Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolchemie brání nové univerzitní budově, bojí se milionových nákladů

  8:02aktualizováno  8:02
Ústecká chemička protestuje proti stavbě nové univerzitní budovy ve své blízkosti. Bojí se, že kvůli škole bude muset zvýšit bezpečnostní opatření a že ji to bude stát desítky až stovky milionů korun.

Na tomto místě má vyrůst nová budova ústecké univerzity. Spolchemie se snaží tomu zabránit, protože přes ulici má chemické provozy a musela by ze svého zaplatit nová bezpečnostní opatření. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) má brzy začít růst budova Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO). Její cena má přesáhnout půl miliardy korun.

Fotogalerie

Podoba budovy vzešla z architektonické soutěže. Vedle moderních poslucháren, laboratoří a dílen se tam počítá třeba i se zázemím pro menzu.

A venku se pak uvažuje o vzniku nemalého počtu parkovacích míst. „Těch bude společně s výstavbou vytvořeno 230,“ řekla mluvčí školy Jana Šiková.

Škola nikdy nic dražšího nestavěla. Zařízené už má všechno potřebné po administrativní stránce a zajištěné má i peníze. Přesto není pomyslné nebe nad projektem úplně bez mraků. Jeden „připlul“ od nedaleké Spolchemie, která je jen pár desítek metrů od chystané výstavby.

Chemička s výstavbou nesouhlasí kvůli poloze. Objekt má vzniknout v zóně havarijního plánování, vzdušnou čarou několik desítek metrů od výroby chemikálií.

Kampus získal povolení před lety

„Podle našeho přesvědčení nelze stavět bez patřičného odborného a aktuálního zhodnocení všech rizik včetně těch bezpečnostních,“ sdělil mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

„Kampus získal povolení v roce 2007, kdy podle tehdy platných metod bylo riziko přijatelné. V roce 2015 ale vstoupila v platnost novela zákona a došlo k opětovnému zpřísnění posuzování rizik. Počet lidí v zóně havarijního plánování opět vzroste bez odpovídajících opatření,“ pokračoval Charvát.

Právě za případná opatření by přitom platila chemička. Každá další výstavba objektu s vysokou koncentrací osob v její blízkosti může znamenat další investice.

„Podle nás není správné, aby kvůli stavební činnosti v okolí na nás vznikl v budoucnu tlak vynaložit dodatečně desítky až stovky milionů korun na další bezpečnostní opatření vyvolané přitom právě touto novou stavební činností,“ uvedl mluvčí.

Firma se proto začala aktivně bránit. Poté, co stavební odbor ústeckého magistrátu vydal stavební povolení, podala odvolání. To putovalo ke krajskému úřadu, který ho ale zamítl.

Žaloba ke krajskému soudu

„Spolchemie nesplňuje zákonné podmínky pro možnost získat postavení účastníka stavebního řízení a účastníkem tedy nebyla. Odvolání může podat jen účastník řízení nebo ten, kdo účastníkem měl být. Proto krajský úřad její odvolání zamítl jako nepřípustné,“ vysvětlila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Spolchemie vzápětí podala proti těmto dvěma úředním rozhodnutím správní žalobu ke krajskému soudu. Ten zatím verdikt nevynesl.

Univerzita mezitím na nic nečeká. „Disponujeme pravomocným stavebním povolením, to nás opravňuje pokračovat v potřebných krocích,“ sdělila mluvčí UJEP Šiková s tím, že probíhající spor mezi Spolchemií a krajským úřadem nechce škola komentovat.

Škola tak už vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Do konce října bychom rádi předali staveniště vítězné firmě. Stavba musí být hotová do konce roku 2019,“ doplnila Šiková.

Na výstavbu CPTO je připraveno 607 milionů korun. Hlavním zdrojem financování bude ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, univerzita se bude podílet částkou 12,6 milionu korun.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...Univerzita prodala bývalou kolej s podmínkou, že z ní nebudou sociální byty

Bývalá vysokoškolská kolej, kterou UJEP prodal soukromému vlastníkovi.

Bývalá vysokoškolská kolej K5 v ústecké čtvrti Klíše po čtyřech letech znovu ožije. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Další z rubriky

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Přírodní koupaliště v Kytlicích, na které ze břehu dohlíží velký vodník.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Na hradě zajistili uvolněný skalní masiv, podložili ho dubovými klíny

Správci národního parku museli zabezpečit posunutý šestitunový pískovcový blok.

Zabezpečit posunutý šestitunový pískovcový blok u vstupní cesty na skalní hrádek Šaunštejn museli ve středu správci...

U Lipna mladiství ujížděli policistům. Honička skončila havárií v lese

Policisté pronásledovali u Lipna Audi A6, ve kterém se po nehodě zranili dva...

Auto, v němž jeli dva mladiství, pronásledovali policisté brzy ráno na silnicích v okolí jihočeského Lipna. Honička...

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED SW PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz