Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolek v Kadani vychovává asistenční psy jako parťáky postižených lidí

  9:17aktualizováno  9:17
Čtyři psi v současné době procházejí speciálním výcvikem kadaňského spolku Šťastný pes – Handicap. Spolek vychovává a cvičí asistenční a canisterapeutické psy, kteří pomáhají postiženým lidem.

Trenérka Hana Kaufmanová se psem Oskarem. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Svléknout z člověka mikinu, kalhoty i boty, podat televizní ovladač, telefon nebo přinést noviny, rozsvítit, otevřít a zavřít dveře. Dvouapůlletý hnědý labrador Oskar tohle všechno hravě zvládne.

Právě totiž prochází výcvikem na asistenčního psa a za několik měsíců se stane parťákem pětiletého Tomáše, který je upoutaný na invalidní vozík.

Lidé ze spolku Šťastný pes – Handicap se svými dvěma svěřenci.

Lidé ze spolku Šťastný pes – Handicap se svými dvěma svěřenci.

„Běžně výcvik probíhá od štěněte, kdy se již v průběhu ‚předvýchovy‘ zjišťuje, zda bude vhodný k dalšímu speciálnímu výcviku. Oskar je výjimkou,“ říká Jaroslava Polacseková ze spolku Šťastný pes – Handicap.

„Získali jsme ho na jaře od předchozích majitelů. Předtím byl uvázaný u boudy a jeho jedinou činností bylo prohánění koček na zahradě,“ dodává.

Za několik týdnů Oskara čekají asistenční a canisterapeutické zkoušky. Pokud obstojí, získá osvědčení a poputuje do nové rodiny.

Psychická opora pro handicapované

Asistenční a canisterapeutičtí psi jsou i velkou psychickou podporou pro handicapované. Tito psi pomáhají rozvíjet jemnou i hrubou motoriku, dokážou přivolat pomoc při záchvatu, upadnutí nebo jiném problému člověka.

Kadaňský spolek funguje necelý rok, úspěšně vychoval jednoho asistenčního psa, který již pomáhá rodině. Další čtyři psi včetně Oskara má nyní na starosti čtveřice zkušených kynoložek.

„Délka výcviku je osm měsíců až rok a je uzpůsobena konkrétním potřebám klienta. Nejlépe se na výcvik hodí labrador nebo zlatý retriever.

Jsou učenliví a baví je pracovat, nikdy nejsou agresivní,“ vysvětluje trenérka Hana Kaufmanová s tím, že asistenční pes je dalšíma rukama handicapovaných.

Další dva několikaměsíční psi jsou v ‚předvýchově‘, kde se učí základním povelům poslušnosti, hygieně, jezdit hromadnou dopravou či autem.

Zvykání psů na různá prostředí

V jednom roce musí projít sérií veterinárních vyšetření, a pokud jsou zdraví, pokračuje se ve speciálním výcviku. Aby si psi zvykli na různá prostředí, vyrážejí s nimi trenéři do škol, nemocnic či do domova pro seniory.

„Rádi jsme poskytli spolku prostředí a podmínky, ve kterých budou psi v následujících letech pracovat. Mám na mysli péči o vozíčkáře či méně pohyblivé lidi,“ říká ředitelka kadaňského Domova pro seniory Lenka Raadová.

Roční výcvik jednoho psa stojí kolem 190 tisíc korun, pokud trvá déle, náklady jsou vyšší. Částka zahrnuje veškeré náklady spojené s chovem a výcvikem psa včetně mzdy trenéra.

Všechny náklady hradí spolek. Na rozdíl od vodicích psů, kteří jsou uznanou kompenzační pomůckou, která je hrazena ze státních prostředků.

„Výcvik asistenčních, canisterapeutických nebo signálních psů hradí organizace, které výcvik zajišťují. Pomáhají nám nadace, firmy a dárci. Někdy musíme sáhnout i do našich osobních rezerv,“ poznamenává Polacseková.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz