Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soukromá firma rozdává botičky i šoférům, kteří parkovali déle

  10:03aktualizováno  10:03
Botičky od soukromé firmy Eltodo nedostávají v Teplicích jen ti, kteří za parkování neplatí. Firma je rozdává i řidičům, kteří pouze přesáhli zaplacenou dobu parkování. Kritici označují postup firmy za nezákonný, postupem společnosti už se začala zabývat i policie.

Za sundání botičky firma požaduje pětistovku. | foto: Tomáš Jarolím

"Zastavila jsem na Benešově náměstí v Teplicích, zaplatila hodinu parkování a šla na kosmetiku. Když jsem se vrátila a zjistila, že jsem přesáhla 21 minut, chtěla jsem to doplatit. To už jsem ale měla na autě botičku," vypráví Lenka Kitnerová. "Přitom jsem byla s obsluhou parkoviště už od ledna domluvená, že zaplatím jen hodinu a pokud dobu překročím, doplatím to. Dosud to tak fungovalo," dodává.

Tentokrát to neplatilo, na kole měla botičku a pracovník Eltoda chtěl za její odstranění 500 korun. Odmítla a technik botičku sundal, až když dorazila přivolaná policie. Kittnerová potom zaplatila za překročení doby parkování, jenže za pár dní ji přišel od firmy Eltodo dopiš, v němž firma vymáhá i 500 korun.

"Botička není trest a těch 500 korun není pokuta," přibližuje pohled firmy Štěpán Dlouhý, mediální zástupce firmy Eltodo, která má v Teplicích pronajatá parkoviště od města. "Botička je technický prostředek, který má zabránit tomu, aby auto odjelo. A 500 korun je manipulační poplatek za práci technika," dodává.

„Co dělá soukromá firma, je její věc“

Vnímá sice, že je rozdíl mezi tím, když řidič nezaplatí vůbec, a tím, když přesáhne dobu parkování. "Jenže je tu platný parkovací řád," říká Dlouhý. Pracovníci firmy podle něj tolerují překročení zaplacené doby o 20 minut. V odůvodněných případech podle něj může řidič napsat na Eltodo, které mu pak poplatek odpustí.

Firmu hájí i vedení města. "Zásadou je, že za služby, které přijímám, mám zaplatit. Na výjezdu z parkoviště v supermarketu mě také zastaví závora, když přesáhnu volnou dobu k parkování. Závora a botička jsou na stejném principu," míní tajemník teplického magistrátu Marek Fujdiak.

Jenže v jeho srovnání je podstatný rozdíl. Za zvednutí závory neplatí řidič postih, jen doplatí parkovné. "Nám se to taky nelíbí, ale nic s tím nenaděláme," řekl Fujdiak. "My jsme pronajali plochy soukromé firmě a co na nich ona dělá, je její věc," dodal. Prý nejde o alibismus, ale realitu.

Už 32 lidí odmítlo zaplatit za botičku

Spor o botičky v Teplicích zaměstnává politiky, úředníky, strážníky a nyní už i policisty. Jde totiž i o to, zda soukromá firma má vůbec právo je instalovat. "Od začátku roku jsme řešili už 32 případů, kdy řidiči nesouhlasili s botičkami a odmítali předložit doklad totožnosti," sdělil na konci června ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Krajský úřad už konstatoval, že botičky od soukromníka odporují zákonu. "Tento postup je v rozporu s platnou a účinnou právní úpravou. Je závažným protiprávním zásahem do práva vlastníka auta a měl by být neprodleně ukončen," uvedl Stanislav Körner, vedoucí oddělení dopravně správních agend krajského úřadu s tím, že botičky mohou nasazovat pouze policisté, strážníci a příslušníci ozbrojených sil.

Za nezákonné považuje počínání Eltoda i teplický radní Petr Měsíc (TOP 09,) který dal podnět radě města, aby uložila odboru dopravy vyškrtnutí botiček ze smlouvy. Zatím se ale nic nezměnilo. Spor již začala řešit i policie. "Obdrželi jsme trestní oznámení a prověřujeme, zda ve věci nebyl spáchán trestný čin," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz