Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolek ohrozily chyby ve sbírce pro Činoherák, může i zaniknout

  8:48aktualizováno  8:48
Spolek, který v Ústí nad Labem provozuje kulturní prostor Hraničář a navázal na činnost Činoheráku, je v ohrožení. Čelí správnímu řízení za chyby při pořádání celonárodní sbírky na podporu činohry a opravu Hraničáře.

Budovu bývalého kina Hraničář proměnili dobrovolníci na kulturní dům. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Pokud se spolek neobhájí, může od krajského úřadu dostat milionovou pokutu. Hraničář dílčí pochybení připouští, ale na sbírku podle něj neměla vliv (o vyhlášení sbírky jsme psali zde).

„Běží správní řízení o udělení pokuty kvůli nesplnění několika povinností v souvislosti s pořádáním a nakládáním se sbírkou, jsou tam určité nesrovnalosti,“ sdělila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

V extrémním případě může krajský úřad podle zákona o veřejných sbírkách uložit Hraničáři pokutu ve výši až 1,1 milionu korun. Taková sankce by pro spolek s názvem Veřejný sál Hraničář byla likvidační.

Celonárodní sbírku vyhlásil předcházející spolek Činoherák Ústí v červnu 2014. Měla mu pomoci zajistit udržení jeho chodu a především rekonstrukci tehdy opuštěného sálu Hraničáře.

V sále hodlal spolek zřídit stálou scénu pro soubor Činoherního studia, které tehdejší radnice v čele s ČSSD dohnala k zániku.

Kraj má čtyři výtky

Čeho se spolek při konání sbírky dopustil, odmítla mluvčí kraje Dosedělová s ohledem na probíhající řízení přiblížit. MF DNES se ale podařilo zjistit detaily.

Krajský úřad vytýká spolku celkem čtyři porušení zákona o veřejných sbírkách, spolek podle úřadu třeba nenahlásil změnu svého sídla, změnu účelu konání sbírky či nepředložil průběžné vyúčtování sbírky.

„Z našeho pohledu se neudělalo nic špatného, všechny postupy, které jsme dělali, byly konzultované s lidmi, kteří tomu rozumějí,“ odmítá chyby někdejší šéf výboru spolku Činoherák Ústí Filip Nuckolls.

Činoherák Ústí loni při návratu Činoherního studia pod křídla radnice fakticky zanikl, nástupnickým subjektem se stal spolek Veřejný sál Hraničář.

Právní zástupce Veřejného sálu Hraničář některé chyby přiznává, podle něj ale neměly na věcný záměr a využití sbírky vliv. Spolek tedy skutečně nahlásil změnu svého sídla z Prahy do Ústí až po zákonné lhůtě, stejně tak pozdě předložil průběžné vyúčtování sbírky.

Smysl sbírky: dělat v Hraničáři kulturu

„Tento skutek neměl žádné následky. Vyúčtování jako takové bylo dodáno později a veškeré cíle, které zákon s touto povinností splňuje, tedy kontrola ze strany úřadu, mohly být beze zbytku naplněné,“ uvedl právní zástupce spolku Pavel Uhl.

Spolek naopak odmítá, že by se změnil účel sbírky. Krajský úřad to dovozuje kvůli změně spolku Činoherák Ústí na Veřejný sál Hraničář, nicméně smysl sbírky zůstal: tedy vytvářet v opraveném Hraničáři svobodnou kulturu.

Správní řízení zahájil krajský úřad minulý týden, nejpozději by v něm měl rozhodnout v srpnu. „Zákonná lhůta pro správní řízení je třicet až šedesát dní,“ podotkla mluvčí Dosedělová.

Pokud úřad nevyslyší argumenty spolku a skutečně ho potrestá, uložení maximální sankce je krajně nepravděpodobné. Lze předpokládat, že případná pokuta by byla řádově nižší.

Přestože se činoherní soubor loni v létě vrátil pod křídla města a působí opět na Střekově, Hraničář prázdný nezůstal. Naopak se stal se svým pestrým programem koncertů, projekcí či výstav jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí ve městě.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz