Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolchemie brání nové univerzitní budově, bojí se milionových nákladů

  8:02aktualizováno  8:02
Ústecká chemička protestuje proti stavbě nové univerzitní budovy ve své blízkosti. Bojí se, že kvůli škole bude muset zvýšit bezpečnostní opatření a že ji to bude stát desítky až stovky milionů korun.

Na tomto místě má vyrůst nová budova ústecké univerzity. Spolchemie se snaží tomu zabránit, protože přes ulici má chemické provozy a musela by ze svého zaplatit nová bezpečnostní opatření. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) má brzy začít růst budova Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO). Její cena má přesáhnout půl miliardy korun.

Fotogalerie

Podoba budovy vzešla z architektonické soutěže. Vedle moderních poslucháren, laboratoří a dílen se tam počítá třeba i se zázemím pro menzu.

A venku se pak uvažuje o vzniku nemalého počtu parkovacích míst. „Těch bude společně s výstavbou vytvořeno 230,“ řekla mluvčí školy Jana Šiková.

Škola nikdy nic dražšího nestavěla. Zařízené už má všechno potřebné po administrativní stránce a zajištěné má i peníze. Přesto není pomyslné nebe nad projektem úplně bez mraků. Jeden „připlul“ od nedaleké Spolchemie, která je jen pár desítek metrů od chystané výstavby.

Chemička s výstavbou nesouhlasí kvůli poloze. Objekt má vzniknout v zóně havarijního plánování, vzdušnou čarou několik desítek metrů od výroby chemikálií.

Kampus získal povolení před lety

„Podle našeho přesvědčení nelze stavět bez patřičného odborného a aktuálního zhodnocení všech rizik včetně těch bezpečnostních,“ sdělil mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

„Kampus získal povolení v roce 2007, kdy podle tehdy platných metod bylo riziko přijatelné. V roce 2015 ale vstoupila v platnost novela zákona a došlo k opětovnému zpřísnění posuzování rizik. Počet lidí v zóně havarijního plánování opět vzroste bez odpovídajících opatření,“ pokračoval Charvát.

Právě za případná opatření by přitom platila chemička. Každá další výstavba objektu s vysokou koncentrací osob v její blízkosti může znamenat další investice.

„Podle nás není správné, aby kvůli stavební činnosti v okolí na nás vznikl v budoucnu tlak vynaložit dodatečně desítky až stovky milionů korun na další bezpečnostní opatření vyvolané přitom právě touto novou stavební činností,“ uvedl mluvčí.

Firma se proto začala aktivně bránit. Poté, co stavební odbor ústeckého magistrátu vydal stavební povolení, podala odvolání. To putovalo ke krajskému úřadu, který ho ale zamítl.

Žaloba ke krajskému soudu

„Spolchemie nesplňuje zákonné podmínky pro možnost získat postavení účastníka stavebního řízení a účastníkem tedy nebyla. Odvolání může podat jen účastník řízení nebo ten, kdo účastníkem měl být. Proto krajský úřad její odvolání zamítl jako nepřípustné,“ vysvětlila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Spolchemie vzápětí podala proti těmto dvěma úředním rozhodnutím správní žalobu ke krajskému soudu. Ten zatím verdikt nevynesl.

Univerzita mezitím na nic nečeká. „Disponujeme pravomocným stavebním povolením, to nás opravňuje pokračovat v potřebných krocích,“ sdělila mluvčí UJEP Šiková s tím, že probíhající spor mezi Spolchemií a krajským úřadem nechce škola komentovat.

Škola tak už vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Do konce října bychom rádi předali staveniště vítězné firmě. Stavba musí být hotová do konce roku 2019,“ doplnila Šiková.

Na výstavbu CPTO je připraveno 607 milionů korun. Hlavním zdrojem financování bude ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, univerzita se bude podílet částkou 12,6 milionu korun.
Nejčtenější

Tyran z Krupky bude ve vězení o půl roku déle kvůli napadení přítelkyně

Nikolas Bady před ústeckým okresním soudem.

Nikolas Bady známý jako „tyran z Krupky“ si vyslechl další rozsudek. Dvaadvacetiletý násilník, jenž si v současné době...

Muž chtěl zavraždit svého bratrance, odpojil ho od přístrojů, říká obžaloba

JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice.

Krajský soud se bude zabývat neobvyklým případem pokusu o vraždu, kdy František R. podle obžaloby odpojil v ústecké...Vjela autobusu přímo do cesty, pak už byla všude pára, líčili svědci nehodu

Obžalovaná Monika V. u soudu skrývala svou tvář.

Až osmileté vězení hrozí Monice V. za dva roky starou dopravní nehodu autobusu u Klášterce nad Ohří. Obžaloba řidičku...

Podezřelému z vraždy dívky v Doubici přibylo obvinění z šíření pornografie

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Kriminalisté rozšířili obvinění Martina Ch., který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku...

Sesuv půdy na dálnici D8 stále nemá viníka. Posudky se zcela rozcházejí

Sesuv zavalil stavbu posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří v červnu...

Znalecké posudky se liší tak, že není možné říct, jaká byla příčina sesuvu dálnice D8 u Lovosic, konstatovala soudkyně...

Další z rubriky

Policie obvinila dvacetiletou řidičku, v jejímž autě zemřeli tři lidé

Následkem tragické srážky automobilu s dodávkou u Tvarožné zemřely žena a dvě...

Policie začala stíhat dvacetiletou řidičku, v jejímž autě při loňské dopravní nehodě na Litoměřicku zemřeli tři mladí...

Pohnutou historii přesunutého kostela v Mostě přiblíží nový film

Děkanský kostel ještě na svém původním místě ve starém Mostě. Snímek je z doby...

Přímo v mosteckém přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie se ve čtvrtek bude konat slavnostní křest a premiéra filmu...

Policie navrhla obžalovat z korupce soudce Nováka a advokáta Douchu

Soudce Ivan Novák.

Policie ukončila vyšetřování úplatkářské kauzy bývalého chomutovského soudce Ivana Nováka a jeho přítele, pražského...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz