Pracovnice infocentra Miroslava Vernerová před interaktivní mapou starého Mostu.

Pracovnice infocentra Miroslava Vernerová před interaktivní mapou starého Mostu. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Interaktivní mapa vrací pamětníky do již neexistujícího starého Mostu

  • 4
Návrat do historie umožňuje neobvyklá mapa v Turistickém informačním centru Most. Interaktivní tabule přenáší zájemce do doby před půl stoletím, kdy ještě existovalo staré královské město, které padlo za oběť těžbě uhlí. Nebo dokonce o sto let zpátky, kdy byl starý Most na vrcholu rozvoje.

Mapa je lákadlem pro turisty, ale nejvíc ji využívají pamětníci. „Nedávno sem přišla paní z Chomutova, která do starého Mostu jezdila za příbuznými,“ líčí pracovnice centra Miroslava Vernerová, jak lidé mapu využívají.

„Prohlížela si tu trasu, kudy chodila od nádraží kolem cihelny,“ pokračuje zaměstnankyně infocentra.

Starý Most byl zbouraný kvůli těžbě hnědého uhlí, na jeho místě je dnes jezero Most, které bude ještě dva roky nepřístupné.

Pro milovníky historie a hlavně pamětníky proto existuje jediná možnost, jak si bývalé královské město prohlédnout - právě na unikátní mapě, která v tuto chvíli jinde než v turistickém centru k vidění není.

Donedávna bylo možné po interaktivní mapě brouzdat také v městské knihovně, ale tamní Expozice starého Mostu je nyní dočasně uzavřená.

Zájem i z Německa a Rakouska

„Byla tady skupina starších Němců, někteří s chodítky. Pán chtěl vědět, jak se dostane na Hněvín, a řekl si o GPS souřadnice, že tam půjde sám. Když jsem ho upozornila na mapu, šel k ní a strávili tam dlouhou dobu. Mohli si prohlížet místa, která znali, ale kam se dnes nemají šanci podívat,“ popisuje Vernerová.

Právě pamětníci přijíždějící z Německa či Rakouska, kteří ve městě kdysi žili, ale po válce byli odsunuti, patří k těm, kdo mapu nejvíc oceňují a vyhledávají.

Na plátně lze přepínat mezi několika mapami, z poloviny 18. století, z let 1938 nebo 1950 a pak z roku 1975, kdy už se město bouralo. Právě o tu poslední mají lidé největší zájem, asi proto, že období demolice města si ještě pamatují.

Lidé vzpomínají na známá místa

„Původně jsem si myslela, že bude diváky spíš rozlítostňovat, neboť ukazuje už polorozbořené domy. Ale naopak, lidé si ji rádi prohlížejí, protože mohou vzpomínat na místa, která znali,“ vypráví Vernerová.

Interaktivní plátno není atraktivní jen kvůli mapovým podkladům, ale hlavně kvůli fotografiím jednotlivých domů a míst. Snímků je vložených do systému několik set a umožňují náhled na různé ulice, ale i jednotlivé domy.

Nové snímky, hlavně budov, které zatím v systému nejsou, by turistické centrum uvítalo, ale není snadné je získat kvůli autorským právům. Právě kvůli tomu nelze používat různé staré pohlednice, které přitom lidé nosí nejčastěji.

Starý Most mají v budoucnu připomínat nejen různé akce či výstavy, které plánuje oblastní muzeum, ale i projekt miniatur v blízkosti nového jezera.

Tam by mělo vyrůst několik desítek zmenšených kopií významných budov, které kdysi v bývalém městě stály. Kdy ale k uskutečnění projektu MiniMost dojde, záleží na získání peněz ze státních dotací.