Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dodání tomografu do Teplic protahují stížnosti, doplatí na to pacienti

  12:37aktualizováno  12:37
Krajská zdravotní už podruhé vybírá firmu, která dodá do nemocnice v Teplicích rentgen CT. První soutěž zrušil antimonopolní úřad, Krajská zdravotní dostala pokutu a policie obvinila její manažery. Druhý tendr se posouvá kvůli námitkám uchazečů.
Na počítačový tomograf pro teplickou nemocnici vypsala Krajská zdravotní druhé výběrové řízení, to se nyní protahuje.

Na počítačový tomograf pro teplickou nemocnici vypsala Krajská zdravotní druhé výběrové řízení, to se nyní protahuje. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kdo počítačový tomograf nemocnici dodá, mělo být jasné už minulou středu. Přihlásili se čtyři zájemci, 7. května měla komise otevřít obálky s jejich nabídkami a posoudit je. To se ale nestalo.

"Krajská zdravotní musela vyhovět námitce jednoho z uchazečů a upravit zadávací podmínky, což si vynutilo také úpravu lhůt," uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

To znamená posunout dobu na podání nabídek do 12. června a na stejné datum odložit i otevírání obálek.

Důvodem námitky byly technické parametry, které má požadovaný rentgen mít. Krajská zdravotní jako zadavatel veřejné zakázky nabízela vedle požadovaných parametrů ještě další variantu. Ta se ale nelíbila firmě Philips. Krajská zdravotní ji nakonec ze zadávací dokumentace vyškrtla, a kvůli změně musela soutěž prodloužit.

Siemens se cítí novými pravidly diskriminovaný

Vyškrtnutí této varianty podle Vondry umožní dodat kvalitnější přístroj. Jenže proti změně nyní protestuje firma Siemens, jejíž přístroj vyškrtnuté variantě vyhovoval.

"Změnou technických podmínek došlo ke znemožnění účasti naší společnosti v této veřejné zakázce," řekl ředitel divize medicínské techniky Siemens Vratislav Švorčík.

Firma se cítí novými pravidly diskriminovaná. "Společnost Siemens proto podává námitku proti dodatečné změně zadávací dokumentace," dodal Švorčík. Dodání rentgenu se tím zřejmě opět oddálí.

Pacienty vozí sanitky do jiných nemocnic

Teplická nemocnice nové CT nutně potřebuje. Předchozí počítačový tomograf se rozbil loni na jaře a v omezeném režimu fungoval až do listopadu, kdy přestal pracovat úplně. Snímky pacientů však zdravotníci dál potřebují, sanitky je proto převáží na vyšetření do okolních nemocnic v Ústí nad Labem a Mostě, kde CT mají.

"Doplácejí na to hlavně lidi, které vozíme na dialýzu. Ti musejí čekat, až bude volná sanita, někdy i déle než hodinu," uvedl řidič na stanovišti sanitek za branou teplické nemocnice.

Nové CT přitom teplická nemocnice mohla mít už v listopadu 2012. Tehdy vyhrál tendr Siemens, který chtěl za přístroj 14,8 milionu korun. Druhý v pořadí skončil Philips s nabídkou 15,6 milionu korun. Jenže Philips si už tehdy stěžoval na zadání soutěže a antimonopolní úřad tendr loni 18. června zrušil a Krajská zdravotní musela zaplatit pokutu 10 tisíc a 30 tisíc korun za náklady řízení.

Krajská hospodářská kriminálka následně obvinila komisi, která v soutěži rozhodovala o vítězi. Sedm obviněných manažerů se bránilo, že nevznikla žádná škoda a že naopak vybrali nejvýhodnější nabídku. Loni v říjnu státní zástupce stíhání zastavil a policistům vytkl řadu chyb. Vyšetřování ale nekončí a policie zakázku dál prověřuje.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz