Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soukromá firma rozdává botičky i šoférům, kteří parkovali déle

  10:03aktualizováno  10:03
Botičky od soukromé firmy Eltodo nedostávají v Teplicích jen ti, kteří za parkování neplatí. Firma je rozdává i řidičům, kteří pouze přesáhli zaplacenou dobu parkování. Kritici označují postup firmy za nezákonný, postupem společnosti už se začala zabývat i policie.

Za sundání botičky firma požaduje pětistovku. | foto: Tomáš Jarolím

"Zastavila jsem na Benešově náměstí v Teplicích, zaplatila hodinu parkování a šla na kosmetiku. Když jsem se vrátila a zjistila, že jsem přesáhla 21 minut, chtěla jsem to doplatit. To už jsem ale měla na autě botičku," vypráví Lenka Kitnerová. "Přitom jsem byla s obsluhou parkoviště už od ledna domluvená, že zaplatím jen hodinu a pokud dobu překročím, doplatím to. Dosud to tak fungovalo," dodává.

Tentokrát to neplatilo, na kole měla botičku a pracovník Eltoda chtěl za její odstranění 500 korun. Odmítla a technik botičku sundal, až když dorazila přivolaná policie. Kittnerová potom zaplatila za překročení doby parkování, jenže za pár dní ji přišel od firmy Eltodo dopiš, v němž firma vymáhá i 500 korun.

"Botička není trest a těch 500 korun není pokuta," přibližuje pohled firmy Štěpán Dlouhý, mediální zástupce firmy Eltodo, která má v Teplicích pronajatá parkoviště od města. "Botička je technický prostředek, který má zabránit tomu, aby auto odjelo. A 500 korun je manipulační poplatek za práci technika," dodává.

„Co dělá soukromá firma, je její věc“

Vnímá sice, že je rozdíl mezi tím, když řidič nezaplatí vůbec, a tím, když přesáhne dobu parkování. "Jenže je tu platný parkovací řád," říká Dlouhý. Pracovníci firmy podle něj tolerují překročení zaplacené doby o 20 minut. V odůvodněných případech podle něj může řidič napsat na Eltodo, které mu pak poplatek odpustí.

Firmu hájí i vedení města. "Zásadou je, že za služby, které přijímám, mám zaplatit. Na výjezdu z parkoviště v supermarketu mě také zastaví závora, když přesáhnu volnou dobu k parkování. Závora a botička jsou na stejném principu," míní tajemník teplického magistrátu Marek Fujdiak.

Jenže v jeho srovnání je podstatný rozdíl. Za zvednutí závory neplatí řidič postih, jen doplatí parkovné. "Nám se to taky nelíbí, ale nic s tím nenaděláme," řekl Fujdiak. "My jsme pronajali plochy soukromé firmě a co na nich ona dělá, je její věc," dodal. Prý nejde o alibismus, ale realitu.

Už 32 lidí odmítlo zaplatit za botičku

Spor o botičky v Teplicích zaměstnává politiky, úředníky, strážníky a nyní už i policisty. Jde totiž i o to, zda soukromá firma má vůbec právo je instalovat. "Od začátku roku jsme řešili už 32 případů, kdy řidiči nesouhlasili s botičkami a odmítali předložit doklad totožnosti," sdělil na konci června ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Krajský úřad už konstatoval, že botičky od soukromníka odporují zákonu. "Tento postup je v rozporu s platnou a účinnou právní úpravou. Je závažným protiprávním zásahem do práva vlastníka auta a měl by být neprodleně ukončen," uvedl Stanislav Körner, vedoucí oddělení dopravně správních agend krajského úřadu s tím, že botičky mohou nasazovat pouze policisté, strážníci a příslušníci ozbrojených sil.

Za nezákonné považuje počínání Eltoda i teplický radní Petr Měsíc (TOP 09,) který dal podnět radě města, aby uložila odboru dopravy vyškrtnutí botiček ze smlouvy. Zatím se ale nic nezměnilo. Spor již začala řešit i policie. "Obdrželi jsme trestní oznámení a prověřujeme, zda ve věci nebyl spáchán trestný čin," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz