Spolchemie v Ústí by měla v dohledné době začít stavět novou technologii výroby chloru bez použití toxické rtuti.

Spolchemie v Ústí by měla v dohledné době začít stavět novou technologii výroby chloru bez použití toxické rtuti. | foto: Ondřej Hájek, MF DNES

Spolchemie přestane používat rtuť. To už mohla dávno, soudí ekologové

  • 9
Ústecká Spolchemie přestane do tří let používat při výrobě chloru jedovatou rtuť. Starou technologii nahradí metodou takzvané membránové elektrolýzy, při které se rtuť nevyužívá. Smlouvu s dodavatelem nového výrobního postupu podepíše ještě letos.

"Smlouva bude podepsána do několika týdnů, samotná výstavba začne v nejbližší době," potvrdila mluvčí Spolchemie Marie Logrová. Jméno vybraného dodavatele však nezveřejnila.

Spolchemie chlor potřebuje především pro výrobu rozpouštědel a lepidel. Při starém typu elektrolýzy ho získává tím, že rozkládá rtutí sůl na chlor a hydroxid sodný.

Ekologové tento způsob dlouhodobě kritizují. Poukazují na to, že rtuť z chemičky uniká jako emise do vzduchu nebo odpadní vodou do řeky Bíliny a dál do Labe, kde se ukládá v těle ryb.

Spolchemie zveřejnila, že se po spuštění stavby nového provozu stane jedinou chemičkou s membránovou elektrolýzou v republice. Chlor se však kromě Ústí vyrábí už jen v neratovické Spolaně, která si požádala o prodloužení životnosti staré technologie do roku 2020.

Spolchemie se mohla rtuti zbavit už dávno, říká ekolog

"V zahraničí jde náhrada technologie mnohem rychleji, ve většině chlorových chemiček už proběhla," kritizuje pomalé opouštění rtuti v Česku Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika.

Elektrolýzu šetrnější k životnímu prostředí už podle něj mohla ústecká Spolchemie dávno mít, kdyby před finanční krizí neinvestovala do koupě nového zahraničního závodu.

Integrované povolení původně počítalo s tím, že starý provoz ve Spolchemii skončí už v roce 2012. Firma ovšem tvrdila, že musí finančně náročnou investici vzhledem k dopadům ekonomické krize odložit. Krajský úřad, který o povolení rozhoduje, ho tak v roce 2010 prodloužil o rok a loni opět o dva roky.

Změna technologie bude stát 1,6 miliardy

Recese chemičku tvrdě zasáhla, musela propustit 160 zaměstnanců a přežila jen díky dohodě s věřitelskými bankami, jimž dluží asi 2,5 miliardy korun. Z krize se však rychle oklepala a za loňský rok ohlásila rekordní tržby a zisk 186 milionů.

Výstavba nové, ekologicky šetrnější technologie nebude levnou záležitostí. "Celkový rozpočet investice dosahuje zhruba 1,6 miliardy," přiblížila Logrová. Upřesnila, že už se proinvestovalo asi 130 milionů a chemička bude chtít získat na část dalších nákladů příspěvek ze Státního fondu životního prostředí.

Výstavba nového provozu bude podle Logrové probíhat na etapy, první byla už loni výstavba nové rozvodny elektrické energie. S vlastním spuštěním technologie se počítá v roce 2015.