Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akademici z Ústí vytkli rektorovi, že je neposlechl a jel za Zemanem

  13:03aktualizováno  13:03
Akademický senát ústecké univerzity dal rektorovi školy René Wokounovi najevo, že by do budoucna neměl ignorovat jeho názory. Wokoun jako jeden z mála rektorů přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana na pondělní ceremoniál na Pražském hradě, přestože ho drtivá většina akademické obce univerzity vyzvala, ať tam nejezdí.

Rektor ústecké univerzity René Wokoun při debatě s vedením akademického senátu o tom, proč neodmítl pozvání na Hrad. V popředí šéf studentské komory Antonín Kadlec. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Akademický senát vyjadřuje zklamání nad skutečností, že rektor univerzity nerespektoval stanovisko studentské komory a vrcholných představitelů akademické obce ve věci účasti na oslavách 28. října," stojí v usnesení, jež senát přijal ve středu večer poměrem hlasů 22:1.

Akademický senát reprezentuje studenty a pedagogy všech fakult univerzity a mimo jiné se usnáší na návrhu jmenování rektora, případně jeho odvolání z funkce. Za jeho diplomatickou formulací se tak skrývá výstraha.

"Rádi bychom, aby si pan rektor na základě tohoto usnesení uvědomil, že je to člověk, který je akademickým senátem volen. A když akademický senát volí svého rektora, tak předpokládá, že bude nějakým způsobem stát za jeho postoji," řekl jasně místopředseda senátu a současně šéf Studentské komory univerzity Antonín Kadlec.

Právě Studentská komora Wokouna vyzvala, aby se k protestu většiny rektorů přidal. Podporu protestujícím rektorům poté vyjádřilo sedm z osmi děkanů ústecké univerzity (o výzvě zde).

"Pan rektor by měl daleko více vážit, jestli bude, či nebude respektovat takhle silnou většinu volených akademických funkcionářů," dodal předseda senátu Martin Balej.

Vedení akademického senátu však připustilo, že rektor neměl moc času, protože výzva studentské komory přišla v pátek večer a stanovisko děkanů v sobotu, dva dny před oslavou. Wokoun se navíc o názorech akademiků dozvěděl zprostředkovaně.

Akademickou svobodu musíme střežit, shodli se děkani

René Wokoun se s Akademickým senátem univerzity neshoduje v pohledu na to, že se 24 z 28 rektorů veřejných vysokých škol odmítlo zúčastnit oslav 95. výročí vzniku Československa na Pražském hradě kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman dva rektory z osobních důvodů nepozval (o protestu zde).

"V dané situaci bylo dobré se připojit k většině rektorů, kteří tam nešli, a dát tak najevo, že ani my nejsme spokojeni s politickou kulturou," říká Balej.

Místopředseda senátu Zdeněk Svoboda podotkl, že selekce prezidenta při pozvání rektorů na Hrad je nežádoucím vymezením politické moci vůči akademické obci, proti čemuž by se univerzity měly postavit.

"Osobně bych doporučil panu rektorovi Wokounovi střežit si akademickou svobodu a je pro mě zklamáním, že to neudělal," poznamenal Svoboda.

Nepřišlo mi to tak vážné, zdůvodňuje rektor

Rektor Wokoun oponuje, že chování prezidenta Zemana nebylo takovým zásahem do akademické obce, aby bylo na místě gesto odporu.

"Mně nepřišlo, že tento případ, nepozvání rektorů, je až tak závažný," uvedl Wokoun. Současně ale poznamenal, že Zemanův postoj vůči rektorům byl "velmi nešťastný a nestátnický".

Rektor zároveň zdůvodnil, že svou roli při jeho rozhodování sehrála i návštěva prezidenta Zemana na ústecké univerzitě, jež se uskutečnila před týdnem, jen několik dní před státním svátkem (a den před volbami do Sněmovny).

"V této souvislosti mi přišlo nevhodné odmítnout pozvání na Hrad," řekl Wokoun.

Neválčíme, říkají obě strany sporu

Místopředseda senátu Svoboda však v souvislosti se Zemanovou návštěvou na univerzitě poznamenal, že do budoucna by měla být ústecká univerzita před volbami pro politiky tabu.

"Není šťastné v předvolebním období, aby politici navštěvovali univerzitní prostředí," poznamenal Svoboda. Rektor Wokoun kontroval, že návštěva prezidenta neměla nic společného s agitací.

Obě strany se však shodují, že navzdory rozdílným postojům senátu a rektora Wokouna se v ústecké univerzitě neschyluje k žádnému boji mezi akademiky.

"Naopak. Je potvrzením toho, že na univerzitě probíhá živá a otevřená diskuse mezi všemi," řekl předseda senátu Balej.

"Funguje tu pluralita názorů," přitakal rektor Wokoun.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz