Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplice vypověděly smlouvu firmě, která dávala na parkovišti botičky

  8:22aktualizováno  8:22
Tepličtí radní vypověděli po stížnostech řidičů smlouvu firmě Eltodo, která dává na svých pronajatých parkovištích na auta botičky a za jejich sundání inkasuje 500 korun. Výpovědní doba je 12 měsíců, takže firma může botičky rozdávat ještě rok. Zároveň dostala šanci prokázat, že neporušuje zákony.

Za sundání botičky firma požaduje pětistovku. | foto: Tomáš Jarolím

„Výpověď jsme podali na základě několika incidentů. Protože je ale situace velmi kontroverzní, do výpovědi jsme napsali, že pokud se ukáže, že firma Eltodo postupuje při nasazování botiček na vozidla v souladu se zákonem, tak ji vezmeme zpět. Pokud se však ukáže, že nemají pravdu, výpověď bude platit,“ uvedl teplický primátor Jaroslav Kubera z ODS.

Vedení města schválilo výpověď na základě požadavku radního Petra Měsíce z TOP 09, který je jedním z kritiků považujících jednání firmy za nezákonné. Měsíc dal radě města nejprve podnět, aby odbor dopravy s Eltodem dojednal, že nasazování botiček ze smlouvy o pronájmu parkovišť vypadne. Firma ale sporný odstavec vypustit odmítla, a radní tak vypověděli smlouvu celou.

„Považuji to za úspěch. Že je zde roční výpovědní lhůta, s tím bohužel nikdo nic neudělá. Minimálně je to ale signál pro další nájemce, že si takové věci nemohou dovolit. A samozřejmě je to i poučení pro vedení města, že si musíme takové věci hlídat,“ podotkl Měsíc.

Firma dávala botičky těm, kteří za parkování neplatili vůbec, ale i těm, kteří jen přesáhli zaplacenou dobu, protože se někde zdrželi. Přestože pak zbytek doplatili, firma po nich vymáhala ještě dalších 500 korun.

„Botička není trest a těch 500 korun není pokuta. Botička je technický prostředek, který má zabránit tomu, aby auto odjelo, a 500 korun je manipulační poplatek za práci technika,“ zdůvodnil mediální zástupce firmy Eltodo Štěpán Dlouhý.

Firmě nezbývá, než zkusit poplatek za botičku vysoudit

Podstata sporu ovšem tkví v tom, zda může soukromá firma botičku vůbec nasadit. „Tento postup je závažným zásahem do práva vlastníka auta a měl by být neprodleně ukončen,“ míní vedoucí oddělení dopravně správních agend krajského úřadu Stanislav Körner. Botičky podle něj smí nasazovat jen policisté, strážníci a příslušníci ozbrojených sil.

Firma od počátku sporu tvrdí, že si počíná v souladu se zákony a má na to i právní rozbor. Podle primátora Kubery ale o tom, kdo v této kauze má, či nemá pravdu, musí rozhodnout soud. Eltodo tak má jedinou možnost: vysoudit na některém z řidičů, který odmítl za parkování zaplatit, nejen parkovné, ale i poplatek za sundání botičky.

Zda firma takovou žalobu podá, zatím není jasné. Výpověď totiž ještě oficiálně neobdržela. „Musíme nejprve zjistit, co je důvodem výpovědi, pokud ji vůbec dostaneme. Pak budeme standardně postupovat. Nyní žádné kroky předjímat nemůžeme,“ uvedl Dlouhý.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz