Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nad severočeskými kmotry se smráká díky policii i úbytku veřejných peněz

  9:36aktualizováno  9:36
Vražda klíčového muže severočeské ČSSD Romana Housky přišla v době, kterou lze nazvat soumrakem severočeských kmotrů. Klíčoví hráči krajské politicko-podnikatelské sféry zažívají ústup ze slávy, ztrácejí pozice a vliv.

Romana Housku vrah zastřelil u vily, ve které žil se svou družkou, vicehejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou. Čtvrtina domu patří Vaňhové, tři čtvrtiny jsou napsané na Houskovu matku. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Já to celkem také tak vnímám. Blýská se na lepší časy," míní politik, aktivista a někdejší vysoký pracovník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner, který poměry v krajské politice a byznysu dlouhodobě kritizuje.

Stačí se podívat na další postavy, které s Houskou formovaly zákulisí krajské politické scény posledních 10 až 15 let. Alexandr Novák (dříve ODS) od letošního jara sedí ve vězení, kde si má odpykat čtyři roky za přijetí úplatku.

Patrně nejsilnější postava krajské politiky za poslední roky vůbec, Patrik Oulický (dříve ODS), zase pro změnu valnou část svých obchodních aktivit směřuje do zahraničí. Z regionální politiky se pak pomalu stahuje, zdaleka se jí nevěnuje tolik jako dříve. A Roman Houska je po smrti.

Roman Houska s velkou lahví whisky pro nového předsedu krajské organizace ČSSD

Roman Houska

Za přijetí úplatku 42 milionů korun dostal Novák nejprve u chomutovského soudu...

Alexandr Novák

Patrik Oulický na archivním snímku z kongresu ODS v Praze v roce 2009.

Patrik Oulický

"Určitý soumrak to je, je tu rozhodně ústup ze slávy. Už to není, co bývalo. Vidím to celkem pozitivně, nějakým způsobem se to zde očišťuje," uvažuje univerzitní pedagog a aktivista Jan Kvapil, který vede ústeckou protikorupční iniciativu Stop tunelům, jež monitoruje správu krajského města.

Houska cítil, že se blíží jeho konec

Důvodů je víc a u každého vlivného zákulisního hráče se liší. Minimálně dvě příčiny jsou ale společné: aktivita kriminalistů se žalobci a ekonomická krize, která se projevuje menším objemem veřejných zakázek, a tudíž menšími možnostmi, jak přijít k penězům.

Také Roman Houska se v okolí veřejných zakázek, hlavně na Chomutovsku, dlouhodobě pohyboval (o Houskovi zde).

"Roman Houska byl prý poslední dobou velmi nervózní. Policie na něj pravděpodobně něco měla," tvrdí třeba Karel Vrána z pořadu Reportéři ČT, který zmapoval několik Houskových kauz.

Deník Právo dokonce tvrdí, že Houskova vražda mohla být pomstou za to, že Houska pod tímto tlakem začal donášet na své konkurenty protikorupčním i protimafiánským detektivům.

"On postupně ztrácel půdu pod nohama a řešil to mimo jiné tak, že začal donášet policii," citoval list svůj zdroj.

K normálním poměrům máme daleko, varuje politolog

Kmotři začali být víc opatrní poté, co tamní ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz skončil za úplatky na pět let ve vězení. Ranou pak pro politické podnikatele bylo, když si policie loni v září kvůli machinacím s veřejnými zakázkami došla přímo pro vicehejtmana ČSSD Pavla Koudu.

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu

Petr Kušnierz

Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD)

Pavel Kouda

Šíbři se začali strachovat, že je po Koudovi řada na nich. Navíc přísun evropských dotací kvůli skandálům více než rok stál a také veřejných zakázek vypisovaných od obcí až po krajskou samosprávu kvůli dlouhodobé ekonomické stagnaci řádově ubývá. To je pro muže, kteří z prospěchu na zakázkách do značné míry žili a hromadili z nich peníze, zásadní problém.

"Je krize a nejsou zakázky, takže nemají peníze k dispozici. Zdroje vysychají," říká Leo Steiner.

A lepší to minimálně v otázce eurodotací nebude, balík peněz z Bruselu na další období nebude zdaleka takový jako v posledních letech.

Skeptici ale říkají, že ústup kmotrů je jen relativní a spíše dochází k převrstvení moci, kdy po regionálních bossech začnou hrát hlavní roli kmotři lokální. Jestli to tak je, ukáže až čas.

"Já si velmi přeji, aby nastal nejen soumrak kmotrů, ale aby nastaly červánky normální demokratické politiky. A k tomu máme ještě daleko," poznamenal politolog Daniel Kroupa (rozhovor na toto téma zde).

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz