Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Osm sourozenců přestěhovaných z Klokánku ústav opustí, chce je i matka

  16:43aktualizováno  16:43
Osm sourozenců vystěhovaných z ústeckého Klokánku do ústavu pro mládež s poruchami chování ve Žluticích na Karlovarsku má šanci, že se brzy dostane do vhodnějšího zařízení. Úřadům se ho už podařilo najít, i když zatím tají, kde. Matka dětí navíc usiluje o to, aby je mohla vychovávat sama.

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Nové zařízení se díky iniciativě Krajského úřadu Ústeckého kraje ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí podařilo nalézt okamžitě,“ sdělil MF DNES vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petr Sulek.

Ústecký magistrát, na jehož návrh děti ve Žluticích skončily, v pondělí podal další návrh, aby soud děti do nového zařízení nechal přesunout.

Sourozenci byli do minulého týdne v ústeckém Klokánku, který zajišťuje přechodnou rodinnou péči a odkud si je matka brala na víkendy domů. Protože děti strávily v Klokánku jeden rok, což je podle zákona nejdelší možná doba, magistrát je navrhl přestěhovat. Podle ministerstva to byla chyba, jelikož ústečtí úředníci nevyužili možné výjimky. Ministerstvo spolu s krajským úřadem se proto do celé věci vložilo.

„Děti mohly zůstat v Klokánku do doby, než se najde jiné vhodné zařízení. A to tenhle ústav není,“ uvedl mluvčí resortu Petr Habáň.

Kam by se teď děti mohly přestěhovat, není jasné. Úřady jméno nového zařízení kvůli ochraně dětí tají. Podle informací MF DNES je ale v blízkosti Žlutic. „O přemístění dětí rozhodne soud nejpozději do sedmi dní od podání návrhu magistrátem,“ dodal vedoucí oddělení Sulek.

Matka podala odvolání

O své děti se přihlásila také jejich matka Lenka K. Proti přemístění dětí do Žlutic podala odvolání, současně požádá o jejich svěření zpět do vlastní péče.

„Chci, aby se děti vrátily zpět do Klokánku a aby je dal Klokánek mně do péče,“ sdělila MF DNES Lenka K.

Vyhotovit odvolání pomohla matce ústecká pobočka Klokánku, která za ní stojí. „Je to opravný prostředek, o kterém bude rozhodovat krajský soud,“ poznamenala vedoucí pobočky Daniela Brníková.

„Maminka má zajištěné bydlení a má i dávku v hmotné nouzi. Myslí si, že by zvládla o děti pečovat a děti se k ní těší,“ dodala Brníková.

Kluk mi psal, že nemůžou ven, říká matka

Sourozenci jsou ve Žlutickém ústavu od minulé středy. S ostatními dětmi prakticky nepřijdou do styku, žijí pohromadě v jednom bytě. Ředitelka ústavu ujišťuje, že se jim dostává odpovídající péče.

„Nakoupili jsme hračky, hry a pro nejmenší děvčátko kočárek. Děti neměly žádné větší pocity stesku, neplakaly. Starají se o ně zkušené vychovatelky. Ve výchově je zastoupen i mužský prvek,“ uvedla ředitelka Michaela Castková. Dodala, že si sourozenci hrají a jsou veselí.

Lenka K. však situaci svých dětí popisuje jinak. „Kluk mi psal přes Facebook, že jsou zavřený v ústavu, nemůžou ani ven a děti jsou hotové,“ řekla. Doplnila, že si situaci jede v pondělí odpoledne ověřit přímo na místo.

Ministerstvo zdůrazňuje, že sourozenci v takovém ústavu nemají co dělat.

„Návrh magistrátu na umístění dětí do stávajícího zařízení se jeví jako hrubé pochybení i vzhledem k tomu, že výchovný ústav slouží k výkonu ústavní či ochranné výchovy dětí se závažnými poruchami chování,“ uvedl vedoucího tiskového oddělení Sulek.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz