Jan Růžek (vlevo) obhajoval i exsenátora ODS Alexandra Nováka.

Jan Růžek (vlevo) obhajoval i exsenátora ODS Alexandra Nováka. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Lounskou ČSSD ovládl vlivný advokát a nabírá kriminálníky, píší straníci

  • 18
Členové lounské ČSSD poslali dopis sociálnědemokratickým poslancům, že jejich městskou organizaci ovládl člen předsednictva Jan Růžek a stojí za přijímáním lidí s pochybnou minulostí, které coby advokát obhajoval z trestných činů. Ti pak podle dopisu na schůzích hlasují, jak Růžek potřebuje.

„Jde třeba o Zdeňka Střeštíka, odsouzeného za pokus o vraždu,“ stojí v dopise.

Střeštík vyhrožoval manželce, že ji podřízne, nakonec ji napadl nožem. Soud Střeštíka potrestal v říjnu 2005, v lednu 2006 rozsudek stvrdil vrchní soud.

Jan Růžek

Jako advokát zastupoval bývalého senátora ODS Alexandra Nováka.

V roce 1998 vzbudilo pozornost jeho odvolání z legislativní rady vlády. Její tehdejší předseda Pavel Rychetský se s Růžkem rozloučil z důvodů zneužívání funkce pro vlastní byznys.

Poté Růžek působil jako správce konkurzní podstaty. Podnikatel Michal Dvořák ho vinil z vytunelování majetku. Jeho slova potvrdila advokátní komora, když uznala v roce 2002 Dvořákovu stížnost.

Později policisté vyšetřovali, zdali si Růžek objednal nájemnou vraždu na bývalého policistu Fedora Taptiče. Údajný nájemný vrah nejprve v čestném prohlášení potvrdil, „že mu koncem října 2008 Růžek slíbil milion a půl za Taptičovu likvidaci“, později ale svá slova odvolal. Růžek tvrdí, že naopak Taptič vydíral jeho.

Růžkova expřítelkyně Jana Vainerová, která s ním žila ve Španělsku, roce 2009 u Okresního soudu v Ústí nad Labem vypověděla: „Říkal, že má peníze, které získával z konkurzu ne zrovna poctivou cestou, a chtěl je investovat ve Španělsku. To byl důvod jeho pobytu.“

„Dostal 10 let podle paragrafu 219 starého trestního zákoníku, což je vražda. V roce 2012 byl podmíněné propuštěn a bylo mu uloženo sedm let dohledu probačního úředníka,“ potvrdila MF DNES mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová

Není to jediná kauza, v níž Střeštík figuroval. Na podzim 2005 ho státní zástupce obžaloval z týraní, kauza se řešila na lounském okresním soudu. Střeštík kvůli tomu strávil několik měsíců ve vazbě, soud ale nakonec v únoru 2006 jeho stíhání zastavil.

„V organizaci máme sto členů, Střeštík je jedním z nich, ale víc o tom nevím,“ říká k tomu Jan Růžek.

Bývalý šéf lounské organizace ČSSD a krajský zastupitel Pavel Csonka v Střeštíkově trestní minulosti problém nevidí.

„Ze stanov nevyplývá, že by se měl při přijetí členů vyžadoval výpis z rejstříku trestů. Pan Střeštík si svůj trest odpykal. Nyní na něj pohlížíme jako na bezúhonnou osobu,“ řekl.

Sbírali lidi přímo v hospodách, říká vyloučená členka

V dopise poslancům členové lounské ČSSD upozorňují i na dalšího sociálního demokrata s podivnou minulostí, Jiřího Lošana.

„Ten vozí na naše schůze lidi, kteří nejsou členové ČSSD (zhruba deset a patnáct podle potřeby), aby byl na schůzi dostatek lidí, kdyby přišla kontrola. Vydávají se za řádné členy strany a hlasují podle Růžkových pokynů,“ píše se v dokumentu.

MF DNES jména autorů dopisu zná, ale vzhledem k tomu, že se sami nepodepsali, jejich anonymitu respektuje. Redakce však oslovila další členy, kteří znění dopisu schvalují.

„S tím lze souhlasit,“ řekla třeba Jana Nováková, která byla z lounské organizace ČSSD vyloučena, ale odvolala se a nyní čeká na rozhodnutí krajské organizace.

„Když jsem byla členkou okresního výkonného výboru, tak jsem viděla, jak byli tito lidé přiváženi, aby byly schůze usnášeníschopné. Sbírali je přímo v hospodách, vždy jim za to zaplatili. To je běžná praktika, tak to u nás chodí,“ tvrdí Nováková.

S Růžkem jsem se rozešla lidsky i ideologicky, říká Benešová

Pavel Csonka za Lošanem stojí. „Jirka nikdy nikam nekandidoval, a co vím, tak ani nebude.“ Lékař a dlouholetý místní člen ČSSD a Vladimír Emingr doplňuje, že Lošanovi nemůže nic vytknout. „Vždyť jeho stavební firma nám i hezky opravila lékařské středisko,“ poznamenal.

Poslankyně Marie Benešová, která za lounskou ČSSD kandidovala, je však jiného názoru. „Napětí v lounské organizaci je. Za nitky tahá Jan Růžek. Lidsky a ideologicky jsem se s ním rozešla. S mým místem ve sněmovně kšeftoval do dalších voleb, aniž bych cokoli věděla,“ tvrdí.

O dopisu se podle Benešové mezi poslanci diskutovalo. „Chodí za mnou místní členové. Stěžují si. A to i na nové straníky přijaté Růžkem. Bojí se, že když proti Růžkovi vystoupí, pomstí se jim,“ dodává Benešová.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Krákora se chce situací na Lounsku zabývat. Naopak třeba jeho kolega Milan Urban nechápe, proč by problémy v místní organizaci měli řešit poslanci.

Chtějí mě zdiskreditovat před volbami, tvrdí Růžek

Jan Růžek obsah dopisu zná. „Jde o nesmysly, které si vymýšlejí vyloučení členové. Posílají je na všechny stranické orgány s cílem mě zdiskreditovat před volbami,“ říká.

Zdrženlivě zatím rozpory uvnitř lounské ČSSD komentuje krajský šéf sociálních demokratů Miroslav Andrt. O napětí v buňce ví, bližší informace ale nemá.

„Jsou tam minimálně dvě party, které si vyřizují účty, ale že by šel nějaký dopis směrem k poslancům, to nevím,“ reagoval. Chce ale oslovit poslance i členy okresního vedení ČSSD v Lounech, aby se v situaci zorientoval. Podotkl však, že spory jsou věcí hlavně lounské organizace.

Pokud jde o trestní minulost Zdeňka Střeštíka, pohlíží na ni Andrt spíše shovívavě. „Z principu budu samozřejmě radši, když ve straně budou lidi bez poskvrny. Naším zájmem je mít co nejkvalitnější členskou základnu. Nemůžu ale z principu říct, že jsou lidi nenapravitelní. Někdo může v rámci ‚kání se‘ projít osvícením a být skvělý. Neznám bližší podmínky, takže v tomhle ohledu nechci soudit,“ uvedl.

O vlivu Jana Růžka na místní ČSSD svědčí aktuální dění. Předsedkyní místní organizace ČSSD Louny byla v úterý 1. prosince zvolena jeho manželka Andrea Vlčková.

,