Spalničky jsou nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním.

Spalničky jsou nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. | foto: Profimedia.cz

Spalničky se v Ústí objevují i po epidemii, šíří je i neočkovaní chudí

  • 7
Hygienici v Ústeckém kraji zaznamenali nové případy spalniček. Epidemie s desítkami nemocných už sice odezněla, nakažených lidí ale stále přibývá i kvůli tomu, že nemoc šíří sociálně slabí, kteří často migrují a nejsou proti spalničkám očkovaní.

"Ojedinělé případy ještě jsou, zaznamenali jsme další dva nemocné. Zatím jsme skončili na čísle 223 a stále  roste," sdělil krajský hygienik Josef Trmal.

Spalničky

Inkubační doba viru spalniček je kolem třinácti dní.

Mezi první projevy patří kašel, zánět spojivek a rýma.

V ústech se mohou objevit bílé skvrny, pak přijde vyrážka. Začíná za ušima a postupně se šíří na celé tělo.

Z celosvětového pohledu jsou spalničky nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let.

V Česku se přitom obvykle díky očkování toto virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou téměř nevyskytuje, hlášeno je jen kolem dvaceti případů ročně.

"Zjistili jsme, že někteří lidé ze sociálně slabých skupin onemocněli zcela nezávisle, vůbec neměli nic společného s původním zdrojem nákazy. V tomto konkrétním případu budou dál migrovat mezi Českem a Slovenskem, jako už to dělali v minulosti. Pokud nebudou řádně očkovaní, onemocní a infekci mohou převážet sem a tam," poznamenal Trmal.

Je tak možné, že se desítky případů budou v Česku objevovat stále. "Jak se bude situace přesně vyvíjet, se nyní nedá odhadnout. Promoření populace nyní bude pokračovat. Nikdy už ale nedojde k situaci jako na začátku března, kdy se v kraji vytvořilo velké množství zdrojů nákazy," tvrdí Trmal.

Zkušenosti z Ústí pomohou v dalších krajích

Původcem nákazy byl v březnu muž, který si spalničky přivezl do Ústí nad Labem z Indie. Spalničky se šířily hlavně mezi lidmi narozenými v letech 1970 až 1980, kdy si lékaři mysleli, že nemoc už je překonaná, a očkovali děti jen jednou dávkou. V dalších letech jim už dávali dávky dvě.

Nejvíce postiženi byli zaměstnanci ústecké Masarykovy nemocnice. "Situaci mezi zdravotníky jsme zvládli, dostávali mimořádné očkování. Teď budeme přeočkovávat i záchranáře a zřejmě to čeká i hasiče. Velký výskyt spalniček zaznamenali i v Německu a dalších okolních zemích, musíme se na to připravit," přiblížil Trmal.

Mezi nemocnými však byly i malé děti, přestože už by měly být přeočkované dvakrát. Šlo hlavně o ty, u kterých se nestihla druhá dávka. "Onemocněly ale i děti rodičů, kteří očkování odmítají nebo posouvají na pozdější dobu kvůli zátěži na dětský organismus. Děti pak nakazily rodiče nebo obráceně," popsal Trmal.

O svých zkušenostech s lokální epidemií Trmal tento týden jednal s lékaři a krajskými hygieniky v Praze.

"Je možné, že ostatní kraje naše zkušenosti využijí a naše epidemie povede k nějakým praktickým závěrům. Jedním z nich je, že u zdravotníků a dalších rizikových profesí by se měly překontrolovat jejich protilátky a měly by se přeočkovat. U nás už to není potřeba, tady to mají za sebou," dodal Trmal.