Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lounská Daliborka s unikátní dřevěnou místností trpí sporem majitelů

  11:14aktualizováno  11:14
Jedinečná historická památka v centru Loun, dům Daliborka, chátrá. Na vině je spor dvou majitelů, města a soukromého vlastníka. Soudy kauzu řeší desítky let a město ani soukromý vlastník do vyřešení rozepře nehodlají do domu s unikátní srubovou místností z konce 15. století investovat.

V domě Daliborka v centru Loun se dochovala původní srubová vestavba. | foto: Infocentrum Louny

Polovinu domu soudy vrátily po vleklém restitučním sporu dědičce původních majitelů Libuši Hýbnerové. Ta chtěla před několika lety svoji polovinu městu prodat. Znalecký posudek, který si objednala, stanovil cenu na více než 7,5 milionu korun. S částkou ale město nesouhlasilo, a Hýbnerová proto podala k soudu žalobu na určení ceny.

Fotogalerie

Z historického pohledu je hodnota domu obrovská, pro vlastníka ale Daliborka představuje zátěž.

„Daliborka je kulturní památkou. V prvním patře se nachází do zdiva vestavěná dřevěná konstrukce, můžeme tomu říkat srubová místnost, která sloužila jako obytná. Vytápět tak velké prostory byl problém a touto vestavbou ze dřeva se stavebník snažil minimalizovat úniky tepla. Šlo vlastně o primitivní izolaci,“ popisuje Jan Mareš, ředitel Státního okresního archivu v Lounech, který v Daliborce od roku 1959 sídlí.

Daliborka

Dům č. p. 57 stojí v centru Loun.

Daliborka je pravděpodobným místem, kde se 6. září 1813 setkali na tajné milostné schůzce kancléř Klemens Metternich s vévodkyní Kateřinou Zaháňskou (o setkání zde).

Před druhou světovou válkou byl vlastníkem řezník Karel Haisman. Po válce o majetek na základě Benešových dekretů přišel.

V roce 2009 po téměř dvaceti letech soudních sporů polovinu domu vrátil Ústavní soud Haismanovým potomkům.

Na přelomu 15. a 16. století byly takové srubové místnosti běžné, dnes jde o velkou vzácnost.

„V Lounech je tento typ domu jediný, výjimečný je i svojí velikostí. Na konci letošního roku to bude 500 let, co byly pokáceny stromy pro tuto místnost,“ pokračuje Mareš.

Soud zadal přepracování posudku

Opravy domu si vyžádají desítky milionů korun. „Reálný odhad je přes dvacet milionů korun na nejnutnější opravy. Otázkou je také využití objektu. Stavebně je tak specifický, že ho nelze rozdělit například na bytové jednotky. Využití pro samosprávu by bylo také problematické,“ uvedl starosta Radovan Šabata.

Otázku ceny, za kterou by bylo město ochotné polovinu domu koupit a zda ji vůbec chce, nechtěl vzhledem k probíhajícímu soudnímu sporu komentovat.

Hýbnerová svůj požadavek na cenu opírá o dva znalecké posudky. „Nechali jsme si vypracovat dva posudky, které cenu stanovily nad 7,5 milionů korun. Chtěli jsme se s městem dohodnout a ukončit tak soudní spor, přičemž jsme nabídli slevu 10 procent. Právník města ji odmítl,“ uvedl vnuk majitelky Pavel Karlík.

Lounský okresní soud nechal vypracovat další posudek, který cenu stanovil zhruba na 5,2 milionů korun. Částku ale napadli oba spoluvlastníci, znalec nedokázal vysvětlit z jakých údajů a výpočtů vycházel. Soud tak zadal přepracování posudku.

Spory jsou i o výši nájemného

Spory panují také kolem výše nájemného, které platí okresní archiv za to, že objekt využívá. Měsíčně je to 14 tisíc korun.

„To je cena pronájmu bytu 3+1 v Lounech. Už v roce 2010 jsme žádali o navýšení nájmu na tržní hodnotu, která činí kolem 40 tisíc korun. Na to nám město odpovědělo, že o tom neuvažuje. Takto se řádný hospodář nechová,“ upozornil Karlík.

Okresní archiv se nyní chystá z Daliborky odejít. Vedení plánuje stěhování do budovy na západním okraji města, kterou před časem opustil úřad práce.

„Dalším důvodem je špatný statický stav Daliborky. Část dvorního křídla jsme museli vyklidit. Vleklý soudní spor domu vůbec neprospívá,“ dodal ředitel Mareš.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz