Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slabozraký masér se dozvěděl až od klientky, že kandiduje za Ústečany

  8:21aktualizováno  8:21
Hnutí Ústečané přišlo v komunálních volbách o své dva kandidáty, které nasadilo v ústeckém centrálním obvodu. Čtrnáctka na listině Blanka Matysová a šestnáctka Jiří Kruml tvrdí, že je hnutí na kandidátku zapsalo bez jejich vědomí. Na poslední možnou chvíli se tak nechali z listiny vyškrtnout.

Hnutí Ústečané proslulo tím, že dávno před volbami ověsilo celé Ústí nad Labem svými billboardy, na kterých má hesla typická spíše pro opozici. Jeho představitelé přitom sedí ve vedení města. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Je to vrchol sprostoty,“ zlobí se Kruml, který s Matysovou v době podpisu pracoval v chráněné dílně Centra pro sluchové postižené.

Hnutí Ústečané

Hnutí Ústečané bylo zaregistrované teprve v září 2013, přesto má nyní na chod města zásadní vliv.

Založili ho náměstek primátora Pavel Boček, radní Miroslav Král a zastupitel Petr Kratochvíl. Původně byli zvolení za TOP 09, ze strany však vystoupili poté, co se přes nesouhlas krajského vedení přidali k vládnoucí ČSSD podporované komunisty.

Spolu s nimi stáli u zrodu hnutí výkonný ředitel městské akciové společnosti Metropolnet Raul Cruz a vedoucí obchodu této firmy Michal Mohr.

Všech pět je nyní v čele kandidátky hnutí Ústečané do zastupitelstva města.

Hnutí je na kandidátku zapsalo na základě jejich souhlasu, který jim předložil šéf správní rady centra Ladislav Alinče. Kruml s Matysovou ale říkají, že je podvedl.

„Říkal mi, že to je na sběr hlasů pro něj, aby mohl kandidovat,“ tvrdí Kruml.

Kruml je zrakově postižený. Podle vlastních slov je schopný se podepsat, ale číst nezvládá. Proto také nemohl zjistit, že podepisuje souhlas se svou vlastní kandidaturou za hnutí Ústečané.

„Kdybych věděl, že to je na mou kandidaturu, tak bych to nepodepsal,“ říká.

Kruml je v současnosti klientem a zároveň zaměstnancem Tyflocentra, které pracuje se zrakově postiženými. V centru pracuje jako masér.

O své kandidatuře se dozvěděl až v úterý od své klientky. Obratem pak požádal o doprovod z Tyflocentra na magistrát, aby se mohl nechat vyškrtnout.

„Poskytujeme i průvodcovské služby,“ podotkla ředitelka centra Kristina Bašníková.

Věděli, co podepisují, říká Alinče

Alinče Krumlovu verzi odmítá. Podle něj věděl, že podepisuje souhlas se svou kandidaturou. „Mám na to plno svědků, kteří u toho byli,“ říká Alinče.

Upřesnil, že Kruml souhlas podepsal v červenci, když Alinče v centru své hnutí představoval klientům a zaměstnancům.

„Pak jsem řekl, že pokud by chtěli doplnit naši kandidátku, budu rád, když nás takto podpoří,“ přibližuje Alinče a dodává, že nikoho neobelhal.

Alinče říká, že Blanka Matysová, jinak také klientka Tyflocentra, si kvůli podpisu své kandidatury dokonce vyřizovala nové osobní doklady. „Bydlela v Ústí, ale měla trvalé bydliště jinde. Aby to mohla podepsat, šla si udělat pořádek s občankou,“ tvrdí Alinče.

S Matysovou se MF DNES spojit nepodařilo. „Snad vědí, co podepisují. Nejsou nesvéprávní,“ podotkl Alinče. O tom, že se Kruml s Matysovou nechali vyškrtnout, prý nevěděl. „To je pro mě nová informace,“ řekl.

Sporem se bude zabývat policie

Spor bude mít dohru na policii. Místopředseda konkurenčního hnutí ANO v Ústí nad Labem Martin Mata totiž kvůli němu podal trestní oznámení.

„Takovéhle věci by se dít neměly a chci jim do budoucna zabránit,“ zdůvodnil to Mata. Poznamenal, že oznámení podal poté, co se něj obrátila ředitelka Tyflocentra Bašníková, která je současně kandidátkou ANO v obvodě Střekov. „Požádala mě o pomoc, jak tuto situaci s klienty řešit,“ dodal Mata.

Kruml jeho aktivitu přivítal. „Dal jsem souhlas k tomu, aby se trestní oznámení podalo,“ řekl Kruml. Oznámení přijalo okresní státní zastupitelství, policii ho zatím nepostoupilo.

Mata odmítá, že ho k podání trestního oznámení vedly politické motivy. Alinče naopak kvůli tomu, že se ve sporu angažoval představitel hnutí ANO, označil celou kauzu za snahu poškodit Ústečany. „Je to politický boj,“ řekl.

Zdůvodnil tím i to, proč se hnutí nezachová stejně jako TOP 09 v Sokolově. Sokolovská TOP 09 totiž kvůli podezření, že se na její kandidátce ocitli dva lidé, aniž by o tom věděli, dobrovolně odstoupila z voleb (o případu v Sokolově zde).

„V žádném případě z voleb odstupovat nehodláme. Přišlo by mi to jako vyhovění politické straně, která to rozjela,“ dodal Alinče.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz