Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudci z kraje končí s revoltou, proti novému šéfovi už nepůjdou

  8:01aktualizováno  8:01
Soudci ústeckého krajského soudu se smířili s tím, že novým předsedou soudu bude od října Jan Veselý, který dnes vede Okresní soud v Mělníku. Ústečtí soudci si změnu nevymohli protesty, peticí ani stížnostmi. Těchto aktivit už se vzdají.
Současná nevyhovující budova ústeckého soudu.

Současná nevyhovující budova ústeckého soudu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"My už jsme rezignovali. Nic jiného nezbývá, žádné zákonné možnosti nějakých protestů už ani nemáme," uvedla Zdeňka Hošková, soudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem, která sepsala pochybnosti o tom, jak komise vybrala Jana Veselého a doporučila ho ministryni spravedlnosti Heleně Válkové.

Hošková namítala, že nikdo neznal kritéria, podle nichž komise Veselého v květnu volila. Předsedkyně komise, tehdejší náměstkyně ministryně Hana Marvanová navíc předem zdůrazňovala, že konkurz je otevřený i pro lidi "zvenčí" a že chce soud očistit od zavedeného systému, který na něm podle ní panuje.

"Tuto petici mohou iniciovat právě lidé, kteří si ty změny v justici nepřejí. Je na paní ministryni, zda tlaku podlehne, či ne," podotkla k protestům ústeckých soudců Marvanová. Veselý byl jediným přespolním kandidátem, ostatní přihlášení do konkurzu byli soudci z Ústí.

Námitky Hoškové brali její kolegové jako petici, kterou hromadně podepisovali. Další soudci namítali, že Veselý se před konkurzem ani nebyl zeptat, jak to na krajském soudu chodí. Soudcovská rada upozornila na to, že Veselý nemá praxi z krajského soudu, ani na žádném nebyl na stáži, což bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy krajských soudů.

"Proč jsem vyhrál konkurz? Nevím"

Soudcovská rada navíc poukázala na to, že Veselého nadřízený Krajský soud v Praze kritizoval za to, jak si počíná ve funkci předsedy mělnického soudu. Krajský soud měl dokonce Veselého upozornit, že mu za jeho nedostatky v organizaci práce, přetěžování jednotlivých soudních senátů či neobsazení funkce místopředsedy soudu hrozí kárné řízení. Stížnost sepsala i Soudcovská unie.

Veselý odpor ústeckých soudců nekomentoval, k celé kauze se stavěl zdrženlivě. "Proč jsem vyhrál? Jak to mám vědět, já jsem neseděl ve výběrové komisi. Komise vyhlásila výsledky, vyhlásila je přede všemi, najednou a tím to skončilo," řekl stručně Veselý. Dodal, že chce v Ústí uplatňovat stejnou vizi jako v Mělníku.

Ministryně Válková naznačovala, že výběr komise je pro ni směrodatný, vlastní rozhodnutí ale několikrát odložila. Až uplynulý pátek večer oznámila, že navrhne do funkce Veselého. Teď je na prezidentovi Miloši Zemanovi, aby ho jmenoval.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz