Předseda FK Chanov Peter Bažo uznal, že město při výběru správce hřiště nepochybilo.

Předseda FK Chanov Peter Bažo uznal, že město při výběru správce hřiště nepochybilo. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Fotbalisté z Chanova ukončili spor o hřiště, trénovat mohou jako dosud

  • 0
Spor o to, kdo se má starat o nové hřiště na romském sídlišti Chanov v Mostě, je u konce. Údržbu doskočiště, umělého trávníku a betonové tribuny zajistí občanské sdružení Dům romské kultury. Malí sportovci z Fotbalového klubu Chanov ale mohou hřiště dál využívat jako dosud.

"Z našeho pohledu se nic nemění. O hřiště se postaráme, ale je veřejně přístupné, takže i fotbalisté tam mohou chodit zadarmo. Jen s nimi uděláme dohodu, kdy mají tréninky, a zahrneme je do rozpisu využití," uvedl ředitel Domu romské kultury Martin Nebesař.

Nové hřiště v Chanově

Nové sportovní hřiště na sídlišti Chanov funguje od září. Magistrát za něj dal 6,5 milionu, což vyvolalo kritiku.

Cena je takto vysoká i kvůli vyrovnání terénu pod umělým trávníkem nebo kvůli tomu, že všechny materiály jsou takové, aby co nejvíc odolávaly vandalům, kteří klasické travnaté hřiště a jeho okolí už několikrát zničili.

Dopoledne má sportoviště využívat hlavně sousední základní škola, odpoledne a o víkendech slouží veřejnosti.

Fotbalisté dosud měli tréninky vždy odpoledne v pondělí, středu a pátek, což se měnit nebude. A dopoledne bude hřiště dál přednostně využívat základní škola, u níž hřiště leží.

Celý spor vznikl kvůli tomu, že funkcionářům FK Chanov se nezdálo spravedlivé, jak Dům romské kultury funkci správce od mosteckého magistrátu získal.

Fotbalistům se hlavně nelíbilo, že o hledání i vybrání nového správce nic nevěděli, přestože právě díky jejich aktivitě a péči o šedesát dětí se hřiště kompletně přebudovalo (o sporu zde).

Město nepochybilo, uznal Bažo

"Ani jsme nechtěli hřiště do správy, ale chtěli jsme, aby se o ně starala Sportovní hala. Její vedoucí pan Hašek se k nám vždy choval férově, na rovinu řekl, co bude a proč, a mysleli jsme, že by se o hřiště postaral nejlépe," říká předseda FK Chanov Peter Bažo.

Při jednání na magistrátu se funkcionáři klubu podle něj nakonec přesvědčili, že výběr nového správce byl v pořádku. "Město nijak nepochybilo," uvedl Bažo.

Nejasnosti vznikly kvůli tomu, že město správce hřiště nehledalo formou veřejné zakázky, což se fotbalistům zdálo podivné. Magistrát ale výběrové řízení vyhlašovat nemusel, protože roční výdaje na péči o hřiště nejsou tak velké, aby podléhaly předpisům o veřejných zakázkách.

Přesto si magistrát udělal vlastní poptávkové řízení a Dům romské kultury funkci správce získal díky nejnižší ceně. Měsíčně od města za správu hřiště dostává patnáct tisíc korun.