Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Osm sourozenců přestěhovaných z Klokánku ústav opustí, chce je i matka

  16:43aktualizováno  16:43
Osm sourozenců vystěhovaných z ústeckého Klokánku do ústavu pro mládež s poruchami chování ve Žluticích na Karlovarsku má šanci, že se brzy dostane do vhodnějšího zařízení. Úřadům se ho už podařilo najít, i když zatím tají, kde. Matka dětí navíc usiluje o to, aby je mohla vychovávat sama.

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Nové zařízení se díky iniciativě Krajského úřadu Ústeckého kraje ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí podařilo nalézt okamžitě,“ sdělil MF DNES vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petr Sulek.

Ústecký magistrát, na jehož návrh děti ve Žluticích skončily, v pondělí podal další návrh, aby soud děti do nového zařízení nechal přesunout.

Sourozenci byli do minulého týdne v ústeckém Klokánku, který zajišťuje přechodnou rodinnou péči a odkud si je matka brala na víkendy domů. Protože děti strávily v Klokánku jeden rok, což je podle zákona nejdelší možná doba, magistrát je navrhl přestěhovat. Podle ministerstva to byla chyba, jelikož ústečtí úředníci nevyužili možné výjimky. Ministerstvo spolu s krajským úřadem se proto do celé věci vložilo.

„Děti mohly zůstat v Klokánku do doby, než se najde jiné vhodné zařízení. A to tenhle ústav není,“ uvedl mluvčí resortu Petr Habáň.

Kam by se teď děti mohly přestěhovat, není jasné. Úřady jméno nového zařízení kvůli ochraně dětí tají. Podle informací MF DNES je ale v blízkosti Žlutic. „O přemístění dětí rozhodne soud nejpozději do sedmi dní od podání návrhu magistrátem,“ dodal vedoucí oddělení Sulek.

Matka podala odvolání

O své děti se přihlásila také jejich matka Lenka K. Proti přemístění dětí do Žlutic podala odvolání, současně požádá o jejich svěření zpět do vlastní péče.

„Chci, aby se děti vrátily zpět do Klokánku a aby je dal Klokánek mně do péče,“ sdělila MF DNES Lenka K.

Vyhotovit odvolání pomohla matce ústecká pobočka Klokánku, která za ní stojí. „Je to opravný prostředek, o kterém bude rozhodovat krajský soud,“ poznamenala vedoucí pobočky Daniela Brníková.

„Maminka má zajištěné bydlení a má i dávku v hmotné nouzi. Myslí si, že by zvládla o děti pečovat a děti se k ní těší,“ dodala Brníková.

Kluk mi psal, že nemůžou ven, říká matka

Sourozenci jsou ve Žlutickém ústavu od minulé středy. S ostatními dětmi prakticky nepřijdou do styku, žijí pohromadě v jednom bytě. Ředitelka ústavu ujišťuje, že se jim dostává odpovídající péče.

„Nakoupili jsme hračky, hry a pro nejmenší děvčátko kočárek. Děti neměly žádné větší pocity stesku, neplakaly. Starají se o ně zkušené vychovatelky. Ve výchově je zastoupen i mužský prvek,“ uvedla ředitelka Michaela Castková. Dodala, že si sourozenci hrají a jsou veselí.

Lenka K. však situaci svých dětí popisuje jinak. „Kluk mi psal přes Facebook, že jsou zavřený v ústavu, nemůžou ani ven a děti jsou hotové,“ řekla. Doplnila, že si situaci jede v pondělí odpoledne ověřit přímo na místo.

Ministerstvo zdůrazňuje, že sourozenci v takovém ústavu nemají co dělat.

„Návrh magistrátu na umístění dětí do stávajícího zařízení se jeví jako hrubé pochybení i vzhledem k tomu, že výchovný ústav slouží k výkonu ústavní či ochranné výchovy dětí se závažnými poruchami chování,“ uvedl vedoucího tiskového oddělení Sulek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz