Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve sporu o stamiliony za ústecký most se firmě nedaří prokázat dohodu

  8:24aktualizováno  8:24
Firmě Hutní montáže se ani při dalším jednání soudního sporu o doplatek za vícepráce při stavbě Mariánského mostu v Ústí nad Labem nepodařilo prokázat, kdy, s kým a na jakých konkrétních změnách původní smlouvy se s městem dohodla. Důkaz firmu dělí od 184 milionů korun. Úroky částku navyšují na 700 milionů.

Mariánský most v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Bylo to ve změně příčného řezu mostu, změně konstrukčního řešení pylonu a třetí změna se týkala počtu závěsů,“ vyjmenoval u soudu údajné změny oproti původní smlouvě advokát Hutních montáží Jiří Císař. Zásahy ve stavbě byly podle zhotovitele nutné, aby most mohl bezpečně plnit svou funkci.

Fotogalerie

Císař argumentoval, že o změnách se jednalo v průběhu budování mostu na několika poradách, jichž se účastnili zástupci města, projektanta a zhotovitele.

„V průběhu řízení je jasně patrná vůle směřující ke změně předmětu díla způsobem popsaným záznamem z výrobních porad,“ podotkl. Doložit uzavření samotné smlouvy o změně díla se mu však zatím nepovedlo.

Právní zástupce města Lubomír Bejdl navíc podotkl, že porady neměly závazný charakter. „Z textu tohoto záznamu je jasné, že šlo převážně o konzultace a prodiskutování základních zásad pro další vývoj projektové dokumentace,“ poznamenal Bejdl.

Prokázání závazné dohody požaduje krajský soud

Soud, který se táhne od roku 1999, tak ani po pondělním líčení není blíž konečnému rozhodnutí. Další jednání se bude konat v dubnu, rozsudek se však neočekává.

„Pokračovali bychom k dalším změnám ve stavbě, budeme se zabývat jednotlivými subjekty a jejich oprávněním uzavřít či neuzavřít případnou dohodu o změně díla,“ uzavřela jednání soudkyně Iva Kučerová.

Mariánský most se stavěl zhruba pět let, otevřen byl v létě roku 1998. Město přišlo jeho vybudování zhruba na 750 milionů, všechny náklady platilo ze svého.

Radnice už spor jednou prohrála, krajský soud ale po jejím odvolání kauzu vrátil. Ve svém rozsudku zdůraznil, že je potřeba prokázat, zda existovala závazná dohoda o změně stavby.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz