Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárna v Moldavě stojí načerno, místo bourání ji čeká nové řízení

  13:43aktualizováno  13:43
Kontroverzní fotovoltaická elektrárna v Moldavě na Teplicku zůstává stát jako černá stavba. Její odstranění není jisté, přestože jí krajský soud zrušil nezákonně udělené územní rozhodnutí a stavební povolení.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

„Rozhodnutí soudu automaticky neznamená, že městský úřad musí zahájit řízení o odstranění stavby,“ upozorňuje mluvčí ústeckého krajského soudu Lenka Lasovská. Vyplývá to i z toho, jak soud formuloval své rozhodnutí. „Věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení,“ stojí mimo jiné ve verdiktu soudu.

„Žalovaným“ je duchcovský městský úřad, který v roce 2009 nezákonné stavební rozhodnutí vydal firmě Talwin vlastněné z většinové části bossem ODS Alexandrem Novákem. Moldava přitom neměla platný územní plán, území bylo nezastavitelné a firmě chyběla nutná podkladová rozhodnutí. Žalobu podal bývalý ombudsman Pavel Varvařovský.

Městský úřad zatím své další kroky komentuje zdrženlivě, protože ještě nemá k dispozici písemné vyhotovení rozsudku.

„Musíme si přečíst rozhodnutí soudu a podle toho se zachováme,“ řekla tajemnice úřadu Renata Kounovská. Úřad by měl mít rozhodnutí k dispozici nejpozději 7. listopadu, jak ukládá zákon.

Už teď lze ale říci, že elektrárna se obratem bourat nebude a úřad zahájí stavební řízení znovu. „Městský úřad může dospět k závěru, že stavební povolení udělí,“ poznamenala mluvčí soudu Lasovská.

Firma už má potřebná rozhodnutí, Moldava zase územní plán

Šanci na získání nového stavebního povolení firma má. Mezitím si totiž zpětně zajistila potřebná rozhodnutí o výjimkách z ochrany přírody a Moldava navíc už schválila územní plán. Zda ale skutečně řízení skončí vydáním nového povolení, teď nikdo neumí říct. „To se ukáže až v průběhu řízení,“ podotkla tajemnice Kounovská.

Proti elektrárně dlouhodobě vystupuje občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které na nezákonnosti u stavby opakovaně upozornilo. Sdružení nyní avizuje, že na další postup městského úřadu dohlédne.

„Přihlásíme se a budeme chtít být účastníky řízení,“ řekla za sdružení Ivana Ježková, která má chatu naproti elektrárně.

Ježková navíc otevřela otázku, zda elektrárna, která nyní stojí načerno, vůbec může být v provozu. „Myslím si, že stavební úřad by měl vydat zákaz využívání stavby,“ říká.

Podle Kounovské ale úřad nic takového nechystá. „Stále platí kolaudační rozhodnutí,“ zdůvodnila. Obě strany se ale shodly, že stavební řízení bude mimořádně složité. „V Česku je to ojedinělý případ,“ dodala tajemnice.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz