Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolchemie brání nové univerzitní budově, bojí se milionových nákladů

  8:02aktualizováno  8:02
Ústecká chemička protestuje proti stavbě nové univerzitní budovy ve své blízkosti. Bojí se, že kvůli škole bude muset zvýšit bezpečnostní opatření a že ji to bude stát desítky až stovky milionů korun.

Na tomto místě má vyrůst nová budova ústecké univerzity. Spolchemie se snaží tomu zabránit, protože přes ulici má chemické provozy a musela by ze svého zaplatit nová bezpečnostní opatření. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) má brzy začít růst budova Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO). Její cena má přesáhnout půl miliardy korun.

Fotogalerie

Podoba budovy vzešla z architektonické soutěže. Vedle moderních poslucháren, laboratoří a dílen se tam počítá třeba i se zázemím pro menzu.

A venku se pak uvažuje o vzniku nemalého počtu parkovacích míst. „Těch bude společně s výstavbou vytvořeno 230,“ řekla mluvčí školy Jana Šiková.

Škola nikdy nic dražšího nestavěla. Zařízené už má všechno potřebné po administrativní stránce a zajištěné má i peníze. Přesto není pomyslné nebe nad projektem úplně bez mraků. Jeden „připlul“ od nedaleké Spolchemie, která je jen pár desítek metrů od chystané výstavby.

Chemička s výstavbou nesouhlasí kvůli poloze. Objekt má vzniknout v zóně havarijního plánování, vzdušnou čarou několik desítek metrů od výroby chemikálií.

Kampus získal povolení před lety

„Podle našeho přesvědčení nelze stavět bez patřičného odborného a aktuálního zhodnocení všech rizik včetně těch bezpečnostních,“ sdělil mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

„Kampus získal povolení v roce 2007, kdy podle tehdy platných metod bylo riziko přijatelné. V roce 2015 ale vstoupila v platnost novela zákona a došlo k opětovnému zpřísnění posuzování rizik. Počet lidí v zóně havarijního plánování opět vzroste bez odpovídajících opatření,“ pokračoval Charvát.

Právě za případná opatření by přitom platila chemička. Každá další výstavba objektu s vysokou koncentrací osob v její blízkosti může znamenat další investice.

„Podle nás není správné, aby kvůli stavební činnosti v okolí na nás vznikl v budoucnu tlak vynaložit dodatečně desítky až stovky milionů korun na další bezpečnostní opatření vyvolané přitom právě touto novou stavební činností,“ uvedl mluvčí.

Firma se proto začala aktivně bránit. Poté, co stavební odbor ústeckého magistrátu vydal stavební povolení, podala odvolání. To putovalo ke krajskému úřadu, který ho ale zamítl.

Žaloba ke krajskému soudu

„Spolchemie nesplňuje zákonné podmínky pro možnost získat postavení účastníka stavebního řízení a účastníkem tedy nebyla. Odvolání může podat jen účastník řízení nebo ten, kdo účastníkem měl být. Proto krajský úřad její odvolání zamítl jako nepřípustné,“ vysvětlila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Spolchemie vzápětí podala proti těmto dvěma úředním rozhodnutím správní žalobu ke krajskému soudu. Ten zatím verdikt nevynesl.

Univerzita mezitím na nic nečeká. „Disponujeme pravomocným stavebním povolením, to nás opravňuje pokračovat v potřebných krocích,“ sdělila mluvčí UJEP Šiková s tím, že probíhající spor mezi Spolchemií a krajským úřadem nechce škola komentovat.

Škola tak už vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Do konce října bychom rádi předali staveniště vítězné firmě. Stavba musí být hotová do konce roku 2019,“ doplnila Šiková.

Na výstavbu CPTO je připraveno 607 milionů korun. Hlavním zdrojem financování bude ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, univerzita se bude podílet částkou 12,6 milionu korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Najdete na iDNES.cz