Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Magistrát odmítl dát údaje o odměnách, student se obrací na soud

  11:07aktualizováno  11:07
Student Lukáš Blažej vede spor s ústeckým magistrátem o zveřejnění výše odměn vedoucím odborů a dotáhl ho až k soudu. Radnice totiž opakovaně odmítla Blažejově žádosti o informace vyhovět. Navíc magistrát ignoroval i stanovisko nadřízeného krajského úřadu, který ho vyzval, ať žádosti vyhoví.
Budova ústeckého magistrátu.

Budova ústeckého magistrátu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Odměny dostali úředníci ve chvíli, kdy se na radnici měnila vláda. Mladý aktivista si tak chce ověřit, zda se peníze rozdávaly spravedlivě (psali jsme o tom zde).

„Od února mi magistrát třikrát odmítl vyžádané informace sdělit, přestože ho na základě mého odvolání krajský úřad pokaždé upozornil, že jedná protizákonně,“ říká Blažej.

Ačkoliv je krajský úřad nadřízeným orgánem magistrátu, nařídit zveřejnění výše odměn pro konkrétní vedoucí úředníky mu nemohl. Ve svých usneseních dal ale jasně najevo, jak by měla radnice postupovat.

Ale protože magistrát právní názor vyššího orgánu nerespektoval, podal Blažej žalobu. Chce se jejím prostřednictvím domoci zveřejnění výše odměn pro konkrétní šéfy odborů za červen 2015, kdy se zhroutila koalice ANO a PRO! Ústí (blíže o tom zde).

V čele města ji vystřídala vláda složená z hnutí UFO a nestraníků za klíčové podpory ČSSD, která dříve vládla. Magistrát rozdělil mezi 14 vedoucích pozic 451 tisíc korun, částky se pohybovaly od 30 do 45 tisíc.

Na dva šéfy nezbylo

Na dva z vedoucích postů přitom peníze nezbyly. „Zakládá to podezření, že motivací pro udělení odměn bylo ocenění loajality vedoucích odborů ke staronovému vedení města a potrestání těch, kteří při výkonu svého zaměstnání nepostupovali dle pokynů politiků,“ líčí svá podezření Blažej.

Kvůli zveřejnění odměn musel z formálních důvodů zažalovat krajský úřad, aby se k požadovaným informacím dostal.

Důvodem je, že spis opakovaně putoval mezi oběma úřady a tímto způsobem by Lukáš Blažej požadované informace nikdy nezískal.

„Proti rozhodnutí magistrátu není možné podat žalobu, protože to nikdy není konečné rozhodnutí, jelikož je proti němu přípustné odvolání,“ vysvětluje aktivista.

Radnice odmítá dělení dle politického klíče

Proto žaloval zrušující rozhodnutí krajského úřadu, aby odblokoval situaci. „A současně se domáhám toho, aby soud uložil magistrátu, což je vedlejší účastník řízení, poskytnout mi informace,“ dodal.

Aktivista si tak u konkrétních částek a jmen chce svá podezření ověřit. Magistrát přitom opakovaně odmítá, že by se odměny dělily podle politického klíče.

„Jeden obdržel výtku tajemníka kvůli nekvalitní práci, post druhého vedoucího odboru nebyl v té době obsazený,“ uvádí mluvčí města Romana Macová, proč u dvou pozic odměny absentovaly.

Žalobu město odmítá komentovat, protože ji Blažej podal na krajský úřad. „Do této chvíle nám nebyla žaloba doručena. Nemohu se tedy k tomu blíže vyjádřit,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Krajský soud MF DNES potvrdil, že už žalobu přijal. „Žalobu evidujeme,“ sdělila mluvčí soudu Marcela Trejbalová. Přestože spis má přiděleného soudce i spisovou značku, jednání ještě nařízené není.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz