Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Magistrát odmítl dát údaje o odměnách, student se obrací na soud

  11:07aktualizováno  11:07
Student Lukáš Blažej vede spor s ústeckým magistrátem o zveřejnění výše odměn vedoucím odborů a dotáhl ho až k soudu. Radnice totiž opakovaně odmítla Blažejově žádosti o informace vyhovět. Navíc magistrát ignoroval i stanovisko nadřízeného krajského úřadu, který ho vyzval, ať žádosti vyhoví.
Budova ústeckého magistrátu.

Budova ústeckého magistrátu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Odměny dostali úředníci ve chvíli, kdy se na radnici měnila vláda. Mladý aktivista si tak chce ověřit, zda se peníze rozdávaly spravedlivě (psali jsme o tom zde).

„Od února mi magistrát třikrát odmítl vyžádané informace sdělit, přestože ho na základě mého odvolání krajský úřad pokaždé upozornil, že jedná protizákonně,“ říká Blažej.

Ačkoliv je krajský úřad nadřízeným orgánem magistrátu, nařídit zveřejnění výše odměn pro konkrétní vedoucí úředníky mu nemohl. Ve svých usneseních dal ale jasně najevo, jak by měla radnice postupovat.

Ale protože magistrát právní názor vyššího orgánu nerespektoval, podal Blažej žalobu. Chce se jejím prostřednictvím domoci zveřejnění výše odměn pro konkrétní šéfy odborů za červen 2015, kdy se zhroutila koalice ANO a PRO! Ústí (blíže o tom zde).

V čele města ji vystřídala vláda složená z hnutí UFO a nestraníků za klíčové podpory ČSSD, která dříve vládla. Magistrát rozdělil mezi 14 vedoucích pozic 451 tisíc korun, částky se pohybovaly od 30 do 45 tisíc.

Na dva šéfy nezbylo

Na dva z vedoucích postů přitom peníze nezbyly. „Zakládá to podezření, že motivací pro udělení odměn bylo ocenění loajality vedoucích odborů ke staronovému vedení města a potrestání těch, kteří při výkonu svého zaměstnání nepostupovali dle pokynů politiků,“ líčí svá podezření Blažej.

Kvůli zveřejnění odměn musel z formálních důvodů zažalovat krajský úřad, aby se k požadovaným informacím dostal.

Důvodem je, že spis opakovaně putoval mezi oběma úřady a tímto způsobem by Lukáš Blažej požadované informace nikdy nezískal.

„Proti rozhodnutí magistrátu není možné podat žalobu, protože to nikdy není konečné rozhodnutí, jelikož je proti němu přípustné odvolání,“ vysvětluje aktivista.

Radnice odmítá dělení dle politického klíče

Proto žaloval zrušující rozhodnutí krajského úřadu, aby odblokoval situaci. „A současně se domáhám toho, aby soud uložil magistrátu, což je vedlejší účastník řízení, poskytnout mi informace,“ dodal.

Aktivista si tak u konkrétních částek a jmen chce svá podezření ověřit. Magistrát přitom opakovaně odmítá, že by se odměny dělily podle politického klíče.

„Jeden obdržel výtku tajemníka kvůli nekvalitní práci, post druhého vedoucího odboru nebyl v té době obsazený,“ uvádí mluvčí města Romana Macová, proč u dvou pozic odměny absentovaly.

Žalobu město odmítá komentovat, protože ji Blažej podal na krajský úřad. „Do této chvíle nám nebyla žaloba doručena. Nemohu se tedy k tomu blíže vyjádřit,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Krajský soud MF DNES potvrdil, že už žalobu přijal. „Žalobu evidujeme,“ sdělila mluvčí soudu Marcela Trejbalová. Přestože spis má přiděleného soudce i spisovou značku, jednání ještě nařízené není.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz