Bývalý starosta Roman Hanusch je od roku 2012 ve vězení, dostal pět let.

Bývalý starosta Roman Hanusch je od roku 2012 ve vězení, dostal pět let. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Chlumci zbývá jen ústavní stížnost, jinak exekucí přijde o 18 milionů

  • 1
Radnice Chlumce na Ústecku se chytá poslední naděje, jak nepřijít o 18 milionů korun. Kvůli machinacím bývalého starosty Romana Hanusche se dodnes potýká s exekucí, jejíž platnost odmítly zrušit soudy všech instancí. Rada města teď doporučila zastupitelstvu podat ve sporu ústavní stížnost.

"Ústavní stížnost je v podstatě posledním možným procesním prostředkem, kterým může město Chlumec dosáhnout zrušení napadeného rozhodnutí soudu a nového projednání věci," sdělil současný starosta Petr Maxa.

Kořeny potíží sahají do května 2008, kdy tehdejší starosta Roman Hanusch uzavřel bez vědomí orgánů Chlumce smlouvu se společností MFC Izoblok Morfico, která dodala stavební materiál za 7,9 milionů korun na stavbu sedmi bytových domů.

Chlumec za materiál nezaplatil, firma Morfico podala úspěšný exekuční návrh a radnice se od té doby o platnost exekuce soudí. Ve sporu se opírá o to, že námitku proti klíčové doložce na stavební materiál ve smlouvě s firmou Morfico uplatnila včas.

Naposledy Chlumec přesto neuspěl ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu, které podal loni v dubnu. Částka i s úroky a odměnou exekutorovi už se mezitím vyšplhala na 17,9 milionu.

Starosta bude dluh splácet z důchodu

Exstarosta Hanusch dostal v roce 2012 za čtyři trestné činy při správě peněz a hospodaření s majetkem města pět let vězení. Chlumci způsobil škodu 16,5 milionu a poslal ho na hranu bankrotu. "Získal pocit, že je v obci neomezeným pánem," řekla tehdy soudkyně Kamila Krejcarová (rozsudek zde).

Chlumec kvůli Hanuschovi ještě na podzim 2010 dlužil 30 milionů korun, v roce 2011 mu pak exekutor blokoval účet a držel klíče k veškerému majetku města za 200 milionů. To vše už má město za sebou, opět zřídilo zrušenou městskou policii, má zpátky svůj majetek a výrazně do něj investuje.

Na náhradě škody se bude symbolicky podílet i Hanusch. Od února se peníze z jeho důchodu hromadí na sociální správě a po nabytí právní moci soudního rozhodnutí mu zbude jen životní minimum.