Osm sourozenců přestěhovaných z Klokánku ústav opustí, chce je i matka

  16:43aktualizováno  16:43
Osm sourozenců vystěhovaných z ústeckého Klokánku do ústavu pro mládež s poruchami chování ve Žluticích na Karlovarsku má šanci, že se brzy dostane do vhodnějšího zařízení. Úřadům se ho už podařilo najít, i když zatím tají, kde. Matka dětí navíc usiluje o to, aby je mohla vychovávat sama.

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Nové zařízení se díky iniciativě Krajského úřadu Ústeckého kraje ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí podařilo nalézt okamžitě,“ sdělil MF DNES vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petr Sulek.

Ústecký magistrát, na jehož návrh děti ve Žluticích skončily, v pondělí podal další návrh, aby soud děti do nového zařízení nechal přesunout.

Sourozenci byli do minulého týdne v ústeckém Klokánku, který zajišťuje přechodnou rodinnou péči a odkud si je matka brala na víkendy domů. Protože děti strávily v Klokánku jeden rok, což je podle zákona nejdelší možná doba, magistrát je navrhl přestěhovat. Podle ministerstva to byla chyba, jelikož ústečtí úředníci nevyužili možné výjimky. Ministerstvo spolu s krajským úřadem se proto do celé věci vložilo.

„Děti mohly zůstat v Klokánku do doby, než se najde jiné vhodné zařízení. A to tenhle ústav není,“ uvedl mluvčí resortu Petr Habáň.

Kam by se teď děti mohly přestěhovat, není jasné. Úřady jméno nového zařízení kvůli ochraně dětí tají. Podle informací MF DNES je ale v blízkosti Žlutic. „O přemístění dětí rozhodne soud nejpozději do sedmi dní od podání návrhu magistrátem,“ dodal vedoucí oddělení Sulek.

Matka podala odvolání

O své děti se přihlásila také jejich matka Lenka K. Proti přemístění dětí do Žlutic podala odvolání, současně požádá o jejich svěření zpět do vlastní péče.

„Chci, aby se děti vrátily zpět do Klokánku a aby je dal Klokánek mně do péče,“ sdělila MF DNES Lenka K.

Vyhotovit odvolání pomohla matce ústecká pobočka Klokánku, která za ní stojí. „Je to opravný prostředek, o kterém bude rozhodovat krajský soud,“ poznamenala vedoucí pobočky Daniela Brníková.

„Maminka má zajištěné bydlení a má i dávku v hmotné nouzi. Myslí si, že by zvládla o děti pečovat a děti se k ní těší,“ dodala Brníková.

Kluk mi psal, že nemůžou ven, říká matka

Sourozenci jsou ve Žlutickém ústavu od minulé středy. S ostatními dětmi prakticky nepřijdou do styku, žijí pohromadě v jednom bytě. Ředitelka ústavu ujišťuje, že se jim dostává odpovídající péče.

„Nakoupili jsme hračky, hry a pro nejmenší děvčátko kočárek. Děti neměly žádné větší pocity stesku, neplakaly. Starají se o ně zkušené vychovatelky. Ve výchově je zastoupen i mužský prvek,“ uvedla ředitelka Michaela Castková. Dodala, že si sourozenci hrají a jsou veselí.

Lenka K. však situaci svých dětí popisuje jinak. „Kluk mi psal přes Facebook, že jsou zavřený v ústavu, nemůžou ani ven a děti jsou hotové,“ řekla. Doplnila, že si situaci jede v pondělí odpoledne ověřit přímo na místo.

Ministerstvo zdůrazňuje, že sourozenci v takovém ústavu nemají co dělat.

„Návrh magistrátu na umístění dětí do stávajícího zařízení se jeví jako hrubé pochybení i vzhledem k tomu, že výchovný ústav slouží k výkonu ústavní či ochranné výchovy dětí se závažnými poruchami chování,“ uvedl vedoucího tiskového oddělení Sulek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

Skláři z Chudeřic staví halu za šest set milionů, díky ní vyrobí víc

Závod v Chudeřicích.

Jeden z největších výrobců autoskel v Evropě, společnost AGC Automotive Czech, chystá v Chudeřicích na Teplicku...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Najdete na iDNES.cz