Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrárna v Moldavě stojí načerno, místo bourání ji čeká nové řízení

  13:43aktualizováno  13:43
Kontroverzní fotovoltaická elektrárna v Moldavě na Teplicku zůstává stát jako černá stavba. Její odstranění není jisté, přestože jí krajský soud zrušil nezákonně udělené územní rozhodnutí a stavební povolení.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

„Rozhodnutí soudu automaticky neznamená, že městský úřad musí zahájit řízení o odstranění stavby,“ upozorňuje mluvčí ústeckého krajského soudu Lenka Lasovská. Vyplývá to i z toho, jak soud formuloval své rozhodnutí. „Věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení,“ stojí mimo jiné ve verdiktu soudu.

„Žalovaným“ je duchcovský městský úřad, který v roce 2009 nezákonné stavební rozhodnutí vydal firmě Talwin vlastněné z většinové části bossem ODS Alexandrem Novákem. Moldava přitom neměla platný územní plán, území bylo nezastavitelné a firmě chyběla nutná podkladová rozhodnutí. Žalobu podal bývalý ombudsman Pavel Varvařovský.

Městský úřad zatím své další kroky komentuje zdrženlivě, protože ještě nemá k dispozici písemné vyhotovení rozsudku.

„Musíme si přečíst rozhodnutí soudu a podle toho se zachováme,“ řekla tajemnice úřadu Renata Kounovská. Úřad by měl mít rozhodnutí k dispozici nejpozději 7. listopadu, jak ukládá zákon.

Už teď lze ale říci, že elektrárna se obratem bourat nebude a úřad zahájí stavební řízení znovu. „Městský úřad může dospět k závěru, že stavební povolení udělí,“ poznamenala mluvčí soudu Lasovská.

Firma už má potřebná rozhodnutí, Moldava zase územní plán

Šanci na získání nového stavebního povolení firma má. Mezitím si totiž zpětně zajistila potřebná rozhodnutí o výjimkách z ochrany přírody a Moldava navíc už schválila územní plán. Zda ale skutečně řízení skončí vydáním nového povolení, teď nikdo neumí říct. „To se ukáže až v průběhu řízení,“ podotkla tajemnice Kounovská.

Proti elektrárně dlouhodobě vystupuje občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které na nezákonnosti u stavby opakovaně upozornilo. Sdružení nyní avizuje, že na další postup městského úřadu dohlédne.

„Přihlásíme se a budeme chtít být účastníky řízení,“ řekla za sdružení Ivana Ježková, která má chatu naproti elektrárně.

Ježková navíc otevřela otázku, zda elektrárna, která nyní stojí načerno, vůbec může být v provozu. „Myslím si, že stavební úřad by měl vydat zákaz využívání stavby,“ říká.

Podle Kounovské ale úřad nic takového nechystá. „Stále platí kolaudační rozhodnutí,“ zdůvodnila. Obě strany se ale shodly, že stavební řízení bude mimořádně složité. „V Česku je to ojedinělý případ,“ dodala tajemnice.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz