Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Ježek, MF DNES

V Mostě zkoušejí nové bezpečnostní čipy. Ochrání kola, auta i kočárky

  • 0
Nový způsob ochrany proti zlodějům zkoušejí strážníci v Mostě. Jde o čipy, jež vedle viditelných štítků tvoří i neviditelné mikrotečky či UV nátěr. Ochránit se jimi dají kola, auta nebo kočárky. Po registraci se čip dostane do mezinárodní databáze.

Své bicykly i motorky už mají strážníci speciálním čipem označené.

Speciální čipy

„Systém je po celé Evropě i ve světě rozšířený. Třeba v Anglii funguje dlouho.“

Jaroslav Hrvol, šéf strážníků v Mostě

Nejde však o pouhé čipování kol, které už je v Česku běžné. Nový systém má proti předchozím verzím několik výhod.

Tou hlavní je skutečnost, že databáze, do které se musí majitel očipovaného kola, auta či motorky zaregistrovat, je mezinárodní a osvědčená.

Hlavní slabinou dřívějších čipů a jejich registrace byl totiž fakt, že každé město mělo jiný systém a vzájemně nebyly zkoordinované.

Ukradený bicykl bude možné najít i v cizině

To mezinárodně propojenému projektu nechybí - kolo ukradené v Mostě bude možné nalézt a identifikovat i v zahraničí.

Další výhodou je, že nejde o jeden čip, ale hned o několik označení stroje. Vedle viditelných štítků, které mají zloděje varovat, je tvoří i neviditelné mikrotečky nebo UV nátěr.

Drobounkých a pod lakem neviditelných čipů mohou být na stroji desítky, a to na různých místech, která si majitel vybere sám. To brání i krádežím na náhradní díly, což je problém třeba aut či motocyklů.

Mostečtí strážníci se stali průkopníkem novinky v Česku i díky tomu, že za testování systému nic neplatí. Jako vhodné je pro spolupráci s firmou, která ochranu v republice nabízí, doporučil jejich bývalý ředitel Bronislav Schwarz.

Zájem o připojení do systému má i Ústí

Připojení se do systému by se nebránili ani strážníci v Ústí. „Všechno, co je dobré proti zlodějům, je dobré pro nás,“ řekl zástupce ředitele ústeckých strážníků Jan Novotný.

Běžní zájemci o čip však musí za novinku zaplatit. Systém na stroj nanesou pracovníci firmy Datatag, jež ho dodává. Na kolo to ale prý zvládne i středně zručný majitel díky podrobnému návodu, stejně jako následnou registraci na internetu.

Podle webových stránek firmy stojí sada na označení jízdního kola necelou tisícovku, o něco dražší je balíček na motocykl či čtyřkolku. Sada na osobní vůz vyjde na necelých pět tisíc korun.

Speciální čipy mohou strážníci kontrolovat jak čtečkami, které jim zapůjčí Datatag, tak běžnými UV baterkami. Po zadání do registru hlídka rychle zjistí, odkud stroj pochází a kdo je majitel.

Problém je také s motocykly

Není problém jen s koly, ale i s motorkami. Na ně se hodně prodávají náhradní díly.

„Zvlášť my, když tu máme autodrom, to vnímáme. Už jsme se domlouvali s Datatagem i Policií ČR, že bychom na autodromu při závodech, kam jezdí fanoušci i na motorkách, dělali kontroly,“ dodal Hrvol.

„Jedná se o registraci všech motorových i nemotorových vozidel. Můžete čipovat auta, motorky, kola, ale také stavební stroje,“ vysvětlil Hrvol. Využít jej mohou i majitelé dětských kočárků.

„Ty se také kradou a je s tím problém,“ sdělila mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.