl, že podepisuje souhlas se svou kandidaturou. „Mám na to plno svědků, kteří u toho byli,“ říká Alinče.

Upřesnil, že Kruml souhlas podepsal v červenci, když Alinče v centru své hnutí představoval klientům a zaměstnancům.

„Pak jsem řekl, že pokud by chtěli doplnit naši kandidátku, budu rád, když nás takto podpoří,“ přibližuje Alinče a dodává, že nikoho neobelhal.

Alinče říká, že Blanka Matysová, jinak také klientka Tyflocentra, si kvůli podpisu své kandidatury dokonce vyřizovala nové osobní doklady. „Bydlela v Ústí, ale měla trvalé bydliště jinde. Aby to mohla podepsat, šla si udělat pořádek s občankou,“ tvrdí Alinče.

S Matysovou se MF DNES spojit nepodařilo. „Snad vědí, co podepisují. Nejsou nesvéprávní,“ podotkl Alinče. O tom, že se Kruml s Matysovou nechali vyškrtnout, prý nevěděl. „To je pro mě nová informace,“ řekl.

Sporem se bude zabývat policie

Spor bude mít dohru na policii. Místopředseda konkurenčního hnutí ANO v Ústí nad Labem Martin Mata totiž kvůli němu podal trestní oznámení.

„Takovéhle věci by se dít neměly a chci jim do budoucna zabránit,“ zdůvodnil to Mata. Poznamenal, že oznámení podal poté, co se něj obrátila ředitelka Tyflocentra Bašníková, která je současně kandidátkou ANO v obvodě Střekov. „Požádala mě o pomoc, jak tuto situaci s klienty řešit,“ dodal Mata.

Kruml jeho aktivitu přivítal. „Dal jsem souhlas k tomu, aby se trestní oznámení podalo,“ řekl Kruml. Oznámení přijalo okresní státní zastupitelství, policii ho zatím nepostoupilo.

Mata odmítá, že ho k podání trestního oznámení vedly politické motivy. Alinče naopak kvůli tomu, že se ve sporu angažoval představitel hnutí ANO, označil celou kauzu za snahu poškodit Ústečany. „Je to politický boj,“ řekl.

Zdůvodnil tím i to, proč se hnutí nezachová stejně jako TOP 09 v Sokolově. Sokolovská TOP 09 totiž kvůli podezření, že se na její kandidátce ocitli dva lidé, aniž by o tom věděli, dobrovolně odstoupila z voleb (o případu v Sokolově zde).

„V žádném případě z voleb odstupovat nehodláme. Přišlo by mi to jako vyhovění politické straně, která to rozjela,“ dodal Alinče.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz