Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akademici z Ústí vytkli rektorovi, že je neposlechl a jel za Zemanem

  13:03aktualizováno  13:03
Akademický senát ústecké univerzity dal rektorovi školy René Wokounovi najevo, že by do budoucna neměl ignorovat jeho názory. Wokoun jako jeden z mála rektorů přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana na pondělní ceremoniál na Pražském hradě, přestože ho drtivá většina akademické obce univerzity vyzvala, ať tam nejezdí.

Rektor ústecké univerzity René Wokoun při debatě s vedením akademického senátu o tom, proč neodmítl pozvání na Hrad. V popředí šéf studentské komory Antonín Kadlec. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Akademický senát vyjadřuje zklamání nad skutečností, že rektor univerzity nerespektoval stanovisko studentské komory a vrcholných představitelů akademické obce ve věci účasti na oslavách 28. října," stojí v usnesení, jež senát přijal ve středu večer poměrem hlasů 22:1.

Akademický senát reprezentuje studenty a pedagogy všech fakult univerzity a mimo jiné se usnáší na návrhu jmenování rektora, případně jeho odvolání z funkce. Za jeho diplomatickou formulací se tak skrývá výstraha.

"Rádi bychom, aby si pan rektor na základě tohoto usnesení uvědomil, že je to člověk, který je akademickým senátem volen. A když akademický senát volí svého rektora, tak předpokládá, že bude nějakým způsobem stát za jeho postoji," řekl jasně místopředseda senátu a současně šéf Studentské komory univerzity Antonín Kadlec.

Právě Studentská komora Wokouna vyzvala, aby se k protestu většiny rektorů přidal. Podporu protestujícím rektorům poté vyjádřilo sedm z osmi děkanů ústecké univerzity (o výzvě zde).

"Pan rektor by měl daleko více vážit, jestli bude, či nebude respektovat takhle silnou většinu volených akademických funkcionářů," dodal předseda senátu Martin Balej.

Vedení akademického senátu však připustilo, že rektor neměl moc času, protože výzva studentské komory přišla v pátek večer a stanovisko děkanů v sobotu, dva dny před oslavou. Wokoun se navíc o názorech akademiků dozvěděl zprostředkovaně.

Akademickou svobodu musíme střežit, shodli se děkani

René Wokoun se s Akademickým senátem univerzity neshoduje v pohledu na to, že se 24 z 28 rektorů veřejných vysokých škol odmítlo zúčastnit oslav 95. výročí vzniku Československa na Pražském hradě kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman dva rektory z osobních důvodů nepozval (o protestu zde).

"V dané situaci bylo dobré se připojit k většině rektorů, kteří tam nešli, a dát tak najevo, že ani my nejsme spokojeni s politickou kulturou," říká Balej.

Místopředseda senátu Zdeněk Svoboda podotkl, že selekce prezidenta při pozvání rektorů na Hrad je nežádoucím vymezením politické moci vůči akademické obci, proti čemuž by se univerzity měly postavit.

"Osobně bych doporučil panu rektorovi Wokounovi střežit si akademickou svobodu a je pro mě zklamáním, že to neudělal," poznamenal Svoboda.

Nepřišlo mi to tak vážné, zdůvodňuje rektor

Rektor Wokoun oponuje, že chování prezidenta Zemana nebylo takovým zásahem do akademické obce, aby bylo na místě gesto odporu.

"Mně nepřišlo, že tento případ, nepozvání rektorů, je až tak závažný," uvedl Wokoun. Současně ale poznamenal, že Zemanův postoj vůči rektorům byl "velmi nešťastný a nestátnický".

Rektor zároveň zdůvodnil, že svou roli při jeho rozhodování sehrála i návštěva prezidenta Zemana na ústecké univerzitě, jež se uskutečnila před týdnem, jen několik dní před státním svátkem (a den před volbami do Sněmovny).

"V této souvislosti mi přišlo nevhodné odmítnout pozvání na Hrad," řekl Wokoun.

Neválčíme, říkají obě strany sporu

Místopředseda senátu Svoboda však v souvislosti se Zemanovou návštěvou na univerzitě poznamenal, že do budoucna by měla být ústecká univerzita před volbami pro politiky tabu.

"Není šťastné v předvolebním období, aby politici navštěvovali univerzitní prostředí," poznamenal Svoboda. Rektor Wokoun kontroval, že návštěva prezidenta neměla nic společného s agitací.

Obě strany se však shodují, že navzdory rozdílným postojům senátu a rektora Wokouna se v ústecké univerzitě neschyluje k žádnému boji mezi akademiky.

"Naopak. Je potvrzením toho, že na univerzitě probíhá živá a otevřená diskuse mezi všemi," řekl předseda senátu Balej.

"Funguje tu pluralita názorů," přitakal rektor Wokoun.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Kdo si neudělal zásoby sena, bude na tom špatně, říká chovatel

Jiří Andrle, nadšený chovatel a předseda ZO ČSCH Litoměřice-Žitenice....

Letní úmorná vedra trápí nejen lidi, ale jsou problémem i pro zvířata. Člověk se před horkem může schovat, kam chce,...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz