Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lounská Daliborka s unikátní dřevěnou místností trpí sporem majitelů

  11:14aktualizováno  11:14
Jedinečná historická památka v centru Loun, dům Daliborka, chátrá. Na vině je spor dvou majitelů, města a soukromého vlastníka. Soudy kauzu řeší desítky let a město ani soukromý vlastník do vyřešení rozepře nehodlají do domu s unikátní srubovou místností z konce 15. století investovat.

V domě Daliborka v centru Loun se dochovala původní srubová vestavba. | foto: Infocentrum Louny

Polovinu domu soudy vrátily po vleklém restitučním sporu dědičce původních majitelů Libuši Hýbnerové. Ta chtěla před několika lety svoji polovinu městu prodat. Znalecký posudek, který si objednala, stanovil cenu na více než 7,5 milionu korun. S částkou ale město nesouhlasilo, a Hýbnerová proto podala k soudu žalobu na určení ceny.

Fotogalerie

Z historického pohledu je hodnota domu obrovská, pro vlastníka ale Daliborka představuje zátěž.

„Daliborka je kulturní památkou. V prvním patře se nachází do zdiva vestavěná dřevěná konstrukce, můžeme tomu říkat srubová místnost, která sloužila jako obytná. Vytápět tak velké prostory byl problém a touto vestavbou ze dřeva se stavebník snažil minimalizovat úniky tepla. Šlo vlastně o primitivní izolaci,“ popisuje Jan Mareš, ředitel Státního okresního archivu v Lounech, který v Daliborce od roku 1959 sídlí.

Daliborka

Dům č. p. 57 stojí v centru Loun.

Daliborka je pravděpodobným místem, kde se 6. září 1813 setkali na tajné milostné schůzce kancléř Klemens Metternich s vévodkyní Kateřinou Zaháňskou (o setkání zde).

Před druhou světovou válkou byl vlastníkem řezník Karel Haisman. Po válce o majetek na základě Benešových dekretů přišel.

V roce 2009 po téměř dvaceti letech soudních sporů polovinu domu vrátil Ústavní soud Haismanovým potomkům.

Na přelomu 15. a 16. století byly takové srubové místnosti běžné, dnes jde o velkou vzácnost.

„V Lounech je tento typ domu jediný, výjimečný je i svojí velikostí. Na konci letošního roku to bude 500 let, co byly pokáceny stromy pro tuto místnost,“ pokračuje Mareš.

Soud zadal přepracování posudku

Opravy domu si vyžádají desítky milionů korun. „Reálný odhad je přes dvacet milionů korun na nejnutnější opravy. Otázkou je také využití objektu. Stavebně je tak specifický, že ho nelze rozdělit například na bytové jednotky. Využití pro samosprávu by bylo také problematické,“ uvedl starosta Radovan Šabata.

Otázku ceny, za kterou by bylo město ochotné polovinu domu koupit a zda ji vůbec chce, nechtěl vzhledem k probíhajícímu soudnímu sporu komentovat.

Hýbnerová svůj požadavek na cenu opírá o dva znalecké posudky. „Nechali jsme si vypracovat dva posudky, které cenu stanovily nad 7,5 milionů korun. Chtěli jsme se s městem dohodnout a ukončit tak soudní spor, přičemž jsme nabídli slevu 10 procent. Právník města ji odmítl,“ uvedl vnuk majitelky Pavel Karlík.

Lounský okresní soud nechal vypracovat další posudek, který cenu stanovil zhruba na 5,2 milionů korun. Částku ale napadli oba spoluvlastníci, znalec nedokázal vysvětlit z jakých údajů a výpočtů vycházel. Soud tak zadal přepracování posudku.

Spory jsou i o výši nájemného

Spory panují také kolem výše nájemného, které platí okresní archiv za to, že objekt využívá. Měsíčně je to 14 tisíc korun.

„To je cena pronájmu bytu 3+1 v Lounech. Už v roce 2010 jsme žádali o navýšení nájmu na tržní hodnotu, která činí kolem 40 tisíc korun. Na to nám město odpovědělo, že o tom neuvažuje. Takto se řádný hospodář nechová,“ upozornil Karlík.

Okresní archiv se nyní chystá z Daliborky odejít. Vedení plánuje stěhování do budovy na západním okraji města, kterou před časem opustil úřad práce.

„Dalším důvodem je špatný statický stav Daliborky. Část dvorního křídla jsme museli vyklidit. Vleklý soudní spor domu vůbec neprospívá,“ dodal ředitel Mareš.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz